banner851

banner614

11 BİNDEN 30 BİN TL’YE KADAR CEZASI VAR!

Yasaklı türler olarak belirlenen 6 köpek türü için kısırlaştırılıp il ve ilçe tarım müdürlüklerinde dijital kimliklerinin oluşturulması için bugün son gün. Bu köpekleri ticaretini yapanlara, hayvan başına 14 bin 982 lira, kısırlaştırıp kayıt altına almayanlara 11 bin lira, sokağa terk edenlereyse 30 bin lira para cezası kesilecek.

Sağlık & Çevre 14.01.2022, 11:45 14.01.2022, 11:20
911
11 BİNDEN 30 BİN TL’YE KADAR CEZASI VAR!

Yasaklı türler olarak belirlenen Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin kısırlaştırılıp il ve ilçe tarım müdürlüklerinde dijital kimliklerinin oluşturulması için bugün son gün.

Temmuz ayında yürürlüğe giren 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Amerikan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ile Tarım ve Orman Bakanlığının aralık ayında yayınladığı genelgeyle bu yasaklı köpek ırklarına eklenen American Staffordshire Terrier ve American Bully veya bunların melezlerini üreten, sergileyen, takas eden, ülkeye girişini, satışını, reklamını yani bu hayvanların ticaretini yapanlara, hayvan başına 2022 yılında 14 bin 982 lira para cezası getirdi.

Yasaklı türler olarak bilinen bu 6 ırk köpek, 14 Ocak'a kadar sahiplerince belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırılarak, il ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınacak. Bu kurala uymayan köpek sahiplerine 11 bin lira para cezası kesilecek.

Ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak

Bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın yoğun bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak. Sahipleri, bakamamaları halinde bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabilecek. Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak.

Sokağa terk edenlere 30 bin TL ceza

Söz konusu bu hayvanlara ait hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahiplerine 30 bin lira idari para cezası kesilecek. Yasaya aykırı hareket edenlerin hayvanlarına el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

(AA)

Yorumlar (3)
Geçen gördüm 6 gün önce
Geçen hafta akşam musababa köyünden gecerken gördüm bir cocukta tasmasiz geziyordu daha öncede gördüm çocuk köpeği zor tutuyordu agizlikta yoktu kesin ordaan birinin giren ihbar etsin belediyeye
ESNAF 1 hafta önce
KÖPEK CİFTLİKLERİNİ KAPATIN DÜZCEDE KACTANE HAYVAN AMATÖRCE COGALTILIP PARA KARŞILĞINDA SATILIYOR
vtndş 1 hafta önce
bir insanımızın canı yada bir çocuğun yaşıcağı korku veya can kaybı ne 11 bin ne 30 bin sebeb olan duyarsız insanlara daha fazla ceza verilsin bence
0
hafif kar yağışlı