banner851

banner614

6 AY ÖNCE KURULDU

banner619

Yetersiz beslenen hastalara destek için Düzce Üniversitesi Hastanesi bünyesinde 6 ay önce kurulan Klinik Beslenme (Nütrisyon) ekibi, bu alanda iddialı merkezler düzeyinde hizmet veriyor.

banner846
Sağlık & Çevre 16.10.2017, 11:53 16.10.2017, 16:44
2451
banner844

Yeterli ve dengeli beslenemeyen hastalar, destek ekibi ile birlikte tedavilerinde yeterli beslenme seviyelerine ulaşıyor. Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde Nisan ayında kurulan Klinik Beslenme (Nütrisyon) Destek Ekibi, doğal yolla beslenemeyen hastalara beslenme desteği sağlıyor.

Yetersiz beslenen hastalara müdahale etmek amacıyla kuruldu
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Nütrisyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan; yetersiz beslenen hastalara müdahale etmek amacıyla kurulan, doktor, diyetisyen ve nütrisyon hemşiresinden oluşan müdahale grubu hakkında önemli bilgiler paylaştı.

 “İddialı merkezler düzeyinde çalışıyoruz”
Beslenme durumunun değerlendirilmesinin, yatan hastalar için oldukça önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Pehlivan, “Bu destek birimini Nisan 2017’de kurduk. Biz idari birime geldikten sonra, işlevsel hale getirmeye çalıştık. Bunun işlerliğindeki en önemli aşama; bu işte sabit personel görevlendirmemiz oldu. İşin omurgasını Nütrisyon Hemşiremiz Seda Öner ve Diyetisyenimiz Tuğçe Uzun oluşturdu. Onlar hastanemiz içinde gezici nütrisyon ekibindeler. Çok iyi bir organizasyon kurduk.  Bunu otomasyon sistemimize de dahil ettik. Bu işi, iddialı merkezler düzeyinde bilimsel bir şekilde gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu. 

 “Hastanede kalış süresini kısaltıyor”
Prof. Dr. Pehlivan; yapılan çeşitli araştırmalarda nütrisyonel beslenmenin hastanın tedavi sürecine olumlu katkılar sağlayarak hastanede kalış süresini kısalttığına dikkat çekti.

 “Yaygınlaştırmak İstiyoruz”
Nütrisyon beslenmenin kurumsal alışkanlığının daha da geliştirilmesini amaçladıklarını dile getiren Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan; “Mevcut hastalığı nedeniyle aylar boyunca yeterince beslenememiş, kilo kaybetmiş, vücudundaki protein ve mineral düzeyleri bozulmuş bir hastaya ameliyatla müdahale yapmadan önce güçlendirirseniz süreci daha iyi atlatıyor. Bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. İhtiyacı olan hastaya özen gösteriyoruz. Yatan her hastada beslenme durumunun değerlendirilmesini rutin hale getirip daha da önemsenmesini sağlamayı hedefliyoruz.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.
 

Haber: C. ÜSTÜNER
Yorumlar (2)
Düzce lş 4 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum... Acil bitik.. Zaten kimse zorda kalmayınca hastane görmek istemez.. En önemli yer acil servis ve poliklinik... Oralara el atın hoca...
Vatandaş 4 yıl önce
Anca böyle kıl tüy işlerle uğraşsınlar. Bir hastanenin kalitesi acil servisinden ölçülür. Malesef acil servis berbat durumda.