banner851

banner955

BAKAN AÇIKLADI!

Düzce’de de şikayet konusun olan Özel Hastanelerin Acil Girişinden ücret alınmasına ilişkin, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan son noktayı koydu. Demircan, “Herkes imkanı ölçüsünde acil olarak müracaat eden hastalara bakacak ve acil hastalardan ücret alınmayacak. Bu açık ve net bir kuraldır” dedi.

Sağlık & Çevre 11.02.2018, 15:12 11.02.2018, 17:12
2627

Düzce’de de şikayet konusun olan Özel Hastanelerin Acil girişlerinden ücret almasına ilişkin Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Antalya’da bir otelde gerçekleştirilen “Sağlık Hizmetleri Toplantısı” programımım ardından açıklamalarda bulunarak, “Hastane ruhsatı alan bir yerin acil vakalara bakmak zorunda, herkesin imkanı ölçüsünde acil olarak müracaat eden hastalara bakacak ve acil hastalardan ücret alınmayacak” dedi.

“Dünyadaki ender ülkelerden birisiyiz”
Sağlık alanında birinci dönüşümün tamamlandığını sırada ikinci dönüşümün olduğunu aktaran Bakan Demircan, “Sağlığın finansmanı konusunu çözen dünyadaki ender ülkelerden birisiyiz. İkinci olarak da sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği, etkinliği ve verimliliği açısından altyapısını yenileme çalışmaları sürüyor. Sağlık çalışanlarımızı geliştirme ve yeterli seviyeye ulaştırma çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde konuştu.

“Acillerdeki yoğunluk ortadan kalkacak”
Sağlık alanındaki sıkıntıların bir bir çözüldüğünü söyleyen Demircan şöyle devam etti:

"Acil servislerde görülen yoğunluğu ortadan kaldıracak önemli bir adım attık. Acillerde ’Yeşil 2 alan’ diye bir alan oluşturduk. Gözlemlediğimiz acile gelen hastaların yüzde 70’i ’kırmızı’ ve ’sarı’ değil ’yeşil alan’ olan hastalar. ’Kendimi acil hissediyorum, hemen tedavi görmek istiyorum’ diyen her vatandaşımıza bakmakla yükümlüyüz. O nedenle acil servislere müracaat eden tüm vatandaşlara süresi uzun zaman gerektirmeyecek şekilde ulaşılabilecek bir model geliştirdik. Bu modelde ambulansla gelen hastaya doğrudan kaydı yapılmadan müdahalesi yapılıyor. ’Sarı alan’ hastalara da yine kısa zamanda müdahale ediliyor. Onların kayıtları yapılıyor. İkinci alan ’yeşil alan’ hastalarımız ise ikiye ayrılıyor. Acilde çözülebilecek hastalıklar ’yeşil 1’, poliklinikte çözülebilecek hastalıklar ise yan tarafta kurduğumuz ve mesai kaydırmasıyla oluşturduğumuz poliklinik hizmetleriyle sorunu orada çözüyoruz. Bu model, acillerdeki yoğunluğu ortadan kaldıracak.”

“Bu açık ve net bir kuraldır”
Acillerdeki yoğunluğu ortadan kaldırmak için Özel Hastanelerinde acil hastalara bakması konusunda gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirten Demircan, "Hastane ruhsatı alan bir yer acil vakalara da bakmak zorunda. Herkes imkanı ölçüsünde acil olarak müracaat eden hastalara bakacak ve acil hastalardan ücret alınmayacak. Bu açık ve net bir kuraldır. Özellerin kapasitesinin de harekete geçirilmesi, acillerde uyguladığımız yeni yöntem ve aile hekimliklerinin daha efektif hizmet vermesiyle acillerdeki yığılma ortadan kalkacak" diye ifade etti.

Haber: H. GÜRSOY

banner844
Yorumlar (7)
mesai. 5 yıl önce
Sayın Bakan şu işten çıkışlardada bi düzenleme yapsanız.Bazı illerde 16,00 Düzcede 17,00.Bu nasıl iş.Zaten herkes yemekden sonra masasının başında.
Kel Ali 5 yıl önce
Şikayet konusu Kel Ali idi, Bakanın açıklamasıyla sevindik ama değişiklik Ali Kel olmuş. Çözüm bunun neresinde. Ha Ali KEL, ha Kel Ali ne fark etti?
Uyanık 5 yıl önce
Bence ambulans da ücretli olmalı. Bir insan kaza yapmışsa kalp krizi geçirmişse vs. Ücretsiz olsun. Ama kimileri var abone olmuş. Biz acilde sıra bekliyoruz sırf sıra beklememek icin devletin ambulansı kullanan açıkgözler var sayın bakan.
Evet 5 yıl önce
Aynen katılıyorum kesinlikle dediğiniz gibi olmalı, grip olan bile ambulans çağırıyor, taksi niyetine kullanan bile var.
Soru işaretli arkadaşa ce 5 yıl önce
Bakan beyin ücretsiz diye bahsettigi hizmet acil hal dedigimiz durum için geçerlidir. Uyanık vatandaslar akşam muayene olursam eczaneye katki payı odemem diye geliyor.o yüzden yeşil poliklinik var ve katkı payı var.
Hasta 5 yıl önce
Ozel hastanelerin acil servislerine gidin kotamiz doldu islemleriniz ucretli olacak! Buna ne demeli acil acildir?
?? 5 yıl önce
Yeşil alandan ücret alındığını neden söylemiyorsunuz? İnsanları bilinçlendirin. Yeşil alandan devletin koyduğu yasaya göre ücret çıkmaktadır
19
açık