Gölyaka merkezli 5.9 şiddetindeki depremin ardından kirada oturan yüzlerce aile, daha güvenli bölgelerde yaşamak için emlakçılar ve kiralama sitelerine yöneldi.

EV ARAYANLAR FAHİŞ FİYATLAR YÜZÜNDEN MAĞDUR

Afet gibi bir durum yaşanmasına karşılık vicdanları sızlamadan kiraları 3-4 katına çıkaran mülk sahipleri yüzünden Düzce’de kiraların dudak uçuklatması kiralık ev arayanları mağdur ederken, önleyici adımların acil olarak devreye sokulmasının gerekliliğini ortaya koyuyor.

ÖNÜNE ‘LÜKS’ EKLE, İSTEDİĞİN RAKAMI YAZ

Kiraya çıkardığı dairesinin önüne ‘lüks’ ibaresi ekleyerek aylık 13-14 bin talep eden ev sahipleri, fırsatçılıkta sınırı tanımıyor.

ŞAKA DEĞİL GERÇEK: 25 BİN LİRAYA KİRALIK VİLLA

Özellikle asgari ücretle yarışan kiraların konu villa olunca aylık 20-30 bin liraya kadar çıkması ‘pes’ dedirtiyor. Ünlü bir alım-satım sitesinde yer alan ilanda, Sarayyeri’ndeki 4+1 villa için aylık 25 bin lira kira talep edilirken, Akçakoca’da 5+2 şeklinde daha geniş villa için mülk sahibinin 5 bin 500 lira istemesi aradaki fiyat uçurumunu gösteriyor.

SATILIK VİLLA FİYATLARI DA UÇTU

Yine daha düne kadar 2.5 milyon TL’den satışa çıkartılan ikiz ya da tekli villaların fiyatlarının deprem sonrası 3.5 ila 6 milyon TL arasında değişen fiyatlara yükseltilmesi halk arasında, ‘Artık bu düpedüz soygun!’ şeklinde yorumlanıyor.

GÖÇ SONRASI ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI GÖÇ SONRASI ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

VİLLA OLDU MALİKANE: SAHİBİ İSTİYOR 10 MİLYON TL

Düzce’de malikane adı altında satışa çıkartılan villadan ‘Mal benim değil mi?’ diyerek 10 milyon TL’ye istemeye çekinmeyen şehrin zenginlerinin gözünün paraya doymadığı açıkça görülüyor.

MALİYE NE ZAMAN HAREKETE GEÇECEK?

Ancak kanunlarda da yeri olmayan bu adaletsiz artışların ivedilikle önüne geçilmesi için maliye başta olmak üzere ilgili bakanlıkların Düzce’de harekete geçmesi bekleniyor.

ŞİKAYET EDEN EDENE…

Fahiş zamlar yüzünden ev almak ya da kiralamakta zorlanan yüzlerce depremzede, soluğu tüketici dernekleri, CİMER, maliye, ticaret il müdürlüğünde alırken fırsatçılara engel olmak için emlak ve alım-satım siteleri de dahil kapsamlı bir deneyim yapılmasını istiyor.

DENETLEME MEKANİZMASI ŞART!

Düzce’de yüzde 200’ü geçen kira fiyatları sadece kiralık ev arayanları değil ev sahiplerinin "evden çık" baskısı yaptığı vatandaşları da kara kara düşündürüyor. Kiracının haklarını gözetecek ve Düzce’de fahiş kira furyasına ‘Dur’ diyecek adımların hızla atılması için sağlam bir denetleme mekanizmasının devreye sokulması gerekiyor.