banner851

banner955

AFETİN İKİ KEZ YIKTIĞI DÜZCE’DE PROJELER HIZLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılında başlatılan Büyük Deprem Dönüşümü hareketini Türkiye'nin dört bir yanında hız kesmeden sürdürdüklerini bildirdi. Bu kapsamda 1999 yılında iki büyük depremle yıkılan Düzce’de bir yandan dönüşüm projeleri devam ederken bir yandan da merkez ve ilçelere Millet Bahçesi kazandırılarak olası afet anından toplanma alanları oluşturuluyor.

Sağlık & Çevre 18.08.2021, 12:30 18.08.2021, 17:52
1316
banner1032

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında depreme dayanıklı konut stokunu sürekli artırdıklarını vurguladı.

"2012 yılında başlattığımız Büyük Deprem Dönüşümü hareketini ülkemizin dört bir yanında hız kesmeden sürdürüyoruz." ifadesini kullanan Erdoğan, kararlılıkla sürdürdükleri Büyük Deprem Dönüşümü hareketi kapsamında, 81 il 922 ilçede 300 bin konutun deprem dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu konutların 100 bininin İstanbul'da yer aldığı ve 90 milyar lira yatırım değeri bulunduğu bilgisini veren Erdoğan, şunları kaydetti: "Millet bahçeleriyle, ekolojik koridorlarla hem şehirlerimize nefes aldırıyor hem olası afet durumunda kullanılacak toplanma alanlarını oluşturuyoruz. Bugüne kadar 2,5 milyon kentsel dönüşüm ve sosyal konutu tamamladık. 10 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık. TOKİ konutlarımızla ve yapı denetim sistemimizle ülkemizdeki binaların yüzde 55'ini güvenli hale getirdik. 150 bin yeni sosyal konutun çalışmalarına devam ediyoruz. Depremlerden ve selden zarar gören Elazığ'da 24 bin 83, Malatya'da 6 bin 262, İzmir'de 5 bin 93, Giresun'da 619, Rize'de 378 konut inşa ediyoruz. Elazığ, Malatya, Bingöl, Giresun, Manisa, Van, Adıyaman, Erzurum, Çanakkale, Afyon, İzmir, Diyarbakır, Tunceli, Erzincan, Rize ve Antalya'da afetten etkilenen bölgelerde 9 bin 478 köy evi ve 3 bin 767 ahır yapıyoruz."

Öte yandan Düzce'de yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği "asrın felaketi" olarak tanımlanan Marmara ve Düzce depremlerinden sonra uygulanan konut iyileştirme, kat sınırlama, kentsel dönüşüm ve Millet Bahçesi projeleri ile kentin afetlere karşı hazırlıklı olması sağlanıyor.

Yorumlar (3)
Madur 1 yıl önce
Düzce'de millet bahçesinemi ihtiyacı var milleti toplanabileceği çok alan var kimse filim çevirmesin 12 kinci bölgede 5 liraya bir bardak çay satılmaya başladılar herkes fırıldak oldu
halk 1 yıl önce
en büyük depremi sen yaşattın reis..İzin yıllarca silinmeyecek.Çoluk cocuk torunlar ezilecek hep..Allah S.B.V.
vatandaş 1 yıl önce
deprem olalı 22 sene olmuş düzce aynı düzce gelen ist. caddesini yeniliyor gelen yıkıp bir daha yapıyor hala depremden kalan hasarlı bina dolu düzce gerçi şimdi hasarlı olan binalara dış cephe yaptırıp yenilenmiş gibi gösteriyorlar ya neyse halkın hakkını yiyen kim varsa öteki tarafa bırakmasın ALLAHIM AMİN...
16
açık