banner851

banner614

BAHÇEŞEHİR’DEKİ ALARMIN NEDENİ BELLİ OLDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi verilerine göre temiz havası ile bilinen Bahçeşehir Bölgesi’nin 303 olarak ölçülen hava kirliliği endeksi ile ilgili Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Valilik, ‘alarm’ seviyesindeki verinin Bahçeşehir hava kalitesi ölçüm cihazının filtre mekanizmasında gerçekleşen arızadan kaynaklı bir yanlış olduğunu duyurdu.

banner619
Sağlık & Çevre 04.01.2021, 19:54
3985
BAHÇEŞEHİR’DEKİ ALARMIN NEDENİ BELLİ OLDU

Geçtiğimiz kasım ayında Düzce’de zirve yaparak insan sağlığı için kritik eşiğin aşıldığı hava kirliliği sorununun tespitine yönelik adımlar atılmaya devam edilirken bugün gelen veriler kritik durumu bir kez daha gözler önüne sermişti.

Bakanlığın verilerine göre itibariyle yaşanılabilir bir hava için 0 ile 50 arasında olması gereken hava kirliliği endeksi Düzce Merkez İstasyonu’nda 247, Eski Akçakoca Caddesi’nde 145, Eski Bolu Caddesi’nde 32 ve Bahçeşehir İstasyonu’nda ise 303 olarak ölçüldü. Temiz havasıyla bilinen Bahçeşehir’deki veri ilk kez bu derece yüksek geldi.

Bahçeşehir İstasyonu’ndan gelen ‘tehlikeli’ sıunıfındaki veri ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Söz konusu verinin ‘cihaz kaynaklı bir hatadan’ meydana geldiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi. Açıklamada diğer istasyonlarda ölçülen verilerle ilgili bir bilgiye yer verilmedi.

“TAMAMEN CİHAZ KAYNAKLI HATA”

“03.01.2021 tarihinde saat 21:00 den itibaren İlimiz Bahçeşehir hava kalitesi ölçüm istasyonunda PM10 parametresi ölçüm cihazının filtre mekanizmasında arıza gerçekleşmiş olup bazı saatlerde PM10 konsantrasyonunda standart olarak 985 değeri okunmuştur. Bu da 24 saatlik ortalama değerin olağan dışı yüksek çıkmasına ve otomatik hesaplanan hava kalitesi indeksinin tehlikeli seviyesini göstermesine neden olmuştur. Tehlike olmamasına rağmen tamamen cihaz kaynaklı hatadır.”

İKİNCİ ARIZA VAKASI

Öte yandan 21 Aralık 2020 tarihinde de Eski Bolu Caddesi’nde bulunan hava izleme istasyonu hava kirliliği endeksini 470 olarak ölçmüş ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, hava ölçüm istasyonunda meydana gelen arıza nedeniyle verinin yanlış işlendiğini açıklamıştı. Hava kirliliğiyle boğuşan Düzce’de bugün Bahçeşehir İstasyonu’ndaki veri son iki haftada ikinci arıza vakası olarak kayıtlara geçti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (9)
7 10 ay önce
Başka ne diyebilirsiniz ki
7 10 ay önce
Başka ne diyebilirsiniz ki
Osman 10 ay önce
Ölçümler berbat. Düzce'nin havası Dilovası'ndan bile kötü hale geldi. Şimdi ölçüm arızalı diye bahane buluyorlar. Kafasını pencereden çıkarıp havayı koklayan anlar arızanın nerede olduğunu.
Bilmiyorlar Galiba 10 ay önce
Ölçüm yapan arkadaşlar memur galiba, sabah düğmesine basıp akşama kadar çay içiyorlar sanırım?! Hatalı endeks almaya başladığını görmüyor mu ekrandan. Düzeltsene! Haberlere çıkmadan HABERLERİ olmuyor nedense!
Arslan 10 ay önce
Kokoreççinin dumanındandır kirlilik. arıza yoktur.
VELİ 10 ay önce
olur tabii ya niye şaşırmadım acaba Allah daha büyük bela vermesin
Daha neler göreceğiz 10 ay önce
Bozuk arızalı cihazı niye kullanıyoruz? Kalibrasyonu yapılmıyor mu? Ölçüm sonucu değer yüksek çıktı mı cihaz arızalı oluyormuş. Pek yemedik. Kandırıldık mı diyorsunuz yine?
düzceli 10 ay önce
DÜZCENİN HAVASI TEMİZ YERLERİNDEN BİRİSİ ORASI YANLIŞ OLDUĞU ZATEN BELLİYDİ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın