banner851

banner955

AYDIN: “STOKLAR DÜŞSE BİLE ENDİŞE YOK”

Kızılay Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık’ın geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı ‘acil kan’ bağışı duyurusu üzerine görüştüğümüz Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın, Düzce’deki kan stoklarının yeterli olduğunu ve endişeye mahal verecek bir durum bulunmadığını söyledi. Aydın, mevsimsel olarak düşüş yaşanan kan bağışındaki duyarlılığı ilik bağışında da görmek istediklerine vurgu yaptı.

Sağlık & Çevre 14.01.2019, 15:36 15.01.2019, 15:42
952
banner1032

Kan bağışında Düzce önemli bir merkez”
Kızılay Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı ‘acil kan’ bağışı çağrısıyla ilgili görüştüğümüz Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın, şunları kaydetti:

“Bizim stoklarımızda kritik diyebileceğimiz seviyede bir düşüş yok. Halkımız bu konuda rahat olabilir. Ancak kış mevsimi olması ve bağışçı sayısındaki azalma nedeniyle stoklarda düşüş elbette yaşanıyor. Genel Başkanımızın ‘acil kan’ duyurusundan sonra zaten tüm Türkiye’de yeniden bir kan seferberliği başladı. Kan merkezi anlamında Düzce önemli merkezlerden birisi. Düzce halkımız sağ olsunlar bu konuda hassas ve duyarlı.”

Kanın tek kaynağının insan olduğunu ve başka türlü üretiminin mümkün olmadığının altını çizen Aydın, “Kan, bir gün hepimize lazım olabilir. İnsanlarımızın bu bilinçle kan bağışında bulunmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.“Kan veren herkes ilik de bağışlayabilir”

İlimizdeki ilik bağışı hakkında da sorularımızı yanıtlayan Aydın, kan bağışında bulunan bir kişinin sağlığı elveriyorsa ilik bağışında da bulunabileceğini ifade etti.

Aydın, kan bağışının yanı sıra ilik bağışı konusunda bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını ve personelin bu konuda gerek eğitim gerekse teknik açıdan çok donanımlı olduğunu dile getirdi.

“İlik bağışını bilmeyen vatandaşımız bunun zor ve meşakkatli bir işlem olduğu düşüncesine kapılabiliyor’ diyen Aydın, şöyle konuştu:

“Kan verme işleminden çok bir farkı yok açıkçası. Prosedür olarak biraz daha farklı. Çok zahmetli bir iş değil. Sadece süre olarak daha fazla zaman alıyor. Kesinlikle gerekli ve biz de okullar başta olmak üzere ilimizde yaygınlaşması için her türlü bilgilendirme faaliyetini yürütüyoruz’ şeklinde konuştu. Bu konuda nereden davet gelirse gitmeye hazır olduklarını vurgulayan Aydın, ‘Kanı ve iliği üretmenin yolu yok. Bu anlamda insanlarımızın gayretini bekliyoruz. Bizler de çaba göstermeye hazırız. Personelimiz de son derece donanımlı ve hazır.”
 
HABER: S.AYAN


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner844
Yorumlar (8)
yEK 4 yıl önce
A KE PE nin atadığı yeni yönetim para karşılığı satıp vatandaştan bağış alıyor gene değişen olmadı
MOTORCU 4 yıl önce
kaç sene oldu ilik için kar örneği vereli halen bir haber yok. hiç mi kimseye uymaz bu ilik. yoksa birileri işi mi savsaklıyor anlamadım yani
Serhat 4 yıl önce
Bence Müge anlı bir günde bu konuda doktorları çağırsın anlatsın bakın ılık bağışında patlama oluyor mu olmuyor mu ben Müge anlı WhatsApp yazdım bu konuyu ama daha mesajım okunmadı bu konu anlatılmalı mesela bir cuma hutbesi bu konu konuşul
Serhat 4 yıl önce
Sonra olursa ilerde çocuğum hasta olursa ona veremem sanıyor bir kere verince vücut yenileniyor iliği bence tv lerde bu işlemler nasıl oluyor zararı varmı ılık yenileniyormu veren kişi hasta olur mu bu konular anlatırsın
Serhat 4 yıl önce
İnsanlar bende dahil olmak üzere ılık uyduğu zaman nasıl alındığını ne tür işlemlerden gececegimizi bilmediğinden korkuyor mesela belden iğneyle girilerek alındığını ve felç oluruz diye korkuyorlar yada ılık verince ilik kanseri olcam sanı
Adore 4 yıl önce
Bronz madalya sahibi eski bir donör olarak hala etraftakilere kuzılay kanı para ile satıyor düşüncesinden arındıramadım .bugün olmasa yarın herkese lazım olacak bir duysrlılık ürünü için destek olalım.ben bu husuta DüCeye küskünüm.
isimsiz 4 yıl önce
Kan parayla satılmıyorda hastanelere bağış olarakmı veriliyor?Hiç alakaları yokken kızılayda görev alan ilimizin rantçı müteahhit sendikacıları buradan kazanılan paradan pay almıyormu-hadi cevap ver.
Düzceli 4 yıl önce
En sonunda düzce de bir makama yakışan bir insan göreve getirildi. Halil bey kimsenin hakkını yemez ve her zaman doğru iş yapar. Helal olsun ona. Allah yolunu her daim açık etsin.
16
hafif yağmur