banner851

banner955

AYNI ZAMANDA KENTİN EN ÇUKUR BÖLGESİ…

Hava kirliliğinde kötü derecesini perçinleyerek Avrupa 5.’liğine yükselen Düzce’de kirliliğin en yüksek olduğu bölge ilk kez açıklandı.

Sağlık & Çevre 15.04.2022, 16:37
4923
AYNI ZAMANDA KENTİN EN ÇUKUR BÖLGESİ…

Düzce’nin en önemli problemlerinden biri olan hava kirliliğinde bir yılda altı basamak birden tırmanarak Avrupa 5.’liğine yükselmesi alınan önlemlerin yeterliliğini tartışmaya açmış ve mücadelede yeni önlemler alınıp alınmayacağı gündeme gelmişti. 

Konuya ilişkin bir soruyu önceki günkü basın açıklamasında yanıtlayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, geçtiğimiz yıl devreye alınana acil eylem planındaki bazı maddelerin henüz uygulamaya koyulmadığını belirterek konunun üzerine kararlılıkla gidileceğini açıklamıştı. 

‘Kirli hava dağılamayıp tekrar şehre iniyor’

Düzce’nin coğrafi yapısının inversiyona neden olduğunu kaydeden Özlü, “Düzce çanak şeklinde küçük bir yer. Kirli hava yükseliyor ancak dağılamadığı için tekrar şehre iniyor. Buna inversiyon diyorlar. Düzce’de rüzgar hareketliliği olan yön Karadeniz’den kuzeyedir. Ancak kasımdan nisana kadar kuzey rüzgârları esmiyor.” dedi.

4 noktada ölçümler devam ediyor

Geçtiğimiz yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın mobil ölçüm araçlarının kenti karış karış gezerek kirliliğin nedenlerine dair ölçümler yaptığı kentte halen 4 noktadan durumun takip edildiğini belirten Başkan Özlü, Düzce’de en kirli havanın bulunduğu bölgeyi de ilk kez duyurdu.  

En kirli bölge Mergiç

Kirlilik seviyesinin en yüksek olduğu bölgenin, en çukur olması hasebiyle Mergiç Mahallesi kesimi olduğunu belirten Özlü, “Halen 4 bölgede ölçüm yapıyoruz. Kirliliğin en yüksek olduğu yer de, Düzce’de en çukur bölge olduğunu düşündüğümüz FÜPAŞ’ın ve İspir Ekmek’in olduğu yer.” diye konuştu. 

Öncü Haber Merkezi

Yorumlar (11)
Zeki 8 ay önce
Rumeli.Camii.sokağı.yetim.Tek.gelen.Çöp.Arabası.pazarcılardan.Evden.çıkış.yok.50.defa.Ara.Oy.Zamanı.Sokak.Ful....
Ne yapacaksınız? 8 ay önce
“Konunun üzerine kararlılıkla gidilecek…” yahu bu kadar kötü neticeden ve yanlıştan sonra daha ne yapacaksınız da bu sorun çözülecek?
Halk 8 ay önce
4400 dönüm tarım arazisini sanayi yapıyorsun reis yakında ipini cekecek sayın Baskan sana da kalmaz bu düzce
çevre 8 ay önce
düzgün altyapı yok hala merkezde kereste fabrikaları var ve zehir saçıyorlar.
Özcan 8 ay önce
Düzcenin büyük köyü var yanında nerede doğalgaz.koylere dogalgaz şarttır.gerekeni yapın.
Ercan Solmaz 9 ay önce
Duzcenin en çukur yeri orası doğruda kirli hava kabalak ve Boğaziçi den duzceye iniyor Akçakoca yolunu kullananlar bilir o kadar fazla kömür yakan varki bu bölgede doğalgaz olmasına rağmen kömür yakılıyor lütfen bu bölgeye mudehale edin..
tarım,turizm 9 ay önce
düzceye sanayii adına tek çivi çakılmamalı.verimli toprakları var.tarım ve turizm kenti olsun.fazla göç almaz.ille büyümek zorunda değiliz.tabii kimsenin de siyasilere fabrika isteriz diye höykürmemesi lazım.sonuç belli oluyor yoksa.
Mert 9 ay önce
Başkan hala fabrika peşindesin. Neyin peşindesin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız