banner851

banner955

BAŞKAN’DAN ‘SALGIN’ İDDİALARINA CEVAP

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Beyköy 1.OSB’deki bir fabrikanın filtresinin patlaması sonucu Duraklar Köyü’ndeki dere yatağına karışması ve beraberinde Düzce'de içme suyu kaynaklı bir salgının ortaya çıkmasından korkan vatandaşlara “Suyumuz tertemiz, halkımız suyumuzdan gönül rahatlığı ile içebilir” açıklamasında bulundu. Başkan Ay ayrıca, belediyenin önünden bulunan çeşmeden de su içti.

Sağlık & Çevre 15.01.2019, 14:09 16.01.2019, 15:23
1332
banner1032

Geçtiğimiz hafta sonu gece Beyköy’de bulunan 1.Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikanın filtresinde meydana gelen patlamanın ardından merkeze bağlı Duraklar Köyü’nde bulunan dere yatağına karışan kimyasal atıklar vatandaşlarda tedirginlik yaşanmasına neden oldu.

Samandere ve Odayeri Yaylası'ndan Beyköy'deki Düzce Belediyesi'nin içme suyu tesislerine ulaşan suya fabrikadaki patlama sonrası kimyasal karıştığı endişesinin yaşanması üzerine de Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, harekete geçti.

Başkan Ay ilk talimatı belediyede verdi ve “Artık benim masama çeşmeden akan suyu getireceksiniz” dedi.

Ardından haber ekibimiz ile birlikte Düzce Belediyesi önüne giden Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, buradaki çeşmeden kana kana su içti.

“Suyumuz tertemiz, halkımız suyumuzdan gönül rahatlığı ile içebilir”
Düzce Belediyesi’ne ait arıtma tesisinin Beyköy’ün üzerinde olduğunu ve fabrikadan dere yatağına karışan mikrobun fiziksel olarak o suya karışmasının mümkün olmadığını söyleyen Başkan Ay, şöyle konuştu:

“Çevre sağlık müdürlüğümüz ve jandarmamız gittiler baktılar orada inceleme yaptılar. Bizim suyumuz Beyköy’ün üzerinde arıtma tesisimizden geliyor. Duraklar Köyü ile bizim aramızda kot farkı var. Oraya karışma şansı yok. Biz o yüzden çıkan haberler üzerine sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Suyumuz tertemiz, halkımız suyumuzdan gönül rahatlığı ile içebilir. Suyumuz 24 saat kontrol ediliyor. Hem güvenlik hem de kimyasal olarak arıtılıp, incelenmektedir. Önemli görevlerimizden birisi, birincil görevimiz, halkımıza sağlıklı su temin etmektir. Burada bizim mühendislerimiz 24 saat kontrol ediyor. Düzce’mizin suyu tertemizdir, pırıl pırıldır, oksijen oranı yüksektir. Suyumuzda herhangi bir problem yok, halkımız müsterih olsun.”

Başkan Ay, özellikle kış aylarında musluklardan çamurlu su akması ile beraberinde gündeme gelen altyapı sorunlarına ilişkin de bir değerlendirmede bulundu. Yerel seçim dönemlerinde başkan adaylarının, deprem öncesi yapılan ve depremde ciddi hasar gören altyapının artık sorun olmaktan çıkacağı yönünde vaatte bulunmasına da, “Ben seçilecek olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

“Altyapımızda ve arıtma tesisimizde olsun hiçbir problem yok”

Başkan Ay, “Bizim suyumuz 5-6 atmosfer basınçla sisteme su veriyor. Evlerimizde duş alıyoruz, çamaşır yıkıyoruz. Belli bir basınçta verilmezse bunların hiçbirini yapamazsın. Belli bir basınçla gelen suyun içerisinde dışarıdan bir şeyin girme ihtimali yok. Zaten biz çıkış noktalarından da numuneler alıp kontrol ediyoruz. Altyapımızda olsun, arıtma tesisimizde olsun hiçbir problem yok. Ama hatların zamanla yenilenmesi tabi ki gerekir” ifadesinde bulundu.

