banner851

banner955

“BİRÇOK İL İÇİN REFERANS MERKEZİYİZ”

Diyabetli çocukların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi amacıyla hizmet veren Düzce Üniversitesi Hastanesi Çocuk Diyabet Merkezi, bölgesinin en önemli referans merkezi olma özelliğini taşıyor. Düzce Üniversitesi Çocuk Diyabet Merkezi’nin Türkiye’de sertifiye olan iki merkezden biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, binden fazla hastanın takip ve tedavisini yürüttüklerini aktardı.

Sağlık & Çevre 01.07.2022, 11:37
630
“BİRÇOK İL İÇİN REFERANS MERKEZİYİZ”
banner986

Düzce Üniversitesi Hastanesi Çocuk Diyabet Merkezi hakkında bilgi veren Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde 2007 yılından bu yana çocuk diyabet izlemi yapıldığını belirtti.

“Ağır tablodaki diyabetli çocukların en çok yönlendirildiği merkez”

Merkezin birkaç yıl içinde hem izlemdeki hasta sayısı, hem diyabet ekibinin yapısının gelişerek günümüzdeki konumuna ulaştığına dikkat çeken Prof. Dr. Arslanoğlu, “Hastanemiz bölgede yeni tanı alan, ağır tablodaki diyabetli çocukların en çok yönlendirildiği merkez. Bu olgular ağır tablodan çıktıktan sonra yoğun bir eğitim alıyorlar. Ayrıca ayaktan izlemde poliklinik, danışmanlık, eğitim tekrarı ve motivasyon hizmeti veriliyor. İnsülin pompası ve glikoz sensörü takılması seri biçimde yürütülüyor.” dedi.

“İnsülin pompası konusunda en yüksek uygulama sayısına ulaştık”

Merkezin en önemli ilkelerini; ulaşılabilirlik, kolaylaştırıcılık ve esneklik olarak açıklayan Prof. Dr. Arslanoğlu, “Çocuk diyabet tedavisindeki en güncel bilimsel bilgileri içselleştirmenin yanı sıra deneyim birikimimiz sayesinde yaklaşımımızı bireysel gereksinimlere göre özelleştirebiliyoruz. Ayrıca diyabet bakımını yalnızca bize başvuran değil, kontrolden koptuğu bilgisi bize gelen her olguya, gerekirse adresine kadar giderek ulaşmaya çalışıyoruz. Güncel bilgiler demişken, ülkede diyabet teknolojileri, özellikle insülin pompası konusunda en yüksek uygulama sayısına ulaştığımızı söyleyebiliriz. Bir de teletıp diyebileceğimiz, elektronik ortamda diyabet izlemi ve desteği hizmetini en yoğun uygulayan merkez olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu çabaların bir hedefi de çocuklar ve aileleri kendi kendine yetebilir hale getirmek.” şeklinde konuştu.

“Diyabet bakımımızın kalitesi yükseldi ve ekibin işlevselliği arttı”

Çocuk diyabet ekibinin; bir çocuk endokrinolojisi öğretim üyesi, bir uzman öğrenci, üç diyabet eğitim hemşiresi, iki sosyal hizmet uzmanı ve bir diyetisyen olmak üzere sekiz kişilik ekipten oluştuğunu dile getiren Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. Arslanoğlu, “Ancak yalnızca iki diyabet hemşiremiz tam zamanlı olarak çocuk diyabeti alanında çalışmaktadır. Kasım ayında hizmete giren yeni çocuk diyabet birimimiz fiziksel alt yapısıyla diyabet bakımımızın kalitesini yükseltti ve ekibin işlevselliğini arttırdı. Birimde bulunan çocuk aktivite odası hem çocukların gün boyu eğlenceli vakit geçireceği, hem de modüler tasarımıyla diyabeti yaşayarak öğreneceği bir mekan olarak düşünüldü. Bu odada müzik enstrümanları, basket potası-dart, oyuncaklar, ev, okul, restoran, bahçe, market, hastane, mutfak simülasyonları bu amaçlara hizmet etmektedir. Görüşme odasında kullanılan teknolojilerin çözümlemesi yapılarak bireysel görüşmeler gerçekleşmektedir. Danışman hemşire odasında online hizmetler sürdürülmektedir. Eğitim salonu ve toplantı odasında da grup eğitimleri ve etkileşim toplantıları yapılmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
21
kapalı