banner851

banner955

AĞAÇLARDA KANSERE NEDEN OLDUĞU BİLİNİYOR

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri Hendek’te fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik eğitim programının ardından Düzce’de sahaya inerek fındık bahçelerinde gözlem yaptı. Düzce’de bazı bahçelerde taban suyu sorunu tespit edildiği kaydedildi.

Sağlık & Çevre 29.03.2022, 12:15 30.03.2022, 15:20
3137

Tarım ve Orman Bakanlığı, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri Hendek’te fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik eğitim programı düzenledi. Eğitimlerin ardından enstitü görevlileri Hendek ve Düzce’de sahaya inerek fındık bahçelerinde gözlem yaptı.

Enstitünün sosyal medya hesaplarından gözlemlere ilişkin paylaşılan değerlendirmelerde bahçelerin bakımlı olduğunun gözlemlendiği ancak Düzce’de bazı bahçelerde taban suyu sorunu tespit edildiği kaydedildi.

Taban suyunun yüksek olmasının fındıkta tomurcuklarda ölüme, yapraklarda ve zuruflarda lekelere, sürgün, dal ve gövdede kanserlere sebep olduğu bilinirken mücadele edilmesi gereken bir konu olarak sınıflandırılıyor.

Öte yandan ekim ve dikim işlemi yapılmadan boş bırakılan verimli tarım arazilerine de vurgu yapılan değerlendirmede, “Bunun yanında boş araziler de dikkatimizi çekti. Tarla bitkileri ve sebzecilik için uygun olan ekolojide bu bahçeleri boş bırakmayalım.” sözleriyle üreticilere seslenildi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (3)
Adnan 9 ay önce
Öyle ahkam kesmekle olmuyor bu işler. Mazot ve gubre fiyatlarından bilgisi varmi acaba o öneride bulunanların. Fındık fiyatları hakkında da biraz çalışma gosterebilserdi zaten çiftçi tarladan çıkmaz dı. Maalesef hükumet çiftçiyi küstürdü. Şehirde yaşayanlar düşünsün bayat sebze ve meyve yiyerek ne olduğunu anlasınlar. Tabi bulup alabilirler se
Eski Adam 9 ay önce
Ağaçlarda kansere NEDNE olmuş. Neden olmamış. Peki soruyorum sayın editör NEDNE ne demek?
hayal 9 ay önce
çiftçinin ürün dikecek takati kalmamıştır.
Yeni Sayımız