banner851

banner955

"ATEŞ YAKMAYALIM, AFET YAŞAMAYALIM"

Düzce ve komşu il Bolu'da son günlerde artan orman yangınlarına dikkat çeken Bolu Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşlara, "Ormanlarda ateş yakmayalım, afet yaşamayalım." çağrısında bulundu.

Sağlık & Çevre 07.08.2020, 14:35 07.08.2020, 18:17
3554
banner1032

Son günlerde havaların ısınması ve nem oranının aşırı derecede düşmesi nedeniyle Bolu Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Düzce ve Bolu İllerinde orman yangınlarında artışlar meydana geldi.

Havaların ısınmasıyla birlikte artan orman yangını riskine dikkat çeken Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ormanlarda ateşli piknik yapılması, bahçe temizliği ve anız yakmanın kanunen yasak olmasına rağmen vatandaşların ihmal ve dikkatsizliğinden yakılan ateşlerin orman yangınlarına sebep olduğunu açıkladı.

Orman yangınına sebebiyet verenler hakkında gerekli kanuni işlemlerin yapıldığını belirten yetkililer, vatandaşlara orman yangınının zararları ve orman yangınına sebebiyet vermenin cezaları konusunda uyarılarda bulunarak, herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalmamaları için vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

Yangınlar büyümeden söndürüldü

Geçtiğimiz günlerde Bolu’nun Kıbrıscık, Mudurnu, Gerede, Gölyaka ve Aladağ'da meydana gelen orman yangınlarının işletme müdürlükleri yangın ekipleri tarafından hızlı müdahale sonucu büyümeden söndürüldüğü ifade eden Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangın ekiplerinin hazır olması nedeniyle orman yangınlarına kısa sürede müdahale edildiğini ve büyümeden söndürüldüğünü belirtti.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ormanda üretim işlerinde ortaya çıkan üretim artıkları ile bahçe temizliği sonrası ortaya çıkan atıkların, orman yangınına sebebiyet vermemesi için yol kenarlarından uzaklaştırılması gerektiğini söyledi.

Yetkililer son olarak daha büyük yangın afeti yaşanmaması için vatandaşların kırsal alanlarda ateş yakmaması konusunda duyarlı olmalarını, gördükleri orman yangınını ve orman yangınına sebebiyet verenleri ücretsiz ALO 177 Yangın İhbar Hattı'na ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirmesini istedi.

Yorumlar (1)
Ersin 2 yıl önce
Ormana girenlerin kımlıkleri alınsın nerde kamp kurdukları belirlersin çıkarken kontrol edilsin
22
parçalı bulutlu