banner851

banner614

AŞILAMADA SON DURUM NE?

Yeni tip koronavirüsle mücadelede bugün kademeli normalleşmenin ikinci aşamasıyla yeni bir dönem başlarken aşı takvimi de güncellendi. Düzce’de de merkez ve ilçelerdeki devlet hastanelerinde 50 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına başlandı. Öte yandan Düzce’de aşı seferberliğinde geride kalan 4.5 ayda 145 bin doz aşı uygulandı.

banner619
Sağlık & Çevre 01.06.2021, 12:05 02.06.2021, 15:41
1400

Türkiye bugün itibariyle yeni tip koronavirüsle mücadelede yeni bir dönem başladı. Kademeli normalleşmede ikinci aşamasında sokağa çıkma kısıtlamaları gevşetilirken uzun süredir kapalı olan restoran, kafe ve halı saha gibi işletmeler belirli kurallar çerçevesinde yeniden faaliyete başladı.

Yeni dönemin sloganı salgının kontrol altına alınmasında en önemli başlık olan aşılamaya dikkat çekmek amacıyla “Kolları sıvıyoruz” olarak belirlendi. Haziran ayı boyunca yoğun bir şekilde devam edecek aşı seferberliğinde ay sonuna kadar 20 yaş üstü tüm vatandaşların aşılanması hedefi koyuldu.

AŞI SIRASI 50 YAŞ ÜSTÜNDE

Alman BioNTech firmasından gelen aşılar ülke genelinde fiziki yeterliliğe sahip hastanelere dağıtıldı. Bu kapsamında aşı takvimi nisan ayından bu yana ilk kez güncellenerek bugün itibariyle 50 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına başlandı.

MERKEZ VE İLÇE HASTANELERİNDE UYGULANIYOR

Bu kapsamda Düzce’de de Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ile Akçakoca, Yığılca, Gölyaka, Cumayeri, Çilimli, Kaynaşlı’da bulunan entegre hastanelerde tamamlanan hazırlıkların ardından 50 yaş üstü vatandaşlara 1. doz aşı uygulamasına başlandı.

DÜZCE’DE 4,5 AYDA 145 BİN DOZ AŞI YAPILDI

Haziran sonuna kadar aşılanan sayısının hızla artması beklenirken 13 Ocak’ta başlayan aşı seferberliğinde geçen 4,5 ayda Düzce’de toplam 145 bin 593 doz aşı uygulaması yapıldı. 81 bin 885 vatandaşa 1. Doz aşısı uygulanırken, bunlardan 63 bin 708’ine ikinci dozu da uygulanarak aşılama süreçleri tamamlandı. Düzce’de birinci doz aşısını olanların oranı yüzde 20,7 olurken aşı süreci tamamlananların oranı da yüzde 16,12 oldu.

‘SIRASI GELEN MUTLAKA AŞI OLSUN’ UYARISI

Uzmanlar, 15 aydır hayatı kâbusa çeviren COVİD-19 salgınının son bulması için en etkili silahın aşı olduğunun ve toplum bağışıklığının sağlanması gerektiğinin altını çizerken sırası gelenlerin mutlaka aşı olmasını istiyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (0)