banner614

ARTIK BOĞAZINDAN "LOKMA" GEÇECEK

banner619

Düzce'de doğduğunda mide çıkışında darlık tespit edilen ve hiç beslenemeyen 1,5 aylık Efe bebek, ameliyatla sağlığına kavuştu. Doktor Murat Kabaklıoğlu, "Hazırlıklardan sonra ameliyatımızı yaptık. Çok şükür şu an iyi durumdayız. Bebeğimiz mutlu, annemiz mutlu inşallah taburcu edeceğiz."dedi.

banner846
Sağlık & Çevre 24.04.2020, 13:00 26.04.2020, 10:23
2289
ARTIK BOĞAZINDAN "LOKMA" GEÇECEK
banner844

Düzce'de mide çıkışında darlık (İnfantil Hipertrofik Pilor Stenozu) ile dünyaya gelen ve 40 gün boyunca hiç beslenemeyen 1,5 aylık Efe bebek, aldığı tedavi sonucu iyileşti.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 1,5 ay önce doğan Efe Şenal'ın bir süre sonra beslenemediği fark edildi.

Ailenin tedavi için başvurduğu DÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Kabaklıoğlu, Efe'ye mide girişinde darlık olarak bilinen ve sık rastlanılmayan bir hastalık olan İnfantil Hipertrofik Pilor Stenozu teşhisi koydu.

Bir süre tedavi gören minik Efe, ameliyatla sağlığına kavuştu.

"Şu an iyi durumdayız"

Doktor Murat Kabaklıoğlu, yaptığı açıklamada, Efe'nin rahatsızlığının nadir rastlanan bir hastalık olduğunu söyledi.

Efe'nin 20 günlükken kusmaya başlamasıyla rahatsızlığının fark edildiğini anlatan Kabaklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hastalık, halk dilinde mide çıkışında darlık diye tabir ediliyor. Bebeğimiz kusa kusa artık beslenemez hale geldiği için kilo kaybının ardından su kaybı, daha sonra da hayati tehlikesi olmaya başlayacak duruma geldi. Hazırlıklardan sonra ameliyatımızı yaptık. Çok şükür şu an iyi durumdayız. Bebeğimiz mutlu, annemiz mutlu inşallah taburcu edeceğiz. Nadir rastlanan bir hastalık ülkemizde. Batı ülkelerinde daha yaygın bir hastalık. Klinik bir tanı koyuyoruz, tecrübemizde buna dahil oluyor. Daha önce bu tarz ameliyatlar yaptığımız için sıkıntı olmadı."

Anne Elif Şenal ise doğumdan bir hafta sonra bebeğinde şikayetlerin başladığını anlatarak, "İkinci haftada aşırı kusmalarımız başladı. Kilo alımı durmuştu. Bu şekilde buraya geldik. Doktorlarımız ameliyata aldı hemen. Doktorların hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bebeğim daha iyi." diye konuştu.

Yorumlar (3)
duzceli 1 yıl önce
duzce arastirmada cocuk doktorlari cok guzel isini severek yapan hasta psikolijini cok ii bilen doktorlar var Allah hepsinden razi olsun
Gizem Pehlivan 1 yıl önce
Elif hanım şükredin ki sizlerin karşısına iyi doktorlar çıkmış benim çocuğunda 2019 'ün ocak ayında 18 günlüktü başvurdum düzce üniversite hastanesine 2 hafta beslemediler deney tahtası gibi kullanmadıkları hiç birşey kalmadı, bir bebeğe en fazla 5 gün antibiyotik uygulanırsa benim oğlum 14 gün antibiyotik aldı o küçücük bebeğe ne kadar ağır geldi kim bilir. Kimse açıklama yapması günlerce bom boş bekledi hiç bir şekilde ilerleme katledilmesi, anne olarak ses çıkartmayıp nakil istemeseydim beklide oğlum şuan hayatta olmıycaktı, nakil istediğim gün bana yapılan açıklama ""röntglerimiz olsun bazı aletlerimiz eski olduğu için bisey göremiyoruz, sevk istemeniz iyi oldu"" bu ne demekti nasıl bir vicdandi en basında söyleseydiniz bunu bizde çaresine baksaydık. Bebeğinin sağlığı benimse bebeğimi kaybetme korkusuyla yaşadığım pisikoloji hakkim helal degil. Çok şükür sevkde de hastane sorun çıkartsa bile bir yolunu bulup Izmit umut tepe hastahanesi sayesinde 1 gecede tani konuldu ve 1 haftada oğlum iyileşip hastaneden çıktık. Rabbim o doktorların eline bir daha düşürmesin bizi. Teşekkürler umut tepe...
Alp 1 yıl önce
Murat hocam bölge için gerek alanındaki uzmanlığı gerekse de kişiliği itibariyle bir şanstır..
16°
açık