“Bizim suyumuzu gönül rahatlığı ile içebilirler”
Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü İbrahim Özer ise, şunları kaydetti:

“Bizim arıtma tesisimiz literatürde fiziksel arıtma olarak geçiyor. Fiziksel arıtma yapıyoruz biz. Orada bizim 4 havuzumuz var. Bu havuzlarda su önce dinleniyor. Daha sonra bulanıklık durumuna göre kimyasallardan geçiyor. Ama bunun insan sağlığına zararı yok. Daha sonra kum havuzlarımızda dinleniyor. Dinlendikten sonra normal şebeke suyu veriyoruz. Klorlama da yapılıyor. Bizim suyumuzu gönül rahatlığı ile içebilirler. Altyapılarımızın da hepsi tamir edildi, yapıldı. Kayıp kaçağımız var ama biz onları zaten değerlendiriyoruz. Ama bizim suyumuzu gönül rahatlığı ile içebilirler. Gece saat 02.00’da bana suyla ilgili problem var desinler ben kendim gelip bakacağım. Ben onu istiyorum. Ben kendim gelip müdahale edeceğim.”

Haber: Ö.YILMAZ
Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
Yorumlar (16)
Can . D 4 yıl önce
SAYIN BASKAN DÜZCEMIZDE SU FIYATI NEDEN ISTANBULDAN ANKARADAN COK PAHALI ISTANBUM YÜZDE 15 DAHA UCUZ ANKARA YÜZDE 30 SULAR DÜZCEDEN GIDER KAYNAK DÜZCEDE AMA DÜZCEDE SU ACIRI PAHALLI BANA BAKIM PARASI KULOR PARASI DEME BANA NET ACIKLAMA NEDEN DÜZCELI HALKIMIZ PAHALI SU KULANIYO DÜZCELIYI SALAK YERINEMI KOYUYONUZ OTOPARK ÜCRETRLERIDE ASIRI PAHALI ELETIRIK TELERI HALA YERIN ALTINA AINMADI NERESIMI NUSRETDIN MH LESINE GIDIN GÖRÜN REZILIGI TIRAFO EVIN IKICI KATINDA ÖRÜMCEK AGASI OLMUS
düzceli 4 yıl önce
bırakin şov yapmaya adam gibi suyu kirletene ceza yazın ama ne geze fabrika biraz bağış yaptımı kim dinler halkın sağlığını
Can . D 4 yıl önce
SAYIN BASKANA FAZLA YÜKLENMEYIN HAVA BOZUK KARLI YAZIN SU BOL OLACAK AMA FIYATLAR DÜSMIYECEK ISTANBUL ANKARA SUYU YÜZDE 30 DAHA UCUZA KULANIYOLAR YA DÜZCEMIZDE FIYAT ASIRI PAHALLI NEDEN YÜZDE 30 UCUZLATMASIN BASKAN
Kasabalı 4 yıl önce
ayıptır ayıp kuldan utanmıyorsunuz bari Allahtan korkun çeşmelerden çamur akıyor çamur...
. 4 yıl önce
Allah nazardan saklasin
Adore 4 yıl önce
Sayın Başkancığımız, yapma etme zamanında radyasyon yok diyip çay içen Bakan gibisiniz.Konuralp civarı kabalak köyüne içme suyu almaya gidiyor bunlar manyak değil ya pırıl şırıl suyı içmeyip kulllanma yoluna gitsinler.içilecek suyumuz yokk
sudaki değerler 4 yıl önce
Peki günlük yada haftalık olarak suda bulunan minarelleri paylaşabilir misiniz?Örneğin suyumuzda ne kadar arsenik var?Kabul edilir değerlerde mi bilmek istiyorum bir vatandaş ve seçmen olarak.
Bitmediniz 4 yıl önce
Zamanında millete çayda içirilmişti, fındıkta yedirilmişti, genç yaşta kanserden öldü milletin çoluk çocuğu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu