banner851

banner955

ARTIK HASTALAR DAHA HIZLI SEVK EDİLECEK

Düzce’den il dışına gönderilen hastaların sevk işlemleri Elektronik Hasta Nakil Sistemi pilot uygulaması ile artık zaman kaybedilmeden çok daha hızlı ve etkili şekilde yapılabilecek. Sağlık Bakanlığı İzleme Değerlendirme Daire Başkanı Şamil Kurgun ve beraberindeki teknik personelin Düzce’ye yaptığı ziyaretle pilot uygulama resmen başlatıldı.

Sağlık & Çevre 11.09.2020, 13:49
5165
ARTIK HASTALAR DAHA HIZLI SEVK EDİLECEK

Sağlık Bakanlığı’nın Sağlıkta Dönüşüm ve Geliştirme Çalışmaları kapsamında; pilot il olarak belirlenen Düzce’de, İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’ın girişimleri ile Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce geliştirilen yeni bir sistem kullanılmaya başlandı.

Yeni sisteme ilişkin sağlık müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sağlık tesisinden başka bir sağlık tesisine nakil ihtiyacı duyulan hastalarımız için, sevk eden hekim tarafından fax veya e-posta yoluyla 112 Komuta Kontrol Merkezi (KKM)’ne talep oluşturulmakta ve KKM tarafından hastanın tedavisine uygun yer araması yapılmaktaydı.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Elektronik Hasta Nakil Sistemi ile hastaların sevk talebi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinde elektronik ortamda oluşturularak, E-Nabız Sistemi üzerinden Acil Sağlık Otomasyon Sistemi (ASOS)'ne gönderilmektedir. Bu sistem sayesinde Komuta Kontrol Merkezi personeli ve hastane hekimlerinin sevk talebi için harcadığı zaman azalacak, hastalarımız için uygun hastane bulma süreci kısalarak nakil bekleyen hastalarımızın daha kısa sürede tedavisine başlanması sağlanacaktır. Kağıttan dijital ortama geçilecek olması ile beraber, veriler elektronik ortamda kayıt altına alınıp saklanabilecek, raporlanabilecek ve değerlendirilerek hizmet sunumuna yönelik yapılan planlamalara katkı sağlayacaktır.”

Bu kapsamda Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut koordinasyonunda, İzleme Değerlendirme Daire Başkanı Şamil Kurgun ve beraberindeki teknik personel dün Düzce’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile Düzce İl Sağlık Müdürlüğü yöneticilerinin yaptığı toplantı sonrasında Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde Elektronik Hasta Nakil Sistemi pilot uygulaması başlatıldı.

Sağlık Müdürü Yılmaz’a ziyaret

Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Şamil Kurgun ile ASOS (Acil Sağlık Otomasyon Sistemi) Birim Sorumlusu Erman Erkazan ve Bilgi İşlem Birim Sorumlusu Mustafa Delibaş İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz'ı makamında ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

banner844
Yorumlar (8)
ali 2 yıl önce
avm lerde bile x ray kontrol cihazı varda hastane içeri girişlerde olabilir .
MIGHTY 2 yıl önce
Şaka gibi.Hızlı sevk yapılması bile başarı gibi servis ediliyor.Bu durum Düzce’de sağlık hizmetlerinin kalitesini gösteriyor.
Adnan 2 yıl önce
Akçakoca uzman doktor bekliyor, yeni mezun pratisyen hekimler yeterli gelmiyor. Düzce merkeze gidip gelmek istemiyoruz. Hastanemize MR , TOMOGRAFİ cihazı , hiçbir işe yaramayan ULTRASON Cihazının değişimini istiyoruz. Tam teşkilatlı Yeni bir hastane istiyoruz. Akçakoca halkı hizmet bekliyor,.
gokhan 2 yıl önce
pilot degil kobay
Caner kırval 2 yıl önce
Ya bırakın pilot olmayı bizim apartmanda adamın babası corono olmuş adam tutmuş babasını bizim apattmana getiriyor neden hastanede carantinaya almıyorsunuz apartmanda 65 yaş üstü ve coçuklar var brova korona yayılsın siz pilot biz corona alkışlamak lazım sizi
Citizen 2 yıl önce
Geçen yıl trafik kazası geçiren arkadaşımızın babasına çevre illerde boş yoğun bakım ünitesi bulunarak nakledilmesi tam 5 saat sürdü. 17:00 da acile girişi yapılan yaralı, 22:30 da acilden nakili yapıldı ve sonrasında maalesef hayatını kaybetti. Daha hızlı naklin formülü, Akp il teşkilatından bir tanıdığınızın olması, gerisi yalan...
dr 2 yıl önce
hep pılot hep..her seyde pılot..buda ovunuluyor..la kobay olmaktan yoruldukkk.
bu duzcenın degersız oldugunu gosterır
SAĞ.MÜD.NE 2 yıl önce
NEDEN HASTA NAKİL OLSUN SAYIN MÜDÜR.hASTANELERİMİZİ DR.LARIMIZI GELİŞTİRELİMKİ NAKLE İHTİYAÇ KALMASIN.İNSANLAR NEDEN BAŞKA ŞEHİRLERDE SÜRÜNMESİN..HİZMETMİ BU ŞİMDİ..PES..
22
açık