banner851

banner955

“AŞI KONUSUNDA ÇEKİNCELERİMİZ VAR”

Yeniden Refah Partisi Düzce İl Başkanı Nezir Merttürk, Partisi'nin Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’ın son günlerde tartışma konusu olan aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarının ardından değerlendirmelerde bulundu. Merttürk, aşının güvenilir olması yönünde çekincelerinin olduğunu belirterek, “Bizimde aşı konusunda çekincelerimiz vardır. 9 ay gibi kısa bir sürede yapılması, uzun dönem güvenlik aşamalarını tamamlamamış olması, enfeksiyon ve bulaşmayı önlediğine dair kanıt olmaması…” şeklinde çekincelerini sıraladı.

Sağlık & Çevre 05.08.2021, 16:51 06.08.2021, 12:38
1883
banner986

Son günlerde Türkiye’de vaka sayılarında yaşanan artışın ardından uzmanlar tarafından vatandaşlar sürekli olarak aşıya yönlendirilirken aşı olmayan vatandaşlara da yeni uygulamalar gündeme geliyor. Düzce’de de aşı seferberliği tüm hızıyla devam ederken Yeniden Refah Partisi Düzce İl Başkanı Nezir Merttürk’ten çok konuşulacak bir açıklama geldi.

“Aşı konusunda çekincemiz var”

Aşıların dokuz ay gibi kısa bir sürede yapıldığını belirterek sözlerine başlayan Mettürk, “Dünya çok farklı bir atmosferin içerisine girmiştir. Bu konuda gerekli duruşu sergilemek hepimizin asli görevidir. Aşı konusunda genel başkanımız Dr. Fatih Erbakan gerekli açıklamaları yapmışlardır. Bizimde aşı konusunda çekincelerimiz vardır. 9 ay gibi kısa bir sürede yapılması, uzun dönem güvenlik aşamalarını tamamlamamış olması, enfeksiyon ve bulaşmayı önlediğine dair kanıt olmaması, Sağlık Bakanlığı ve doktorların tutarsız söylemleri sebebiyle güven eksikliğinin,%99,98 hayatta kalma oranına sahip bir virüs için aşının gereksizliği, yan etki ve ölümlerin rapor edilmemesi, yeni mRNA gen teknolojisinin bilinmeyen uzun dönem etkileri, aşı sonrası kan pıhtılaşması, felç ve kalp krizi vakaları, doğal bağışıklığın halihazırda kazanılmış olması, aşıların gizlenen içerik bilgisi, aşı firmalarının olası olumsuz durumlarda sorumluluk almamaları, aşı üreten kişilerin bile vurulmaması, aşının dayatma aracı olarak kullanılması  sonuç itibariyle dünyada 3 milyar aşılama yapılmasına rağmen günlük vaka sayılarının aşılamadan önce 150 bin seviyesinden aşılamadan sonra 550 bin seviyesine çıkmış olması Avrupa'da ordrae Dojeanens resmi sitesindeki 22 Mayısa kadar girilen verilere göre 226 milyon  doz aşı yapılmış 24 saat içerisinde 122 bin 74 kişi hayatını kaybetmiş 1 milyon325 bini rahatsızlanmış ve 791 bin kişide Kronik rahatsızlık oluşmuştur.” dedi.

“Aşı olanlara hiç kimsenin bir şey deme hakkı yoktur”

Test kitlerinin de güvenliksiz olduğunu savunan Merttürk, “En önemlisi test kitinin güvenilir olmaması, bilim adamlarına göre %60 kesin yanılma payı olan bir teste dünyanın mahkûm edilmesinin artık kabul edilemeyeceğini özellikle ifade etmek istiyoruz. Genel başkanımızın da ifade ettiği gibi aşı olanlara hiç kimsenin bir şey deme hakkı yoktur. Aşı olmak istemeyenlere  aşı olmaları için baskı yapılarak iş akdinin feshi edileceği, sosyal alanlarda kısıtlamanın getireceği gibi yasal dayanağı olmayan uygulamalar kabul edilemez. Dün akşam Cumhurbaşkanımızın aşı ile ilgili yapmış olduğu açıklama bizleri ziyadesiyle sevindirmişti. Zorlamanın olmayacağını ifade etmişlerdir bizim de zaten istediğimiz budur.” şeklinde konuştu

Anayasanın 17. Maddesini hatırlatan Merttürk sözlerine şöyle son verdi:

“Herkesin yaşama maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulamaz.”

Yorumlar (18)
Asd 1 yıl önce
Şimdiye kadar nerdeymiş? Heralde birtek o kaldı aşı olmayan! Herkez aşı olduktan sonra bunlar boş laff!!! Siyaseten konuşuyo iştte!!!
AKÇAKOCA 1 yıl önce
SEN KİMSİN TIBBİ NE BİLGİN VAR DA HALKI YÖNLENDİRİYORSUN?
hangi bilgi birikimine dayanarak çekince sahibi oldun
herkes her konuda fikir belirtmesin ya
ESNAF 1 yıl önce
ALLAH AKIL FİKİR VERSİN.
Yasaklanmalı 1 yıl önce
Başka şeylere yayın yasağı getirileceğine asıl bu tür haberlere programlara yayın yasağı gelsin
vatandaş 1 yıl önce
1 gram tıp bilgisi olmayan adamın çekincesinden ne olur ?
Doğru(!) 1 yıl önce
Adam doğru söylemiş aga (!) Aşı ol diye değil olma diye baskı yapak. Bence en doğrusu bu.
Ali 1 yıl önce
acaba sizin partiden olur mu diye düşünüyordum, bir sempatim vardı ama sağolun sizden olmayacağını en başta bana kanıtladınız
Hakkı 1 yıl önce
Yani yorumlara bakıyorum bu ülkenin neden ilerlemediğini şimdi daha iyi anlıyorum.Yav virüsü aşılı olanlar bulaştırıyor aşı olmayan zaten kendini izole edenler onlarda sıkıntı yok.Sıkıntı aşı oldum bana bişey olmaz diyen sizin gibilerde yani yorum yapanlarda.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31
açık