banner851

banner955

BAŞARAN: MÜCADELE OLMAZSA VERİM DÜŞER

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, Düzceli üreticilere fındık ağaçlarına büyük zarar veren ve verim kaybına neden olan "Amerikan beyaz kelebeği" ile mücadele çağrısı yaptı. “Maalesef” diyerek çiftçilerin bu konuda ihmalkar davrandığı serzenişinde bulunan Şahin, “Mücadelemizi yapmazsak önümüzdeki yıl fındıkta verim kaybımız çok olacak.” dedi.

Sağlık & Çevre 10.09.2020, 10:47
1415
BAŞARAN: MÜCADELE OLMAZSA VERİM DÜŞER

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi (UFK) Levent Şahin Başaran, çiftçilerin "Amerikan beyaz kelebeği" mücadele etmesi gerektiğini belirterek aksi halde gelecek yıl fındıkta verim kaybı yaşanacağını bildirdi.

Başaran, fındık bahçelerinde görülen ve verimi düşürerek ekonomik kayıplara neden olan Amerikan beyaz kelebeğiyle mücadele için fındık üreticilerine çağrıda bulundu.

Başaran, yaptığı açıklamada, Amerikan beyaz kelebeğinin fındık arazilerinde büyük zararlara sebep olduğunu aktararak üreticilerin hızlı bir şekilde ilaçlama çalışmalarına başlaması gerektiğini söyledi.

"Çiftçilerimizin ihmalkarlık yapmamasını rica ediyoruz"

Bu zararlıya karşı üreticilerin ziraat odalarından destek alabileceğini dile getiren Başaran, "Sezona girmeden önce nisan ayından itibaren üreticilerimizi uyarıyoruz. Üreticilerimizi devamlı 'Mücadelenizi yapın, tarım il ve ilçe müdürlüklerinden, ziraat odalarından bilgi alın.' diye uyarıyoruz. Onlara hangi ilaçları kullanacaklarını söylüyoruz. Maalesef çiftçilerimiz bu konuda ihmalkar davranıyor." diye konuştu.

Başaran, bu zararlıya karşı ilaçlı mücadele yapılmasını gerektiğini vurgulayarak, "Bu mücadeleyi yaparsak üretici olarak önümüzdeki yıl iyi bir verim alabiliriz. Ama biz mücadelemizi yapmazsak önümüzdeki yıl fındıkta verim kaybımız çok olacak. Çiftçilerimizin bu konuda ihmalkarlık yapmamasını rica ediyoruz. Bir an önce mücadelelerine başlasınlar." ifadesini kullandı. (AA)

Yorumlar (3)
görüş 2 yıl önce
Kula bela gelmez hak yazmadıkça
Hak bela vermez kul azmadıkça
Düşünün
YAVUZ0881 2 yıl önce
Basaran sen ne ise yariyorsun bu is tek basina olurmu devlet buna yıllardır gözünü kapatmışken tek başına k8m mücadele verecek şaka gibisiniz be utanin koltuktan kalkında milletin ne çektiğini görün bu illetten dalga geçer gibi yahu
Osman 2 yıl önce
Bi bitiremediniz şu pis Amerikan uşağını.
22
açık