banner851

banner955

BİN 200 TL CEZASI VAR

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek; sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz olmak üzere hayvan hastalıkları ile etkin mücadele etmek için mikroçip takılarak kimliklendirilmesine yönelik sürecin 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanması gerektiğini hatırlattı.

Sağlık & Çevre 10.03.2022, 17:50 11.03.2022, 12:21
2414
BİN 200 TL CEZASI VAR
banner1032

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı arasında sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz olmak üzere hayvan hastalıkları ile etkin mücadele etmek için mikroçip takılarak kimliklendirilmesine yönelik 2021’in haziran ayında protokol imzalanmıştı.

Bu kapsamda müdürlük ve oda yetkililerinin katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda kedi ve köpeklerin kayıt altına alınması noktasında yapılan uygulamaların değerlendirilirken karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, yaptığı konuşmada "İmzaladığımız protokol çerçevesinde kedi ve köpeklerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar sahipleri tarafından bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması için başvurması zorunludur.” sözleriyle hayvan sahiplerine seslendi.

Çiçek bu sistemle artık sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerinin kolayca bulunabildiğini belirterek, “Kedi ve köpeklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesi ile Bakanlığımızca geliştirilen PETVET adlı veri sisteminde kayıt edilmektedir. Bu sistem sayesinde kayıt altına alınan söz konusu tüm hayvanların ırk-tür, doğum, kısırlaştırma ve sahip bilgilerine erişilebilecek olup, sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayacak." dedi.

Öte yandan yılsonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine bin 200 lira para cezası uygulanacak.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (11)
Düzce8181 8 ay önce
Sokak köpeklerine bakıyoruz yıllardır evimizin önünde belediye tarafından kulaklarında küpe var . Biz ne yapacağız peki ?
Tatar ramazan 8 ay önce
Saçma sapan bir durum. Mikro çipi devlet karşılasın.
vatandaş 8 ay önce
2021den çıkmadıkmı
noname 8 ay önce
ceza kesmek için bir sebep daha mı ücretsiz yapın madem herkes taktırsın
CAN 8 ay önce
ALMANYDA BEN 42 SENEDIR BIRTANE BASI BOS KÖPEKLER GÖRMEDIM TATILE DÜZCEYE GELIYORUM CADDELER KÖPEKLE DOLU BASI BOS ARA CADDELERDE GECE GEZEMESSIN
adım adım 8 ay önce
Dünyada bu çipleri insanlara da takacaklar. yolunu yapıyorlar. çipi olmayan hiçbir yere giremeyecek.
Neyyy 8 ay önce
Bu uygulama bence cok sacma ben sokaktan evime alti tane kedi aldim ve bakiyorum zaten mamasi kumu derken aylik masrafi 600 tl devlet biz hayvan severlere resmen diyor kiiii hayvanda sevme insanda sevme der gibi yani ayip ya seneye kedide bakmayiz arik kus bakiyo onlarada cip takcakmi gulmemek ekdedeyil yaaa
deniz 8 ay önce
Hayvan haklarına aykırı bir uygulama, kesinlikle tasvipetmiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
parçalı bulutlu