banner851

banner614

“AYRIMCILIK VE ADALETSİZLİĞE SON VERİN”

banner619

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı açık mektubu düzenlediği basın toplantısında kamuoyuyla paylaşan Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ek ödemelerdeki ayrımcılık ve adaletsizliğin son bulması çağrısı yaptı.

banner846
Sağlık & Çevre 21.04.2020, 13:52 21.04.2020, 15:34
2162
banner844

Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, sendika Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından kaleme alınan ve sağlıkta yaşanan ek ödeme sorunlarını konu alan açık mektubun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderildiğini belirterek, mektubun içeriğini paylaştı. Sendika binasında kameraların karşısına geçen Çavuş, sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ek ödemelerdeki ayrımcılık ve adaletsizliğin son bulması çağrısı yaparak, “Bu mektubu sizlerle paylaşıyor ve Sayın Bakan’dan çözüm istiyoruz.” dedi.

Kahveci’den Bakan Koca’ya mektup

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı mektup şu şekilde:

Sayın Bakanım;

Salgınla mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları fedakarlıkları, ortaya koydukları emsalsiz mücadeleleri ile başta siz olmak üzere tüm devlet yöneticileri ve aziz Türk milleti tarafından minnetle takip edilmekte, kendilerine teşekkürler sunulmaktadır. Devletin verdiği görevle milletine hizmet eden sağlık çalışanlarımızın sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek ve  mağduriyetlerini gidermek bu süreçte özellikle devlet yöneticilerimize düşen en önemli sorumluluktu. Burada adaletin tesis edilerek çalışanlar arasında bir ayrım yapılmaması da tüm çalışanların temel beklentisiydi.

Bu anlamda ilk icraat olarak yaptığınız ek ödemelerin 3 ay tavandan ödenmesi ile ilgili kararınız bir müjde değil aslında çalışanın elinden alınan, kaybettiği yitik malı olan döner sermaye ücretlerinin iadesiydi.

Söz konusu ödemeyle ilgili usul ve esaslar yayınlandığında gördük ki döner sermaye sisteminin temel sorunu olan adaletsizlik burada da hükmünü sürmüş.

Bu durumun düzeltilmesi kapsamı, sürekliliği ve adaleti ile ilgili yeniden değerlendirme yapılması için Bakanlığa başvurumuzu yaptık. Çalışanlar adına yaptığımız bu çağrıya kulak verilmemesi tüm sağlık çalışanlarını üzmüştür. 

“Çalışanlar şu soruları cevap aramaktadır”

Sayın Bakanım;

Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında hizmet veren çalışanlar şu soruları sormakta ve cevap aramaktadırlar?

  • Aynı serviste hizmet veren çalışan iki hemşirenin sadece mezuniyetleri farklı olduğu için aldıkları ek ödemeler arasında  uçurum olmasının izahı nasıl yapılabilir?  Salgınla mücadele veya riskte mezuniyetin nasıl bir etkisi vardır?

  • Pandemi ile mücadelede görevli çalışanlarının tespit edilmesinde takdir yetkisi verilen idareciler burada sorunlu ve yanlış işlere imza atmışlardır. Çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olarak hak kayıplarına neden olan bu durum nasıl telafi edilecektir?

  • Esnek çalışma ne yazık ki idareciler tarafından suiistimal edilmiş, kimi yerlerde çalışılmayan günden sayılmış, kimi kurumlarda esnek çalışıyorsunuz nöbet v.b. ücretleri ödemiyoruz denilmiştir. İdareciler tarafından çalışanların sürekli mağdur edilmesine yönelik bu çaba niçindir? 

  • Hastanelerde görevli sağlık çalışanları covid-19’lu hastalara iyileştirmek için çaba gösterirken, aile hekimliği çalışanlarının filasyon ekibi olarak verdikleri hizmetin çok önemli olduğuna siz vurgu yaptığınız halde niçin bu çalışanların için herhangi bir iyileştirme olmamıştır?

  • Sağlık taraması yapan, yollarda ateş ölçen, hasta ve yakınlarının izolasyonunda görevlendirilen çalışanların emeği az mıdır ki bu arkadaşlarımız pandemi mücadelesinde kapsam dışındaymış gibi görülmektedir?

  • Hastanede görev yapan ama sağlık çalışanı olmayan kamu görevlileri için risk yok mudur ki bu çalışanlarının emeği yokmuş gibi komik ek ödeme rakamlarına mahkum edilmişlerdir?

  • Temizlik ve güvenlik gibi hizmetleri gerçekleştiren işçilerin durumu niçin görmezden gelinmekte, neden çalışmıyorlarmış gibi davranılmaktadır?

“Tüm sağlık ordusu bir bütün iken yapılan düzenlemelerde ayrımcılıklar olması motivasyonu bozmaktadır”

Kısacası salgınla mücadelede tüm sağlık ordusu bir bütün iken yapılan düzenlemelerde ayrımcılıklar olması, adaletsiz davranılması çalışanların motivasyonunu bozmaktadır. Ek ödemedeki bu olumsuz durum mutlaka düzeltilmelidir. Üniversite hastanelerinde görev yapan çalışanlar için de aynı mağduriyetler söz konusudur. Buralarda da çözüm için YÖK harekete geçmeli ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdır. Ayrıca sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsayan ayrımcılıktan uzak ama hakkı da teslim eden ve çalışanlarında memnun olacağı bir düzenlemenin hayata geçmesini sizlerden bekliyorum. Bu isteğimizi sizin sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarının giderilmesi ve mağduriyetlerinin sonlandırılması konusundaki samimiyetinize güvenerek tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli çalışanlar adına dile getiriyor, bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyorum.”

Yorumlar (12)
Çalışan 1 yıl önce
Üniversite kaç tane müdür var acaba biliyormusunuz. Kaç tane Müdüryardimci var hiç düşündünüz mü. At koşturuyor ,kendi derebeylik ilan etmişler çalışan köle . Hakkını aradin mı tehtitler vb. Ee bakalım bu işin sonunda kim gülecek. Birileri de size hesap soror , inşAllah .bunu okuyan yönetici Allah korkun var ise istifa et üniversite durumlar kötü.
Üniversiteli 1 yıl önce
Düzce Ün. Hast. Adaletsizlik diz boyu, devlet söz verdi. Personelin aldığı dönerde gözü olan, idare var. Başhekim yard. Eline düşmüş, oynuyor. Personelle.Burası üniversite
Memur Metin 1 yıl önce
Sayın Başkan duyarlıginiz için teşekkür ederim biz yani vhki ve diğer memurlar hastanede çalışırken cephenin önünde savaşan başta doktorlarımız hemşirelerimiz kadar risk altında olmadığımız değerlendiriliyor ek ödeme mesai gibi sağlık personelinin yararlandığı sosyal haklarımız verilmektedir salgın nedeniyle izin emekli olma haklarımız askıya alınmıştır izin ve emekli olma durumunda sağlık personeli oluyorsak madem ek ödeme mesai gibi sağlık personelinin yararlandığı mali haklarda neden düz memur oluyoruz bu ayrımcılık için sendikanız ne gibi çalışmalar yspiyor
Memur 1 yıl önce
Sizleri tebrik ediyorum diğer sendikalar nerede
Şöför 1 yıl önce
Derdimizi bilen bi siz varsınız
saglıkcı 1 yıl önce
bashekım adam gayırıyor.bır masada oturan 3 hemsıre var kendı ait birimlerde.30 yıllık gozo goremyene kovıt hasta nonetı tutturuyor.10 yıllık torpıllıye yok.haram olsun sıze
kut 1 yıl önce
yüreğinize ağzınıza sağlık başkanım
sağlıkçı 1 yıl önce
düzcede başka sendika yokmu. sürekli türk sağlık sendikası açıklama yapıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
kapalı