banner614

BAKANLIK DÜĞMEYE BASTI

banner619

Yıllık zararı 5 milyar liradan fazla olan su kayıplarının azaltılması konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı önemli bir çalışmaya imza attı. ABD Çevre Koruma Ajansı'nın geliştirmiş olduğu bir programı Türkçeye çevirerek belediyelerin kullanımına sundu.

banner846
Sağlık & Çevre 05.01.2020, 15:44
734
BAKANLIK DÜĞMEYE BASTI
banner844

Tarım ve Orman Bakanlığı, yıllık zararı 5 milyar liradan fazla olan su kayıplarının azaltılması konusunda düğmeye bastı. Önemli bir çalışmaya imza atan Tarım ve Orman Bakanlığı, ABD Çevre Koruma Ajansı'nın geliştirmiş olduğu bir programı Türkçeye çevirerek belediyelerin kullanımına sundu. Program ile her borudaki su akışı, her noktadaki basınç, her depodaki suyun yüksekliği gibi birçok konu takip edilecek.
Öte yandan Su Yönetimi Genel Müdürlüğünce, İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği hazırlanırken, su kayıp oranlarının belirli oranlara indirilmesi yükümlülüğü getirildi. Büyükşehir ve il belediyelerin su kayıp oranlarını 2023'e kadar yüzde 30'a, 2028'de ise yüzde 25'e indirmesi gerekiyor. Su kayıplarının yüzde 25'e düşürülmesiyle bir yılda yaklaşık 8 milyon metreküp suyun, 110 bin nüfuslu bir şehrin 1 yıllık su karşılayabilecek.
Yapılan araştırmalarda Türkiye'nin su kaynaklarını daha verimli kullanılmadığı takdirde, 2030'dan itibaren su sıkıntısı çeken bir ülke durumuna düşeceği belirtiliyor. Belediyelerin faturalandırdığı su kullanımı ile kaynaktan çektiği su miktarı dikkate alındığında, kayıp-kaçak oranı yüzde 36 civarında. Bunun da yaklaşık 2 milyar metreküp suya yani yaklaşık 27 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geldiği ifade ediliyor.
 

Yorumlar (2)
Vatandaş 1 yıl önce
Aynı bakanlık, 3 adet istanbul'un içme suyuna katkıda bulunan dahil , tatlı su gölünün yok olmasına sebep olacak olan kanal istanbul'un yapılmasına olumlu rapor veriyor... bu nasıl çelişki.. yeni savaşların içme suyundan kaynaklanacağını bile bile..
Aa 1 yıl önce
Düğme ne düğmesi? Ormanlar yakılıyor, sonuç?
13°
hafif yağmur