Bolu Orman Bölge Müdürü Şentürk, Yığılca'da bir dizi temaslarda bulundu. İlk olarak Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü’nde personelle bir araya gelen Şentürk, İşletme Müdürü Sefer Tüce'den yapılan ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra AK Parti İlçe Başkanı Dursun Albayrak'ı ziyaret eden Şentürk, Yığılca için gerekli çalışmaları yapacaklarını bildirdi.

Orman köylülerinin sıkıntılarını paylaşan Albayrak da "İşletme Müdürümüz ile sürekli koordine halindeyiz. İlçemizde yapılması planlanan çalışmaların ve eksikliklerin giderilmesi noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Ziyaretleriniz bizleri son derece mutlu etmiştir." ifadelerini kullandı.

Düzce’de orman köylüsüne kredi desteği…

Öte yandan Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nün Orman Köylülerinin Desteklenmesi Projesi (ORKÖY) kapsamında, orman köylüsünü bilgilendirmek ve kredi kullanmak isteyenleri tespit etmek için Düzce Orman İşletme Müdürlüğü’nce düzenlenen toplantılar tamamlandı.

Düzce'de uygulanan süt sığırcılığı, dış cephe mantolama ve güneş enerjisi ile elektrik üretimi (GES) projeleri için kullandırılacak krediler kura ile tespit edilerek sahiplerini buldu.

2022 yılında ORKÖY kapsamında Düzce Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Uğur Köyü’nde 6 aileye 2'şer adet montofon ırkı süt ineği ve Ordulukaradere Köyü’nde ise 3 aileye 2'şer adet simenter ırkı süt ineği için süt sığırcılığı projesi kapsamında kredi kullandırılacak. Söz konusu kredinin yüzde 20’si ORKÖY hibesi olup, kalanının 1 yıl geri ödemesiz 5 yıl boyunca yıllık 5 taksitte geri ödemeli olacak.

Derdin Köyü’nde 10 hane ve Suncuk Köyü’nde ise 10 hane olmak üzere 20 haneye Dünya Bankası destekli GES güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemi kredisi kullandırılacak. Bu kredinin de yüzde 33’ü Dünya Bankası hibesi, yüzde 20’si ise ORKÖY hibesi olacak, kalan tutar da 1 yıl geri ödemesiz ve 8 yıl boyunca yıllık 8 taksitte geri ödenecek.

Darıyeri Yörükler Köyü’nde 13, Düzköy Köyü’nde 12, Muncurlu Köyü’nde 13, Darıyeri Mengencik Köyü’nde 12 ve Kırkharman Köyü’nde 7 olmak üzere toplam 57 orman köylüsüne dış cephe montalama kredisi kullandırılacak ve bu kapsamda kullandırılan kredilerin yüzde 20’si ORKÖY hibesi olacak.

 

Yetkililerce yapılan açıklamada, verilen ORKÖY destekleri ile orman köylüsünün refah düzeyinin yükseltilmesi ve alternatif geçim kaynaklarının oluşturulmasının hedeflendiği bildirildi. Ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü’nün her daim orman köylüsünün yanında olunduğunun hissettirileceği ifade edildi.