banner851

banner614

AŞIYA İKNA İÇİN YENİ KAMPANYA

Salgınla mücadelede gidişatın iyi olması adına iki önemli adım gündeme alındı. Buna göre öncelikle lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte vatandaştan HES kodu yerine aşı kartı istenecek. Ayrıca, aşıyla ilgili endişe taşıyanları ikna için yerli aşı Turkovac üzerinden büyük bir kampanya yapılacak.

banner619
Sağlık & Çevre 28.09.2021, 10:32
2433
AŞIYA İKNA İÇİN YENİ KAMPANYA

Yeni tip koronavirüs salgınında artan vaka ve vefat sayılarında istenilen düzeye gelinmemesi yeni önlemleri de beraberinde getirecek. İlk olarak Çin ve Alman aşısı konusunda endişeleri olanlar için yerli aşı kampanyası başlatılacak. Şu anda yerli aşı Turkovac'ın, üçüncü faz çalışmaları 30 merkezde tamamlanmış durumda. Kasım veya aralıkta kullanıma girmesi planlanan Turkovac'ın Sinovac'dan daha etkin olduğu da son günlerde saptandı.

HATIRLATMA DOZUNDA YERLİ AŞI KULLANILACAK

Hürriyet'in haberine göre yerli aşı Turkovac'ın üçüncü doz hatırlatma aşısı olarak kullanılması planlar arasında bulunuyor. Yapılan çalışmada, günde en fazla 300 bin üretilebileceği, üretim bantları için üç şirketle anlaşma yapıldığı belirtiliyor. Yetkililer, "Yerli aşının devreye girmesi, aşı ile ilgili endişelilerin güvenlerinin artması aşı olmalarını sağlayabilir. Ayrıca ithalata ödediğiniz dövizden kurtuluruz. İhracat imkânı da yaratılırsa büyük avantaj sağlanır" yorumu yapıyorlar.

ACİL KULLANIM ONAYI ALINACAK

Verilen bilgiye göre, süreç tamamlandıktan sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, aşı numunelerini 14 günlük bir incelemeye tabi tutacak. Acil kullanım onayı alması durumunda, seri üretime geçilecek ve üretilen diğer aşıların izlediği yolu izleyecek. Uzmanlar, yerli aşının ancak kasım veya aralık itibarıyla kullanıma gireceğini dile getiriyor.

SINOVAC'TAN DAHA ETKİLİ

DSÖ'nün yüzde 50 etkinliği yeterli bulduğu belirtilirken, yapılan çalışmalarda Turkovac'ın Sinovac'dan daha etkin olduğu saptandı. Aşının, İngiliz varyantı virüs için başarılı koruma sonucu verdiği, Delta varyantı için de denemelerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı. Aşının, üçüncü faz çalışmaları 30 merkezde tamamlandı. Dozun etkinliği, iki aşı arasındaki etkinlik farkı gibi değerlendirmeler yapıldı. Çalışmalara 18-55 yaş grubunda olanlar katıldı.

AŞI KARTI ZORUNLULUĞU GETİRİLEBİLİR

Yapılan toplantılarda uzmanların, HES kodu zorunluluğu olan her yere, aşı kartı zorunluluğu getirilmesini istediği öğrenildi. Lokantalar, kafeler ve AVM'ler dâhil olmak üzere kapalı mekânlar için bu şartın uygulanması talep ediliyor. Uzmanlar, büyük şehirlere dönüşün tamamlandığını, üniversitelerin de açılmasıyla, ardışık vaka etkisinin Ekim 15'de görüleceğini belirtiyorlar.

banner844
Yorumlar (10)
Vatandaş 2 hafta önce
Az kaldı akp nin aküsü bitmek üzere akp ye kar jarz bile yetmiycek
o iş zor 2 hafta önce
Benden aşı soracak esnafın alışverişi bırak bir daha suratına bakmam. Ben ürün almaya geleceğim, aşın yok diye geri çevirecek öyle mi? Hadi oradan
Duzce 2 hafta önce
Kampanyaymis! Şaka mı bu! Özgürlüğümüzü geri almak için yaptıklarına bak...
Uyanın 2 hafta önce
Neden ikna etmeye çalışıyorsunuz yahu.. Ne yapmaya çalışılıyor. Hangi beyinle yapılıyor bunlar onu da haber yapsanız. Tabi yapabilirseniz. Neyse biz biliyoruz da siz neye hizmet ettiğinizi sanırım biliyorsunuz. Bunu da haber yapıyorsunuz. Ya daaa iyi fonlanıyorsunuz
Zorunlu deildi hani 2 hafta önce
Isteyen yaptirir isteyen yaptirmaz kjmseyi zorlayamazsiniz
Emin 2 hafta önce
Milletin yakasından düşün artık! Yeter
Melih 2 hafta önce
Kağıt üzerinde ZORUNLULUK yoktur yazıyor ama işe oraya buraya almayarak ZORUNLULUK getirip mecbur kılıyorlar evrak üstünde yasal işlemde birşey olunca olmasaydın dersiniz ama dışarıdaki hayatı kısıtlayıp zorunlu kılıyorsunuz. Nerde kaldı kağıt üstündeki zorunluluk yoktur yazısı...
Seyyah 2 hafta önce
Sürekli yeni doz aşı için önceden olunan aşılar geçersiz kılınıyor. Hangisine kart çıkaracaklar. Aptalca bir uygulama.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın