Düzce'nin Beslanbey mahallesinde hazineye ait olan 51 dönüm arazi ve 12 dönümlük TOKİ arazisi Düzce Belediyesi tarafından satın alınmıştı. Düzce’ye yeni modern sanayi sitesi oluşturma için arazi üzerinde çalışmalara başlatıldı.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü tarafından bugün Modern Sanayi Sitesi Tanıtım Ofisi’nde, bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün yanı sıra AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, AK Parti ve MHP Meclis Üyeleri ve STK temsilcileri katıldı.

“Belediye olarak bu işi biz yapacağız”

Bilgilendirme toplantısında konuşan Belediye Başkanı Faruk Özlü, Modern sanayi sitesinde sosyal donatıların da olacağını söyledi. Özlü, “Bu proje geçen sene ekim ayında ihale edildi ve yapılan ihaleyi bir firmamız aldı. Fakat TOKİ başkanımızın bana söylediği, ‘Firma çok düşük fiyat verdiği için, düşük fiyat veren firmalar genelde işi yarıda bırakırlar bize sıkıntı olur’ dedi. İkinci firmaya geçsek, onun da fiyatı çok yüksek, ondan dolayı sizin esnafa kötülük etmiş oluruz, yüksek fiyatlı dükkanlar ortaya çıkar. Akabinde aradan bir zaman geçti, ekonomide dalgalanmalar oldu, demir çelik ve çimento fiyatlarının çok artmış olması sebebiyle biraz zaman, geçince ben TOKİ Başkanına geçtim dedim ki; ‘değerli başkanım sizin Türkiye’de çok işiniz var, bütün Türkiye’nin konutu size ait. Bize de müsaade edin biz bu protokolü bozalım, biz belediye olarak bu işi yapalım. Kendisi kabul etti, protokolü bozduk. İlk önce 13 dönüm bizim belediyenin TOKİ’ye verdiğimiz paramızı geri aldık. Onun parasını ödedik, akabinde 51 dönüm Milli Emlak’ın yeri vardı. Milli Emlak Genel Müdürümüz, Çevre Bakanımızla yaptığımız görüşmede, 51 dönüm yeri satın aldık. Şu anda 63 dönüm bir arazi var. Bu arazinin mülkiyeti tamamen Düzce Belediyesi tarafından satın alındı. Buradaki dükkânlarımız da arkadaşlarımızla konuştuk görüştük, esnafımızın en optimumu şekilde kullanacağı büyüklüğe getirdik. TOKİ 10’a 10 yapıyordu, yeni projede 7 ye 12 bir projelendirme yaptık” dedi.

“Öncelikli Eski Sanayi Çarşısı esnafı olacak”

Yeni inşa edilecek olan sanayi sitesindeki dükkanlarda ilk önceliğin Eski Sanayi Çarşısı esnafının olacağını kaydeden Başkan Özlü,  “Arazi bizim, bunun tapularını geçende aldık. Sayın valimizle yaptığımız toplantıda tapularını aldık, buraya modern bir sanayi sitesi inşa edeceğiz. Site o kadar modern olacak ki, içinde sosyal donatıları olacak. Çatısında güneş panelleri olacak.  Çünkü biliyorsunuz, elektrik fiyatları çok yüksek, esnafımızın bir kısım ihtiyacını karşılamış olacağız. Bu projenin özelliği, burası modern sanayi sitesi, buranın özelliği içinde bir kreşin, kafenin, mescidin, restoranın olacağı sosyal donatıları yüksek bir projemiz. Yeşil sanayi dediğimiz uygulamalara uygun bir projedir. Biz bu projeyi Düzce Belediyesi imkânlarıyla yapacağız, projeye başladık. Bu projede üretici ve tüccarların satın alma önceliği olacak. Eski Sanayi Çarşısı esnafımız öncelikli olacak. Yaklaşık 300 den fazla dükkân çıkıyor. Sanıyorum 350 civarında. İlk teklif edeceğimiz kişiler, eski sanayi çarşısındaki esnafımızdır. Diyelim ki üç dükkânı var, üç yüz metre kare bir alan teklif edeceğiz. Şimdi bir sözleşme hazırladık, Bu sözleşmeyi yüklenici firmanın belli olmasından sonra eski sanayi çarsısındaki esnafımıza teklif edeceğiz. Diyeceğiz ki dükkân istiyor musun-  istiyorum, o zaman iş yeri sözleşmesi imzalayalım. Almak istemeyen olursa öncelikle değerli arkadaşlar Düzceli kardeşlerimize teklif edeceğiz. Düzcelilerden de almak istemeyenler olursa Düzce dışına teklif edeceğiz. Öncelik sırası eski sanayi esnafının, sonra Düzceli kardeşlerimizin, en son düzce dışından değerlendireceğiz. Düzce Belediyesi bu dükkânları inşa edecek zerre kadar şüpheniz olmasın, şimdi soracaksınız fiyatlar ne kadar diye, önce ön talepleri toplayalım, ihalemizi yapalım o fiyattan sonra dükkânların birim fiyatlarını sizinle paylaşacağız. Ama her halükarda, şu anda sanayi çarşısındaki dükkânlardan daha ucuz olacak. Ne kadar daha ucuz olur bilemem. Ve teslimat süresi de bir yılı geçmeyecek. Hava şartları müsaade ederse” diye konuştu.

“Sanayi sitesinin 1 yılda tamamlanmasını hedefliyoruz”

Yeni sanayi sitesinde çalışmaların 1 yıl gibi kısa sürede tamamlanmasını hedeflediklerini ifade eden Özlü, “Artık sanayi çarşısı yapmak eskisi gibi zor değil. Neticede dört duvar, hani bunun ince işi yok. Beni zaman zaman eleştiriyorlar; ‘Sen süre veriyorsun, o süreye uyamıyorsun’ diyorlar. Benim verdiğim süre hedef süredir. Bu işi yapan arkadaşlara hedef süre vermezseniz, o işin ucu kaçar. Mesela sel felaketi geldiğinde, bütün ana hatlar uçmuş. Ben arkadaşlarımıza dedim ki, burasını 2 gün içerisinde tamamlayacağız. Benim o gün orada verdiğim hedef süredir. Çalışmaları iki günde tamamladık, ama kaynakta çıkan bir problem sıkıntı yarattı. Biz o kaynağı yeniledik. Sanayi çarşısından en iyi kaynakçıları getirdik ve boruları yeniledik. Şimdi arkadaşlar bu çalışmaları 2 gün içerisinde değil de 3 günde bitirdik. Ne var burada? Bunun neresini eleştireceksin. Bu yüzden benim verdiğim tarihler hedef tarihlerdir” şeklinde konuştu.