banner851

banner955

BİR KIVILCIM GÖZÜMÜZÜN GÖREMEDİĞİ ALANA YAYILABİLİR…

Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Kahraman, orman yangınlarına sebep olabilecek anız yakılmasına karşı Düzceli vatandaşları uyardı. Kahraman, anız yakmanın sadece orman yangınlarına neden olmakla kalmayıp toprağa verdiği zararlara da dikkat çekerek, “Topladığımız anızları yakmak yerine biriktirerek ya gübre halinde kullanın. Ya da belediye veya özel idare ekiplerine haber verin toplatın.” tavsiyesinde bulundu.

Sağlık & Çevre 03.08.2021, 11:00 03.08.2021, 15:46
1372
banner1032

Türkiye'nin ciğerlerini yakan orman yangınları yedinci gününde… İtfaiye ekiplerinin ve vatandaşların söndürülmesi adına yoğun çaba sarf ettiği yangınlarda binlerce hektar ormanlık alan zarar görürken yangınla mücadele çalışmaları halen devam ediyor. Bir haftalık süre geride kalırken ülke genelindeki yangınlardan 142'si kontrol altına alındı. 3 ilde ise 8 yangın ise etkili olmayı sürdürüyor.

Düzce’de de olası bir orman yangının önüne geçmek için Düzce Valiliği kararıyla tüm kurumlar teyakkuz haline geçerken bir uyarı da Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Kahraman’dan geldi. Kahraman, özellikle yaz aylarında bahçe temizliğinde anız yakma işleminin tehlikesine dikkat çekti.

“Vicdani sorumluluğumuz var”

Orman yangınlarına sebebiyet verecek olan anız yakımın toprağa verdiği tahribata da dikkat çeken Kahraman, “Bahçelerde temizlik yapılır. Biriktirilir, tutuşturulur ve yakılır. Bunun zararı sadece orman yangınlarına sebep vermek değil. Toprak üzerindeki minerallerin, canlıların yanması ve yok olmasıyla hem vicdani bir sorumluluğumuz var hem ülke adına sorumluluğumuz var. Bunun önüne geçmek topladığımız anızları yakmak yerine biriktirerek ya gübre halinde kullanılması ya da belediye veya özel idare ekiplerince toplatılmasıdır. Bir taraftan tutuşturduğumuzda başlayan yangının önünü alamadığımızda büyük facialara neden olabileceğini defaatle gördük.” ifadelerinde bulundu.

“Bir kıvılcım gözümüzün göremediği alanı yakabilir”

Son günlerde artan hava sıcaklıkları ile yakılan ateşin hızla yayılabileceğine işaret eden Kahraman, “Bu günlerde temmuz ve ağustos aylarındaki aşırı sıcaklar artı nem oranının düşmesi ve rüzgârlı havada bir taraftan başlayan alev gözümüzün alamayacağı alanı sarabilir. Bunların önüne geçelim.” cümlelerini kullandı. 

HABER: Mustafa KİLELİ

banner844
Yorumlar (1)
Mudur 1 yıl önce
Kaynaslida şuan bi yerden yangin var dumanlar cikiyor
16
açık