Düzce’nin doğal güzelliklerinin ön plana çıkarılması ve bu doğal güzelliklerin turizm potansiyelinin Türkiye’ye tanıtılması düşüncesinin, söylemden ve inceleme ziyaretlerinden öteye gitmediği bir kez daha Samandere yolunda ortaya kondu.

 

 


VALİ ŞELALEYİ İNCELEDİ YOLU GÖRMEDİ

 

 

Düzce’nin elinde barındırdığı, Türkiye’nin ilk Tabiat Anıtı olan Samandere Şelalesi’nin yolunun içler acısı durumu görmezden gelinmeye devam ediliyor. Çok değil daha birkaç gün önce Vali Ali İhsan Su, İl Kültür Turizm Müdürü, Orman İşletme Müdürlüğü, Düzce Orman ve Su İşleri Şube Müdürü, DSİ Şube Müdürü ve İl Özel İdaresi yetkililerinin katılımıyla Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı Alanı ve Şelalede incelemelerde bulunulmuş, burada başta yapılacak çevre düzenlemesi olmak üzere, yerli ve yabancı turistlerin memnuniyetini artırıcı düzenlemelerle ilgili talimatlar sıralamıştı. Bu bağlamda Vali Ali İhsan Su, Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı ve şelalede; çocuk oyun grupları, WC, sosyal tesisler, kamelya ve piknik masaları yapımı, su tesisatı, ışıklandırmalar, otopark yapımı çalışmaları başlatıldığını duyurmuştu. Ancak delik deşik yoldan güçlükle ilerleyen ve her bir köşesinde göçük ve heyelanlara rastlandığı yolun durumu gündeme gelmemişti.

 

 


HES VE SELİN İZLERİNİ TAŞIYOR


Türkiye’nin ilk Tabiat Anıtı olan Samandere Şelalesi’ne ulaşmak için OFF-ROAD parkurları gibi inişli çıkışlı zorlu yollardan geçmek zorunda kalıyorsunuz. Köstebek çukurunu andıran iri yarıkların bulunduğu yolda haziran ayında meydana gelen selin izlerini görmek mümkün…

 

 

Göçmelere sadece uyarıcı levhalarla önlem alınan Samandere yolu, yıllardır yapılmayı bekliyor. Samandere ve Samandere civarında yaşayanlar insanlar Sel ve bölgeye yapılan HES’in uğrattığı zararlardan dertli. Hafta sonunu ailesini eşini dostunu alarak Samandere’ye gidenler ise karşılaştıkları manzara sonrası gittiğine gideceğine bin pişman oluyor. Gelen Turiste bir daha gelmekten vazgeçiyor.

 

 

 

 

SAMANDERE'YE BU MU REVA?


Geçtiğimiz yıllarda dönemin Valisi Adnan Yılmaz tarafından Samandere- Abant arasında yol yapım çalışmalarına başlandı ancak Samandere’ye Beyköy’den gelen yol yaklaşık 5 yıldır yapılacağı günü bekliyor.

 


Her fırsatta Düzce’nin gelişiminde turizmi işaret eden yetkililer, henüz tesisleşmesi bile tamamlanmayan Kardüz yaylasının yolun asfalt çalışmasına başlarken, Türkiye’nin İlk Tabiat Anıtı Olan Samandere’ye bu yolu reva görüyor!

 

 

Haber: S. Kaşkır