Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar ve bu kararların uygulanması sırasında Türkiye'de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda yaşanan değişimlere neden olan ve “Post-Modern Darbe” olarak adlandırılan 28 Şubat Darbesi’nin 22.yılında bir basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, “Allah o günleri bir daha yaşatmasın” dedi.

AK Parti İl Binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına gençlik ve kadın kolları ile çok sayıda partili katıldı.

Ellerine dövizleri alan partililer 28 Şubat Post-Modern Darbesi’ni kınadı.“Siyasi iradeye müdahale etme girişiminde bulunmuşlardır”
“Türkiye Cumhuriyeti, 28 Şubat 1997 tarihinde ‘Demokrasiye Balans Ayarı’ bahanesiyle karanlık bir sürecin içerisine itilmiştir” diyerek sözlerine başlayan Keskin, şunları kaydetti:

“Post Modern Darbe’nin yıl dönümünde demokrasiye yönelik tüm müdahalelerin bir insanlık suçu olduğunu haykırmak için bugün bir aradayız. Yıllar önce bugün, demokrasiyi bir türlü hazmedemeyen vesayet odakları, yetkilerinin dışında devlet gücünü kullanarak, millet iradesiyle seçilen siyasi iradeye müdahale etme girişiminde bulunmuşlardır.”

“Ülkemizi hukuk devlet olmaktan çıkardılar”
Keskin 2002’den bu yana AK Parti olarak 28 Şubat Darbe Girişiminin izlerini silmek için çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu post modern darbe girişiminde ülkemizi hukuk devleti olmaktan çıkarıp ideolojik zulümleriyle insanları değerlerine, inançlarına, kültürüne göre bölerek kategorize ettiler. Demokrasi faciası yaşanan Türkiye’de dini inançları gerekçesiyle eğitim ve çalışma hakları başta olmak üzere sosyal ve ekonomik haklarından yoksun bırakılan bir nesil toplumsal hayatın dışına çıkartıldı.”“Başörtüsü nedeniyle eğitim hakkı engellenenler şimdi TBMM’de Türk Milleti’ni temsil ediyor”
AK Parti İl Başkanı Keskin 28 Şubat günlerinde inançlarının yükümlülüğünü yerine getiren başörtülü kadınların bu nedenle bedel ödediğini ve çok acılar çektiklerini söyledi. O günlerin yaralarının kapandığının ancak izlerinin hala devam ettiğini ve o gün hakları zorla elinden alınanların, siyaset yapması engellenenlerin, başörtüsü nedeniyle eğitim hakkından edilenlerin bugün TBMM’de Türk Milleti’ne hakkıyla hizmet ettiğini dile getirdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün milli iradeden aldığı güç ve inançla, vesayetçilerden, zulmedenlerden ve darbecilerden hukuk yoluyla hesap sorduğunu söyledi.“Hükümetimiz ve milletimiz darbeci zihniyeti tarihin karanlık sayfalarına gömdü”

15 Temmuz hain darbe girişimine de değinen Mustafa Keskin, şunları söyledi:

 “Aziz milletimiz 15 Temmuz alçak darbe girişiminde demokrasi destanı yazarak Anadolu topraklarında darbeler tarihine nokta koymuştur. AK Parti iktidarıyla birlikte kırılan vesayet sistemi sonucunda böyle meş’um günlerin yaşanmaması için millet olarak hep birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. Darbeci zihniyeti tarihin karanlık sayfalarına gömen hükümetimiz ve milletimiz sayesinde artık hiç kimse devletin gücünü kullanarak milli iradeye kast etmeyi aklının ucundan bile geçiremez. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde vesayet odaklarına ve darbeci zihniyete karşı AK Parti olarak kararlı tavrımızdan ödün vermedik, vermeyeceğiz. AK parti ana kademe, kadın ve gençlik kolları olarak bizler üzerimize düşen görevin farkındayız. 28 Şubat’ta ikna olmadık. O dönem yaşananları unutmadık, unutturmayacağız. 28 Şubat’taki mağduriyetlerin, çektirilen acıların, yaşatılan ayrılıkların acısı yüreklerde sonsuza dek kalacak.”

Keskin son olarak, “Allah bir daha o günleri göstermesin” dedi.

Haber: H.DURNA


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