banner851

banner955

AYLARDIR SESLERİNİ DUYAN YOK

Merkeze bağlı Gürcüçiftlik Köyü'nde yetersiz altyapı yüzünden atık su ve lağımlar köyün içine akıyor. Durumun çözümü için yetkili mercilere başvurduklarını ifade eden köylüler, sonuç alamamaktan yakınıyor.

Sağlık & Çevre 28.04.2022, 18:00
2920
AYLARDIR SESLERİNİ DUYAN YOK

Düzce’nin en modern köyleri arasında gösterilen merkeze bağlı Gürcüçiftlik Köyü'nün ortasından lağım akıyor. Yosun tutmuş dere izlenimi oluşturan ve sağlığı tehdit eden pis sular havaların ısınması ile birlikte kötü kokuya da yol açıyor.

Köydeki bazı hanelerin fosseptik çukurlarının ihtiyacı karşılamadığı öğrenilirken, bu sorun hastalıklara davetiye çıkartan daha büyük bir çevre sorununa dönüşüyor. Atık suların köyün içine dağılmasından duydukları rahatsızlığı dile getiren köy sakinleri, uzun süredir alt yapı için İl Özel İdaresi’nin harekete geçmesini beklediklerini söyledi.

Muhtar başta olmak üzere köyden birçok dilekçenin kuruma ulaşmasına karşılık özel idarede Gürcüçiftlik Köyü için yaprak kıpırdamamasına tepki gösteren vatandaşlar, “Lağım suları yol kenarına akıyor. Havalar ısındı, pis sular sinek ve koku sorununa da neden oluyor. Çocuklarımız birikmiş kirli suların yakınında oynuyor. Hepimizin sağlığı zehir akan dere yüzünden tehdit altına ancak sesimizi duyan yok! Yetkili merciler onca başvurumuza rağmen köyümüzde gelip bu sorunu çözmüyor. O zaman o koltuklarda neden oturuyorlar?” diyerek serzenişte bulundu.

Doğaya salınan lağım suyunun yaz aylarında daha büyük bir tehlike oluşturacağına işaret eden mağdur köylüler, Düzce Valisi Cevdet Atay’dan yaralarına merhem olmasını talep etti. Bir an önce dere yatağına dönen birikmiş kirli suların temizlenmesini isteyen vatandaşlar, tarım ve hayvancılığın da bu durumdan olumsuz etkilendiğine dikkat çekti.

banner844
Yorumlar (4)
KÜRŞAT YILMAZ 8 ay önce
Köyün OY POTANSİYELİ nedir?
CAN 8 ay önce
REZILIK YA DÜZCE OLMUS AFRIKA BELEDIYE NEDEN ALTYAPIYI YAPMAZ COKMU ZOR HE
konuralp 8 ay önce
konuralp'te de sulama kanalına pislik akıyor, orhangazi bölgesinde, mavi fabrika arkasında. çok pis kokuyor.
Hasanlar köyü 8 ay önce
Bu da bişey mi bizim evlerimizde ki musluklardan geliyor bu pis sular çünkü köyümüzün muhtarı yok
Yeni Sayımız