Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından 19 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan genelge ile 19 Ekim Muhtarlar Günü ilan edilmişti. Bu sebeple kutlama mesajları yayımlandı.

“Görevlerinde başarılar diliyorum”
“Muhtarlar demokrasimizin temel taşı olup, devlet ile halk arasında köprü vazifesi yaparak, önemli bir kamu görevini yerine getirmektedirler” diyen Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı şöyle devam etti:

“Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin muhtarlarımıza verdiği önem ve değer ortadadır. İlimizde mahalle ve köylerimizde yaşanan sıkıntılar muhtarlar ve kamu kuruluşlarının ortaklaşa çalışması sonucu en kısa sürede çözüme kavuşmaktadır.

Muhtarlarımızın görevlerini yerine getirirken yaşadıkları sorunlarında farkındayız. Yaptığımız görüşmelerde, düzenlediğimiz toplantılarda muhtarlarımızdan gelen talepler Valiliğimizce hızla değerlendirilmekte olup, Düzce için en iyi hizmeti verme gayretindeyiz. Bu vesile ile muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Günü”nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.”


“Muhtarlarımıza verilen kıymetin bir göstergesidir”
AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir yayımladığı mesajında, “Ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından biridir. Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlarımız, devletimizin uç beyi olarak milletimizin gözü kulağı konumundadır. Bu yönüyle her bir muhtarımız toplumsal kaynaşma ve dayanışmanın merkezi olarak önemli bir işlevi yenine getirmekte, kamu kurumuyla vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi muhtarlarımız yerelden başlayıp, genele yayılan bir davanın mücadele erleridir. Demokrasimizin çekirdeği olarak gördüğümüz muhtarlarımıza son dönemde yapılan iyileştirmelerin artarak devam etmesi muhtarlarımıza verilen kıymetin bir göstergesidir.Gerek milleti gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, İlimizde görev yapan muhtarlarımız başta olmak üzere tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum”
ifadelerine yer verdi.

“Halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir”
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, bütün muhtarların Muhtarlar Günü’nü şu sözlerle kutladı:

“1829 yılında kurulmuş en köklü yapılardan biri olan muhtarlıklar 189 yıldır mahallelerimize ve köylerimize en iyi şekilde hizmet etmektedirler. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir.Belediyeler ve halkın arasında önemli bir köprü görevi gören muhtarlıklarımız aynı zamanda halkın sesi olmaktadır. Düzce Belediyesi bünyesinde oluşturduğumuz Muhtarlık işleri Müdürlüğümüz ile muhtarlarımızla sürekli iletişim halinde mahalle bazındaki hizmetleri koordineli olarak sürdürmekteyiz. Yine aynı şekilde Düzce Belediyesi olarak, muhtarlarımızın talep ve görüşlerini değerlendiriyor ve bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün muhtarlarımızın, 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutluyor, kendilerine güzel ve ortak çalışmalara imza atacağımız, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum"
“Muhtarlarımız ve biz siyasetçiler aynı gemide yer alıyoruz”
AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin, "Muhtarlarımız, vatandaşlarımızla aramızdaki en kuvvetli bağ ve köprü" diyerek, "Devlet kurumlarını denetleyen Sayıştay’dır. Devlet ile millet arasındaki bağı oluşturan, devletin denetimini en önemli unsur da milletin seçtiği muhtarlarımızdır. Muhtarlarımız, vatandaşlarımızın sorunlarını bize aktararak aslında asıl denetimi sağlayan unsurların başında gelmektedir. Muhtarlarımız ve biz siyasetçiler aynı gemide yer alıyoruz. Milletimize hizmet götürmek için çaba gösteriyoruz. Muhtarlarımız mahalle ve köylerinde bizler de tüm il ve Türkiye genelinde hizmet götürerek vatandaşları memnun etmek istiyoruz. Muhtarlarımız, vatandaşlarımızla bizim aramızdaki en kuvvetli bağ ve köprüdür. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bizler de muhtarlarımızla her fırsatta bir araya geliyor, toplantılar düzenleyerek onların dolayısıyla vatandaşların taleplerini dinliyoruz. Birlik ve beraberlik içinde ülkemiz ve Düzce’miz için çalışıyoruz. Onlardan aldığımız güç ve destek ile çalışmalarımızı organize ediyoruz. Asıl denetimi sağlayan milletin temsilcisi olan muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor, hep birlikte daha iyi hizmetlere imza atacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu. “Mahalli idarenin başıdır”
İl Genel Meclis Başkanı Ayfer Yılmaz da yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Muhtarlık müessesesi; Cumhuriyet yönetiminin çekirdeği ve temelidir. Seçimle görev başına gelen muhtarlarımız, mahalle ya da köy tüzel kişiliğinde mahalli idarenin başıdır. Gerek İlimiz merkezindeki mahallelerde, gerekse köylerimizdeki hizmetlerin yürütülmesi noktasında muhtarlarımızın önemli bir rolü vardır. İl Özel İdaresi olarak bizler, muhtarlarımızla karşılıklı istişare ve fikir alışverişinde bulunarak ilimiz problemlerine çare üretmeye çalışıyor ve sorunları asgari seviyeye indiriyoruz. Bu vesile ile Mahalli İdarelerin gözbebeği olan muhtarlarımızın ‘Muhtarlar Gününü’ tebrik ediyor, kendilerine sağlık, huzur ve görevlerinde başarılar diliyorum.”

Haber: H. GÜRSOY