Meteoroloji dün akşam saatlerinde, Düzce ve çevresi için kırmızı kodla kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaptı. Yapılan uyarının ardından, Düzce İl Özel İdaresi, AFAD ile Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazır bekletildi.

Yapılan uyarının ardından, Düzce Valisi Cevdet Atay Başkanlığında toplanan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, özellikle dere yatakların konutları bulunan vatandaşların evlerini tahliye etmeleri ve güvenli yerlere yerleşmeleri konusunda uyarılmaları için, kaymakamlıklara ve muhtarlara talimat verildi. Bu talimat üzerine dere yataklarında ki yerleşim birimlerinde ikamet eden vatandaşlar, cami hoparlörlerinden yapılan anonslar ile uyarıldı. 

Kuvvetli sağanak yağış ve fırtına uyarısı üzerine, Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri de tetikteydi.  Ekipler, meteorolojinin şiddetli yağış uyarısını dikkate alarak hafta sonunu uyumadan geçirdi. Hafta boyunca kanal açma, parsel ve su ile kanalizasyon çalışmalarını aksatmayan müdürlük, yağış uyarısının ardından baca ve kanalizasyon temizliği işlemlerine ağırlık verdi.

 Öte yandan Düzcelilerin susuz kalmaması amacıyla tüm tesislerde ışıklar hiç sönmedi. Ekipler Uğur suyu üzerindeki arıtma tesisinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da önlemlerini aldı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün önlem alınmasına yönelik talimatı üzerine Su ve Kanalizasyon Müdürü Murat Gülmez’in koordinasyonunda tüm müdür yardımcıları, çavuşlar ve saha şefleri durum değerlendirmesi yaptı. Gece boyunca teyakkuzda kalan ekipler, olası bir taşkın riskine anında müdahale için hazır bulundu. Ekipler yağışlar sona erinceye kadar teyakkuz halinde kalacak.