banner851

banner955

BAKAN KISITLAMASIZ HAYATIN SİNYALİNİ VERDİ

COVİD-19 salgınında hızla düşen vaka sayıları dibi gördü. Düzce’de günlük vaka 10’a kadar gerilerken salgın döneminde Türkiye’nin açıklamalarını merakla takip ettiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca adeta Bilim Kurulu'ndan çıkacak kararların sinyalini verdi. Maskesiz gezen ve tokalaşmaya başlayan Koca, "Bayramı bayram gibi yaşayacağız. Toplumsal kısıtlamaların artık devre dışı kalmasını istiyoruz" dedi.

Sağlık & Çevre 25.04.2022, 14:00
586
BAKAN KISITLAMASIZ HAYATIN SİNYALİNİ VERDİ

Kısıtlama ve tedbir kararlarıyla yaşamın her alanını derinden etkileyen yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınında zor günler 2 yılına ardından geride kaldı. Türkiye’de hem vaka hem de salgın kaynaklı vefat sayıları dibi görürken 24 Nisan günü 2 bin 277 kişinin testi pozitif çıktı, 15 kişi yaşamını yitirdi.

Düzce’de vakalar günlük 10’a kadar düştü

Salgının acı kayıplara neden olduğu Düzce’de de vefat dururken, vaka sayısı günlük 10’a kadar geriledi. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde önünde test kuyrukları oluşan pandemi acili bomboş kaldı.

‘Bayramı bayram gibi yaşayacağız’

Son 2 yılda maske, mesafe ve temizlik ile tam kapanma, sokağa çıkma kısıtlaması, seyahat yasakları gibi pek çok uygulamayla sosyal yaşam sekteye uğrarken bayramlar da bayram gibi kutlanamamıştı. Salgın döneminde Türkiye’nin açıklamalarını merakla takip ettiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca adeta Bilim Kurulu'ndan çıkacak kararların sinyalini verdi. Koca, "Bayramı bayram gibi yaşayacağız. Toplumsal kısıtlamaların artık devre dışı kalmasını istiyoruz" dedi.

‘Kişisel tedbirler öne çıkacak’

Ziyaretleri sırasında maske takmayıp vatandaşlarla tokalaşan, öğrencilerle fotoğraf çektiren Koca, “Kişisel tedbirler daha çok öne çıkacak. Kişisel tedbirler devreye geçsin ve artık toplumsal kısıtlamalar devre dışı kalsın istiyoruz. Kronik rahatsızlığı olan, ileri yaşta riskli kişilerde zaten normal zamanda da koruma gerekir.” dedi.

‘Tokalaşmaya başladı’

Artık tokalaşmaya başladığını belirten Bakan Koca, “Ben esnafla tokalaşmaya başladım. İşte vatandaşın arasına katılıyoruz. Gençlerle birlikteyiz. Özlemişiz. Bu normali maskesiz yaşamak önemli değil mi?” diye sordu.

Aşı vurgusu

Aşının bu süreçte en önemli silah olmaya devam edeceğini altını çizen Koca, “Aşıların akciğere inmeyi önemli oranda düşürdüğünü biliyoruz. Riskli ve ileri yaş olan kişilerde erken dönemde verebileceğimiz, etkili olduğunu bildiğimiz ilacımız da var. Bu ilacı da yerlileştirdik. Hem aşı, hem de ilacın varlığıyla iki güçlü silahımız var. Bu dönemi bundan sonra daha kolay geçirebiliriz diye düşünüyoruz. Onun için normalleşelim diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gözler 27 Nisan’da

Geçen hafta yapılması planlanan ve 27 Nisan gününe ertelenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında zaten daha önce kaldırılan kısıtlamalara ek olarak kapalı ortamlardaki maske zorunluluğunun yeniden değerlendirilerek kaldırılması bekleniyor.

banner844
Yorumlar (1)
oy moy yok. 8 ay önce
bayramda halmi bıraktınız insanda.ne para var ne yağ bar ne ekmek var.bi çikolata 95 lira.inşAllah 2023 de gideceksiniz.kendimize bakamıyoruz hala mülteci kabul ediyorsunuz.30 oyum var ama size değil.
Yeni Sayımız