banner851

banner955

ARTIK BİNLERCE LİRA CEZASI VAR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelge ile Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa ırklarına ek olarak American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler de 'tehlike arz eden hayvan' olarak belirlendi. Bunların kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacağı, halkın yoğun bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklara sokulamayacağı belirtildi. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere, 11 bin TL idari para cezası verilecek.

Sağlık & Çevre 10.12.2021, 10:13
2717
ARTIK BİNLERCE LİRA CEZASI VAR

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 7332 sayılı 'Hayvanları Koruma Kanunu İle Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 14 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Söz konusu kanunun 5'inci maddesi kapsamında 5199 sayılı 'Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14'üncü maddesinin (l) bendinin 'Bakanlıkça belirlenen tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır' şeklinde değiştirildiği belirtildi.

6 IRK TEHLİKELİ OLARAK BELİRLENDİ

Bu kapsamda, tehlike arz eden hayvanların belirlenmesine dair bakanlık bünyesinde ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşturulan komisyon tarafından; Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa ırklarına ek olarak American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin de tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlendiği kaydedildi.

14 OCAK'A KADAR KAYIT ALTINA ALINMALI

Tehlike arz eden hayvanlarla ilgili hususların yer aldığı 'Tehlike Arz Eden Hayvanlar İle İlgili Genelge'nin 7 Aralık 2021 tarihinde yürürlüğe girdiği hatırlatılarak şöyle denildi:

"Yürürlüğe giren genelge ile, 7332 sayılı Kanun gereğince 14 Temmuz 2021 tarihi öncesinde sahiplenilmiş tehlikeli ırkların, 14 Ocak 2022 tarihine kadar kısırlaştırılarak kayıt altına alınması kaydıyla sahiplerince bulundurulmasına imkan sağlanacaktır."

AYKIRI HAREKET EDENLERE 11 BİN TL CEZA

Açıklamada, yine kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanların kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacağı, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamayacağı belirtilerek, "Bu hükümlere aykırı hareket edenlere, 11 bin TL idari para cezası verilecek; belirtilen yasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idari para cezası verilerek hayvanlara el konulacak ve en yakın belediye tarafından hayvan bakım evine götürülecektir" denildi.

Yorumlar (7)
dzcli 13 ay önce
biz mi tehlikeliyiz yoksa onlar mı
Asabi 13 ay önce
Petshoplarda satışları durdurulmalı
, 13 ay önce
Dogo Arjantin köpek besliyolar ve sürekli salık bahcemize gidemiyoruz.kimsenin ceza aldığı yok
Mustafa37 13 ay önce
Doğa Koruma ve Milli Parklara şikayet edin.
Siyasettin 13 ay önce
Nihayet farkına varabildiniz. Toplu gezen sokak köpekler de birbirlerinden cesaret alıp saldırganlaşabiliyor. Keşke bu konuya da çözüm bulunsaydı
memur 13 ay önce
bence bunları besleyen şahıslarda psikolojik testten geçmeliler ve şiddet eğilimleri dikkatlice incelenmelidir.
M.K 13 ay önce
Dediğinize katılıyorum saldırgan köpek yoktur kötü sahip vardır.
Yeni Sayımız