Üniversite tercih başvurularının alınmasıyla birlikte, üniversite adayı gençlere karar alma sürecinde yardımcı olmak için, Gazeteci ve Eğitimci Pervin Kaplan’ın @pervinkaplancom instagram hesabına bağlanan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’ni tanıtarak, kişisel bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzce Üniversitesi’nin kuruluş tarihinden, bu güne gelinceye kadar olan süreç hakkında bilgiler vererek açıklamalarına başlayan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “2006 yılında kurulduğumuzda biz; 3 fakülte ile akademik yaşamımıza başladık. Fakülte olarak; Orman Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Tıp Fakültesi vardı. 3 fakülte 3 bin öğrenciden, bugün 13 fakülte 30 bin öğrenciye ulaşan bir yolculuk yaptık.” dedi.

‘Pandemi sürecinde yaşanan eksiklikler giderilebilir’

Pandemi döneminde gerçekleştirilen uzaktan eğitim hakkında duygu ve düşüncelerini aktaran Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin kendi geliştirdiği sistemle çalışmalarını yürütmesinin kendileri için bir avantaj olduğunu ve uzaktan eğitim sürecini de en verimli şekilde geçirdiklerinin altını çizdi. Pandemi sürecinde elde edilen kazanımların olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bu kazanımların kaybedilmemesi gerektiğinin önemini vurguladı.

Uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitimin birbirlerini tamamlayan çalışmalar olduğunu, bunların birbirlerinin ikamesi olmadığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Yüz yüze eğitimin yerini uzaktan eğitim alamaz, çünkü üniversite hayatını yaşamak gerek. Oradaki kültürün içerisinde olmak gerek. Yemekhane ya da havuz sırasında beklemek gerek. Öğrenci kulüplerinin etkinliklerine, Üniversitenin etkinliklerine katılmak gerek. Ayrıca üniversite de alınan akademik bilginin yanında uygulamalı dersler de var bunların mutlaka yerinde görülüp, yapılması gerekiyor. Tabi bu dönemin eksiklikleri giderilemez diye düşünülmesin. Yapılacak çalışmalarla bu eksiklikler giderilebilir. Öğrencilerimiz kendilerini kadere teslim etmeden çalışmalarını sürdürsünler.” ifadelerini kullandı.

Yerleşke içerisindeki yapılaşma ve kültürel faaliyet olanakları hakkında da bilgiler paylaşan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, fakülte binaları, eğitim ve kültür merkezlerinin yanında, yerleşke içerisinde; merkez laboratuvarları, yarı olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, kapalı halı sahası, stadyumu, fitness salonu, öğrenci kantinleri gibi öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek gerekli yapılaşmanın olduğunu söyledi.

 

‘Bölge çiftçisini ve üreticisini destekliyoruz’

Düzce Üniversitesi’nin bölgeye kazandırdığı çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bölge üreticisini ve çiftçisini gerek eğitim, gerekse de ürün ve ürünün satışı konusunda her türlü desteğin verildiğinin altını çizdi. Ayrıca Düzce Üniversitesi ile şehrin sınırlarının kalktığını vurgulayan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Şeffaf ve katılımcı bir yönetim kültürü oluşturabilmek için Türkiye üniversiteleri arasında ilk kez Açık Kapı Uygulamasını başlattık. Her ayın ilk Pazartesi günü düzenli olarak gerçekleştirilen uygulamada; akademik ve idari personellerimiz ile öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımız sorunlarını, eleştirilerini, gözlem, tespit ve önerilerini Açık Kapı Günü’nde dile getirmekte ve böylece Açık Kapı Uygulaması ile kurumsallaşmada öncü adımlar atılmakta, yenilikçi fikirler elde edilmekte, önemli bir sinerji oluşturulmaktadır.

Açık Kampüs uygulaması ile şehir halkına üniversitesini daha yakından tanıtan Üniversitemiz, araçlarımız ile vatandaşlarımızı Düzce Üniversitesi kampüsüne getirmekte, onlara Üniversitemizin birimlerini tanıtmaktayız. Şehir halkını konuk ederek kendilerine Açık Kampüs diploması vererek fahri Düzce Üniversitesi gönüllüsü olmalarını sağlamaktayız. Şimdi bu açıklık kültürüne ‘Açık Fikir Yarışması’nı da ekledik. Öğrencilerimiz yerleşkemiz hakkındaki fikirlerini bize sunuyorlar. Biz de bunları değerlendirmeye alıyoruz. Yani açıklık bizim felsefemiz.” şeklinde konuştu.

 ‘Öğrencilerimizin uygulama yapmasını önemsiyoruz’

Düzce Üniversitesi uygulama alanlarından da kısa bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Biz öğrencilerimizi laboratuvarsız bırakmıyoruz. Özellikle dokunması gereken malzemelere dokunmalarını sağlıyoruz. Her geçen yıl olanaklarımızı artırıyor, sürekli olarak gelişiyor ve kendimizi güncelliyoruz. Her yıl, o yıl hangi öğrencilerimiz aramıza katılıyorsa, o alanın uygulamaya yönelik ihtiyaçlarını masaya yatırıyoruz ve birimlerimizle istişare içerisinde, gereğini yaparak karşılamaya çalışıyoruz. Bu sebeple; ekipman, donanım, laboratuvar ve teçhizat konusunda gerçekten nitelikli ve her geçen gün de gelişen bir alt yapımız olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Neden Düzce Üniversitesi?

Son olarak program sunucusu Pervin Kaplan’ın “Öğrenciler neden Düzce Üniversitesi’ni seçsinler?” sorusunu da yanıtlayan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Öğrencilerimizin bizi seçmelerinin birden fazla nedeni var, Bunlardan ilki Üniversitemizdir. Üniversitemiz; dinamik, girişimci ve yenilikçi bir yükseköğretim kurumudur. ‘Değer Üreten Üniversite’ sloganıyla eğitim hayatına başlayan Üniversitemiz, gerçekleştirdiği ilklerle ve örnek uygulamalarla öncü bir üniversitedir ve gerçekten de tam bir öğrenci dostudur. İkinci nedeni de Düzce şehrimizdir. Düzce; İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropole çok yakın ve eşit mesafede bulunan Üniversitemiz, coğrafi konum avantajıyla öğrencilere büyük kentlere kolay ulaşım ve bu kentlerdeki sosyal ve kültürel etkinliklere günübirlik katılabilme imkanı sunmaktadır. İş dünyası ve sektör temsilcileri ile sürekli iş birliği içerisinde olan ve öğrencilerine işletmelerde staj ve istihdam olanağı sağlayan Üniversitemiz, nitelikli eğitiminin yanı sıra düzenlediği iş fikri yarışmalarıyla girişimci ve inovatif fikirlere sahip öğrencilerine, bünyesindeki Düzce Teknopark’ta şirket kurma imkanı sağlayarak, girişimcilik alanında yepyeni bir kariyer hayatı sunmaktadır. Üniversitemiz; denizi, ormanları, yaylaları, şelaleleriyle yeşil ve mavinin kucaklaştığı saklı bir cennet olan Düzce’de tarih, kültür ve doğa ile iç içe huzurlu bir eğitim isteyen öğrenciler için ideal bir yükseköğretim kurumu olarak dikkat çekmektedir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.