Genel Merkezin atamasıyla göreve gelen Milliyetçi Hareket Partisi İl  yönetimi, basınla tanışma kahvaltısı düzenlendi.  Ramazan ayı münasebetiyle gecikmeli bir tanışma toplantısı yaptıklarını söyleyen MHP İl Başkanı Ümit Yılmaz, yerel ve genel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milliyetçi Hareket partisi olarak basınla ilişkileri sıkı tutmak istediklerini belirten Yılmaz, yönetim kurulu üyelerini basınla tanıştırdı.  Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan MHP il Başkanı Ümit Yılmaz, MHP olarak Düzce’de izleyecekleri siyasi politika hakkında açıklama yaptı.

“Düzce’nin çok büyük sorunları var”

Yılmaz, “Düzce’nin çok büyük sorunları var, çok büyük sıkıntıları var. Bu hani benim bildiğim sizin bilmediği şeyler değil. Düzce’nin sıkıntılarını ve sorunlarını hepiniz siz basın mensupları olarak ,hepimizden daha iyi olarak biliyorsunuz. Düzce’de eğitim sorunu var, ulaşım sorunu var, asayiş sorunu var, yolsuzluk sorunu var . Bu sorunların tespitinde MHP direk olayların içinde ve tespitçisi olarak olacak. Biz gerek Belediye Meclisinde gerek İl Genel Meclisinde ki arkadaşlarımızla sürekli koordinasyon halindeyiz. Yerel basını yakından takip ediyoruz. Çevreden ,Milliyetçi Hareket Partisi 40 yılı aşkın zamandır köklü bir parti çevredeki üyelerimizden bize  gelen Düzce ile ilgili sorunları not ediyoruz. Bunları özellikle medyaya özellikle taşıyacağız. Yani son dönemde en basitinden ben size şu kadarını söyleyeyim.”dedi.

“Düzce’nin kaynakları çok kötü kullanılıyor ve heba ediliyor”

Düzce Belediyesi’nin son günlerdeki uygulamalarını eleştiren Yılmaz, örnekler vererek Düzce’nin kaynaklarının heba edildiğini söyledi.

Yılmaz, “ Kapalı Pazaryeri ile ilgili Belediyenin bir uygulaması oldu. Bunu nasıl yaptılar, neye istinaden yapıyorlar, bu kadar yüksek kirayı gerçekten fizibilitesi yapıldı mı , hakkediyor mu , o bina gerçekten pazaryeri yapılmaya uygun mu ,başka çözümler üretilemez mi, bunlar bile konuşulmadan Düzce’nin ve Düzcelinin önüne bir dayatmayla gelinmesi. Bunlar bizim tespit ettiğimiz küçük olaylar. Mesela İnönü Parkının eski müştehiye tekrar ihalesiz verilmesi . Bu yeni yapılan  beton alanlarının kimlere nasıl ne şekilde verileceğinin bilinilmemesi. Bunların hepsi sorun. Düzce’nin kaynakları çok kötü kullanılıyor ve heba ediliyor. Bunun önüne geçmemiz lazım. Önüne geçmek için MHP olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Gerek hukuksal alanda gerek medyanın önünde hepsini insanlarımıza anlatacağız. O olmadı kahve kahvehane kahvehane , kapı kapı dolaşacağız bu yapılanları, Düzce’nin parasını Düzcelinin kaynaklarının çarçur edildiğini herkese anlatacağız arkadaşlar.”diye konuştu.

“Bunlar demokratik partilerde olacak şeylerdir”

MHP Genel Merkezinde yaşanan başkanlık kaosu hakkında da yorum yapan MHP İl Başkanı, parti olarak hukukun üstünlüğüne inandıkları vurguladı.

Yılmaz, “Şuanda Milliyetçi Hareket Partisi dediğim gibi 40yılı aşkın zamandır demokrasinin içinde halka hizmet etmek  isteyen bir partidir. Aday arkadaşlarımız , abilerimiz ,ablalarımız vardı. Bunlar demokratik partilerde olacak şeylerdir. Birtakım imza toplama. Biz her şeyden önce hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Diğer aday arkadaşlar da genel merkez yönetiminin haricinde ki diğer arkadaşlarda hukukun üstünlüğüne inanıyorlar. Şuanda bildiğiniz gibi hukuksal bir  karar var. Herkes onun sonucunu bekliyor ve beklemek durumda, bizde bekliyoruz. Şuanda bildiğiniz gibi 10 Temmuzda yapmayı kararlaştırdığımız kongremiz mahkeme tarafından  iptal edildi daha doğrusu yürütmesi durdurdu. Şuan açıklanan bir karar yok ne zaman olur onu da bilmiyoruz. Adliye süreci çok yavaş ilerliyor  zaten. Bizim en kötü ihtimalle 2018 Mart ayında genel kongremiz var. Burada da aday arkadaşlarımız çıkacaktır. Çıkmasında da bir sakınca yoktur. Herkesin  aday olma şansı vardır. Bir karışıklık söz konusu değil. “ifadelerini kullandı.

“Vatana ihanet eden herkes idamla yargılanmalı”

Yılmaz, Son olarak darbe girişimiyle birlikte gündeme gelen idam tartışmaları ile ilgili görüşlerini belirtti.Yılmaz“MHP Genel Merkezi bu konu hakkında ki tavrını net açıkladı. Biz bu konuda tavrı en net olan partiyiz. Bunu her şeyden önce söyleyeyim. Bir de HDP var galiba onlar direk karşılar her türlü idama. Biz burada diyoruz ki vatana ihanet eden herkes idamla yargılanmalı ve cezası hukuken kesinleştiyse bu ceza uygulanmalı. Bizim burada duruşumuz net. Vatana ihanet eden herkes, kim olursa olsun. Eğer bizim önümüze gelirse vatan ihanet suçunu, hatta bana sorarsanız ben şahsi kanaatimi söylüyorum çocuklara istismar olaylarında da ben şahsen istiyorum idam cezasını çünkü toplumu derinden yaralayan, toplumda ayrışmalara sebep olacak, toplum vicdanında yer bulamayacak cezaların kesinlikle ve kesinlikle  idamla neticelenmesini şahsen istiyorum. Partimizin de net tavrı bellidir idam konusunda. Vatana ihanetle yargılanıp, vatana ihanet cezasında kişilerin biz idam gelmesini istiyoruz. Meclisteki Millet Vekillerimiz de bu konuda eğer gelirse net tavırları bellidir. Onay verecektir.”diye konuştu.


Haber;S.KAŞKIR