9 Günlük Kurban Bayramı tatili devam ederken, uzmanlardan tatil dönüşü için uyarı geldi. Özellikle İstanbul’un Anadolu’ya geçiş kapısı olan TEM Otoyolu Düzce ve Bolu Kesiminde bayram tatilinin son günlerinde aşırı trafik yoğunluğu olması bekleniyor.

Düzce ve Bolu emniyeti, olası kazaların önüne geçebilmek için TEM Otoyolunda bayram tatili sonuna kadar tedbirlerini aralıksız sürdürecek. Bayram sonrasında oluşabilecek trafik yoğunluğuna karşı araç sürücülerini uyaran uzmanlar, meydana gelen kazaların dörtte birinin uykusuzluk kaynaklı olduğuna dikkat çekerek “Uzun yola çıkmayı planlayan sürücülerin özellikle uyku yoksunluğunun en fazla hissedildiği sabahın erken saatlerinde yola çıkmamaları gerekmektedir. 
Çünkü uyku çok güçlü bir biyolojik dürtüdür. Uyku ihtiyacı tam olarak karşılanmamış bir kişinin beyni, bir an önce uykuya geçişi sağlayacak şekilde 'uyku baskısı' altında kalır. Uyanık kalınan süre arttıkça uykuya geçişi hızlandıracak bu baskı da artar ve kişinin uykuya direnme gücü azalır. Böylece kişi daha kolay uykuya dalar. Her ne kadar kişiler uykularının geldiğini hissettiklerinde 'uyanık kalabilirim' diye düşünseler de uyku çok güçlü bir biyolojik dürtüdür” ifadelerine yer verdi.

Araç sürücülerinin yola çıkmadan önce en az ortalama 7-8 saat uyuması gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, uyarılarını şu şekilde sürdürdü:

"Günde ortalama 7-8 saat uyumak gerekir. Bu sayede zihnin ve vücudun dinlendiği derin uyku dönemleri tamamlanır. 

Yola çıkmadan önceki gece 7-8 saatlik uyku, kaza riskini aza indiren en değerli önlemdir. Gece yarısı ile sabah saat 06.00 arasında yola çıkmamak gerekir çünkü bu saatler arasında uyku baskısı daha fazla olur. Sürücülerin en az iki saate bir mola vermeleri gerekmektedir. Yola çıkmadan önce veya yolculukta bir mola verip kısa bir süre uyumak dikkatin toparlanmasına yardımcı olur. Bu kısa uykunun 20 dakikayı geçmemesi gerekir. Yolculuk sırasında veya molalarda kafein içeren kahve gibi içeceklerin tüketilmesi uyanıklık sağlamak için iyi olabilir ancak kafein etkisini yaklaşık 30 dakika sonra gösterecektir. Yedek sürücü olabilecek birisiyle yolculuk etmek ve iki saatte bir sürücü değiştirip diğerinin dinlenmesine izin vermek faydalı olur."