Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü eski tip sayaç olarak bilinen faturalı su sayaçlarına yönelik bakım çağrısı yaptı.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, en uzun 10 yıl süre ile sorunsuz çalıştığı aktarılan faturalı su sayaçlarının yaklaşık 5 yıl sonra ölçümlerinde sapma tespit edildiğini belirtildi.

Vatandaşların maddi zarar riskine karşı Düzce Belediyesi ekiplerine muayene ve kontrol yaptırması önerisinde bulunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ölçü Ayar Kanunu'na göre damga süresi 10 yılı aşmış su sayaçlarının yetkili kurum tarafından muayene edilmesi gerekmekterdir. Yapılan testlerde mekanik su sayaçlarının 5 yıldan sonra ölçüm hassasiyetinin azaldığı ve hatalı ölçüm yaptığı bilinmektedir. Yetkili kişilerce yapılan testi geçen su sayaçlarının yeniden damgalanması, testi geçemeyen 10 yıl ve üzeri kullanılan sayaçların değiştirilmesi gerekmektedir. Hatalı ölçüm yapan su sayaçları hem vatandaşımız için hem de kurumumuz için maddi zarara neden olabilmektedir."

Özellikle vatandaşların maddi zarara uğramaması ve hatalı ölçüm nedeniyle kesilen yanlış faturalarla karşılaşmaması adına konu hakkında hassas davranması gerektiği vurgulandı.