banner851

banner955

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Geçtiğimiz günlerde Türk Eczacıları Birliği, piyasada 645 ilacın bulunmadığına dair bir açıklamada bulunmuştu. Bugün ise Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu iddiaları yalanladı. Çalışma yapıldığı belirtilen açıklamada; söz konusu ilaçlarda tedarik problemi tespit edilmediği, kur farkı nedeniyle hastaların kritik ilaçlara erişemediği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Sağlık & Çevre 09.11.2021, 18:10
1087
BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) açıklamasında, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle kritik ilaçlara erişilemediği yönündeki haberlerin yakından takip edildiği belirtildi.  Türkiye'de ilaç fiyatlarının, dönemsel euro kur değişikliğine bağlı olarak yılda bir kez güncellendiği anımsatılan açıklamada, kur güncellemesinin tebliğe uygun olarak 2022'nin şubat ayında yapılacağı bildirildi.

"HABERLER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR"

İthal edilmiş veya üretilmiş her kutu ilacın hareketinin üretiminden eczanede satışına kadar izlenebildiğine, sistem üzerinden üretici-depo-eczane arasındaki ilaç akışının düzenli takip edildiğine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kurumumuz, piyasada bulunamadığı ileri sürülen ilaçları, İlaç Takip Sistemimizden tek tek ve detaylıca kontrol etmektedir. Çalışmalarımızın sonucunda söz konusu ilaçların ekseriyetinde tedarik problemi tespit edilmemiştir. Dolayısıyla kur farkı nedeniyle hastalarımızın kritik ilaçlara erişemediği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi.

"GEREKLİ ÖNLEMLER HIZLA ALINMAKTADIR"

Olası sıkıntılara karşı önlemlerin alındığı belirtilirken, “Kurumumuz, global ve yerli firmalarla sürekli irtibat halindedir. Herhangi bir ilaçta tedarik sıkıntısı olabileceği tespit edildiğinde gerekli önlemler tarafımızca hızla alınmaktadır. Denetim birimlerimizce tespiti halinde firma, depo veya eczane düzeyinde ilaca erişimi engelleyici her türlü fiile karşı gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Hastalarımız tedarik edemedikleri ilaçlar için [email protected] ya da [email protected] adreslerine e-posta gönderebilir, 44 44 680 numaralı telefondan kurumumuza ulaşabilirler." ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde Türk Eczacıları Birliği'nden yapılan açıklamada piyasada 645 ilacın bulunmadığı belirtilmişti. Açıklamada, "Sahadan, eczacı kooperatiflerimizden, meslektaşlarımızdan aldığımız bilgiler, piyasada pek çok ilacın bulunmadığını gösteriyor. Şu anki tabloda 645 ilaçta sıkıntı yaşanıyor; eczacılarımız ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada güçlük yaşıyor. Halk sağlığını tehdit eden bu durum karşısında önlem alınmazsa ilaç krizi derinleşecek, bulunamayan ilaç sayısında artış yaşanacaktır." ifadelerine yer verilmişti.

banner844
Yorumlar (1)
Aa 1 yıl önce
Herkes yalancı bir doğrucu siz.
Yeni Sayımız