Ulusal Fındık Konseyi’nin (UFK) Ordu’da aynı zamanda Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı da olan Hamza Bölük’ün başkanlığında toplandı.

‘Rekolte tahmininde bilimsel yöntem kullanılsın’

UFK yönetim kurulu, her yıl ihracatçının üreticinin elinden ürününü düşük fiyata almak için yüksek göstermeye çalıştığı rekolte tespiti konusunda yaşanan karmaşanın tamamen giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da olurları ile daha bilimsel ve profesyonel bir yöntem kullanılması için rapor hazırlanmasını kararlaştırdı.

Hazırlanacak rapor doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşmeler yapılarak soruna köklü çözüm bulunmasına çalışılacağı belirtildi.

Patozlara standart geliştirilmesi talebi

Fındığın ayıklanmasında kullanılan patozlara ürünün çeşidi ve özellikle de ebadına göre standart getirilmesinin şart olduğu konusunda hem fikir olan yönetim kurulu üyeleri, bunun için de teknik bir ekibin çalışma yapmasını kararlaştırdı.

Dünya Fındık Haftası, Sakarya’da kutlanacak

Bu yıl ikincisi 8-14 Ağustos tarihleri arasında Sakarya merkezli olarak kutlanacak Dünya Fındık Haftası etkinliklerinin şimdiden planlanıp programlanması için de mart ayı başında oluşturulan komitenin toplantı yapmasına da karar verildi. Toplantıda ayrıca Yeşil Mutabakat Planı, iklim değişikliği ve piyasadaki son gelişmeler de ele alındı.