CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, yerel gündemde öne çıkan konulara ilişkin Öncü mikrofonlarına açıklamalarda bulundu. Hala şehre kazandırılamayan katı atık depolama tesisi nedeniyle İSKİ’ye yüklenen Tozan, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay tarafından iptal edilen İnönü Parkı ihalesi üzerinden de belediyeyi eleştirdi.

“Çöplerin suları Melen’e karışıyor, İstanbul zehirleniyor”
“Düzce 400 bin nüfusa dayanmış bir il ve çöp üretiyoruz, bu çöpte bir yere gitmek zorunda.” diye Tozan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Düzce’nin belirli bir yerinde olabilir başka bir ile gidebilir ama bu problem çözülmek zorunda. Düzce’nin bir özelliği var; İstanbul’un suyu Düzce’den gidiyor. Gölyaka’da Melen’in yanındaki çöp dağlarıyla Hecinler’deki atık suların nasıl Melen’e karıştığını aynı zamanda da Melen’in kenarında kum ocağının yerinde şuanda çöplerin nasıl gömüldüğünü biz biliyoruz. Yağmur sularıyla bu çöplerin suları yine Melen’e karışıyor, İstanbul zehirleniyor. Bu nedenle çöp sorununun bir an önce çözülmesi lazım.”

“İSKİ tesisi yapmakla mükelleftir”
Düzce Belediye Meclisi tarafından 2018 yılı için evsel atık ücretine zam yapılmasını da eleştiren Tozan, şöyle konuştu: “Halledilmemiş bir çöpün Düzceli vatandaşlardan zam olarak alınmasından karşıyız. Bu son derece yanlış bir olay. İSKİ’nin yönetmeliğinin kuruluş amaca baktığımızda derki İSKİ havza ilan ettiği bölgede temiz içme suyunu İstanbullular’a akıtıncaya kadar her türlü tesisi yapmak, yaptırmak, işlettirmek, devrettirmekle ilgili yetkisi olduğu görülüyor. Sayın bakanımıza da söylemiştik. İlin diğer idarecileri ile de görüştük bunu çözümü şudur eğer İstanbullu bu suyu bizden alıyorsa bu çöpler dediğim noktalarda Melen’i kirletiyorsa İSKİ’nin yetki alanında olan Düzce’nin çöple ilgili tesisi yapmakla mükelleftir. Bu ödev İSKİ’ye verilmedilir. İSKİ’nin bütçesinin binde biri bile etmez ve Düzce bu olaydan kurtulmalıdır. Bu olayı hallettikten sonra hizmete bakıp değerlendirebiliriz ama olmamış bir şeyin zammı doğru değildir.”

“Alınan paralarla bu hizmetler yapılmayacaksa…”
Düzce’de her yağışlı havada ortaya çıkan üst yapı sorunlarına da değinen Tozan, Başkan Ay’a çağrıda bulundu. Tozan, “Buraya gelirken bir baktık ki bütün yollar dereye dönmüş. Neredeyse insanlara bot falan lazım. 80’li yılların ortalarında yolların her iki tarafında mazgallar vardı ve bizim ayaklarımız ıslanmazdı. Şimdi iyi yaptım mantığıyla çamurun ortasına dök asfaltı… Bu şehir yanlış yönetiliyor. Sayın Dursun Ay’ın bu yağmur sularının giderleri ile ilgili bu sorunu çözmesi gerekiyor. Alınan bu paralarla bu hizmetler yapılmayacaksa bu son derece yanlış olur.” dedi.

“Hukuki de değil ahlaki de değil!”
Yeniden ihaleye çıkacak olan ancak henüz belediye tarafından tarih verilmeyen İnönü Parkı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan CHP İl Başkanı Tozan, şöyle konuştu: “İnönü Parkı çok farklı bir olay. Bir önceki belediye başkanı dönemindeki ihalelerin hangisi normaldi ki bu normal olsun? Kapalı Pazaryeri için aylık 185 bin lirayı hastane yolu üzerindeki AVM’nin sahiplerine kaç ay boyunca ödediklerinin daha cevabı bize gelmedi. Düzce’deki parklar kaç dönümdür soruyorum size… Düzce’nin bütün parkları hükümete yakın 2 kişiye yaklaşık 10 milyon liraya verildi. Çim biçip, dal budayacak şirketlere milyon milyon ihaleler verildi. İnönü Parkı’nın da birilerine verilmesini (ihalesiz) usul anlamında artık olabileceğini görüyoruz da bütün bunlar hukuki de değil ahlaki de değil. Eğer zamanında orayı 10 bin liraya tutan birisi ihalede 100-200 bin veriliyorsa bunu bir sorgulamak lazım. O parayı veren kişinin ihalesini de sorgulamak lazım. Eğer burada başka bir şeyler varsa bunları bize açıklamak zorunda… Bu şehirde hep beraber yaşamaktayız. Bizim vergilerimizle bütün bunlar yapılıyor ama önemli olan başımızı yastığa koyduğumuzda vicdanımız rahat olmalı. Belediye şirketleri üzerinden bizim paralarımızı birilerine maaş, ikramiye gibi dağıtan bu insanların acaba vicdanları rahat mı? Ben bunu sormak istiyorum.”

Haber: C. ÜSTÜNER