banner851

banner955

20 DAKİKA AYIR KAN VER

Yurt genelinde yaşanan soğuk ve karlı hava Kızılay'ın kan stoklarını da etkiledi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, sosyal medya yoluyla ve 'Acil Duyuru' başlığıyla herkesi kan vermeye davet etti. Kan ihtiyacının her gün arttığına dikkat çeken Kınık, ''Her gün 9 bin ünite kan bağışı almamız gerekiyor. Sizleri Kızılay kan bağış noktalarına davet ediyoruz” dedi.

Sağlık & Çevre 14.01.2019, 10:29 15.01.2019, 10:43
1009
20 DAKİKA AYIR KAN VER

Genel Başkan herkesi kan vermeye çağırdı.Kış koşulları Kızılay'ın kan stoklarında düşüşe neden oldu. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, yaşanan olumsuzluklara dikkat çekmek için sosyal medya hesaplarından çağrıda bulundu. Dr. Kerem Kınık, "Acil Duyuru" başlığıyla yayınladığı mesajında, "Kan stoklarımız azaldı, Kan ihtiyacımız arttı. Kış şartları nedeni ile kan bağışı sayılarımızda ciddi düşüş var. Her gün hastalarımız için 9 bin ünite kan bağışı almak zorundayız. Sizleri Kızılay kan bağış noktalarımıza bekliyoruz" ifadelerine yer verdi. 

'Kış şartları nedeniyle stoklar düştü'

Kınık, şu açıklamayı yaptı: 'Kızılay olarak ülkemizin kan ihtiyacının karşılanması için 2018 yılında 2 milyon 571 bin ünite kan bağışı aldık. Bu bağışlarla hastanelerde kan bekleyen yaklaşık 4 milyon hasta ve yaralımıza şifa ulaştırdık. Ancak kış koşulları ekiplerimizin çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Ekiplerimiz her mevsimde olduğu gibi kış aylarında da görevlerinin başında kan bağışı notlarında bağışçılarımızı bekliyor ancak kış koşulları nedeniyle kan bağışları her geçen gün düşüş gösteriyor. Oysa hastanelerdeki kan ihtiyacı azalma bir yana artış eğitimi gösteriyor kış aylarında. Kan uzun süre saklanabilen bir tedavi aracı değil maalesef. Kızılay olarak her gün yaklaşık 9 bin ünite kan bağışı almamız ve hastanelere ulaştırmamız gerekiyor. Ancak kan bağışlarımız şimdilik günlük 7 binler dolayında ve soğuk nedeniyle daha da düşüş eğiliminde. Kış aylarına maksimum kan stokuyla girmemize rağmen, 60 binler dolayında olması gereken stok sayımız 40 binlerin altına inmiş durumda. Bu nedenlerle zaten duyarlı olan tüm milletimizi bir kez daha kan bağış noktalarımıza davet ediyoruz ve birbirimize ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz." 

'20 dakikanı ayır kan ver'

2005 yılında Ulusal Güvenli Kan Temini projesini başlatan Kızılay, o yıl 300 bin ünite dolaylarında olan gönüllü kan bağışı sayısını her geçen yıl artırarak 2,5 milyon ünite dolaylarına çıkarmış durumdadır. Her gün yaklaşık 300 ekip ile kan bağışı toplamak için harekete geçen Kızılay, alınan kanlara dünya standartlarında testler uygulamakta, kan bağışlarını eritrosit, trombosit ve plazma olarak ayrıştırarak hastanelere teslim etmektedir. Kan bağışı için Kızılay kan bağış noktalarına geçerli bir kimlik belgesi ile gelen bir kişi, kan bağış formunu doldurup, doktor kontrolünden geçtikten sonra kan bağışını yapmakta, tüm bu süreç yaklaşık 20 dakika sürmektedir.
 

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner844
Yorumlar (2)
Adore 4 yıl önce
Merhum Babam ksabadaki hastanede yatarken beş ünite 0 RH negatif kan lazım olmuştu eş dost akraba derken imparatör Gökhan'ın yardımıyla radyo ÖGür de üçgün anons geçmiş sonuç alamayıp dört ünite zor bulmuştuk bi küstüm lanet ettim Düzceye
VATANDAS 4 yıl önce
ben bağışçıydım taki siz bizde aldıgınız kanı para ıle satıyorsunuzu duyana kadar bırı cıkıpta adam gıbı desın sız bu kanı ıhtıyacı olana satıyormsunuz para ıle yoksa bu yalan habermı bı bılgılendırın bızde bı bılelım adımımı ona gore atalım sız bu kanı ıhtıyacı olana sıfır lırayamı verıyosunuz ucret talep edıyormsunuz ???
27
parçalı bulutlu