banner851

banner955

“BÖLGENİN EN İYİ MERKEZİYİZ”

Miyokardial Bridge (Kalp Kası Köprüsü) tanısı olan hasta, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu. Operasyonu gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Sami Uyar, 11 ayda yaklaşık 650 operasyon gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bölgenin en iyi Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi haline geldik.” ifadesini kullandı.

Sağlık & Çevre 03.08.2022, 11:40 03.08.2022, 17:57
2856
banner986

Kurumdan konuya ilişkin yapılan açıklamada, on bir ayda yaklaşık 650 operasyon gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nin hastanedeki ilklerine yenilerini eklediği bildirildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Göğüs ağrısı ve nefes darlığı olan hasta Seçkin Hasat (45), kalp krizi şüphesi ile acil servise başvurdu. Hastanın yapılan anjiyografisinde kalbi besleyen damarlardan birinin kalp kasının içerisinde seyrettiği, kalp kasının kasılması esnasında koroner damarı sıkıştırarak kalp ağrısına neden olduğu belirlendi. Kardiyoloji ve Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nce değerlendirilen hastaya, binde beş görülme sıklığı olan Miyokardial Bridge (Kalp Kası Köprüsü) tanısı kondu. İlaçla tedaviye cevap veremeyecek durumda olan hasta için ameliyat kararı alındı. Operasyonu gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Sami Uyar ve Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Gökhan Tanrısever, Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Melih Bal’ın başında bulunduğu ekip, hastanın koroner kalp damarlarını sıkıştıran kalp kası bölgesini keserek beslenme bozukluğunu önlendi.”   

‘Hastanın durumu gayet iyi’

Açıklamada, hastanın sağlık durumunun ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Uyar’ın görüşlerine de yer verildi. Uyar, operasyon süreci ile ilgili şu bilgileri verdi: “Hastanın yapılan tetkiklerinde bir koroner damarın kalp kası arasından geçtiğini, bu durumun da kalbin kasılması esnasında damarı tamamen kapattığını tespit ettik. Dokunun beslenme bozukluğuna neden olması nedeniyle müdahale edilmesi gerekliliği vardı. Hafif olgularda ilaç tedavisi mümkündür. Ama çok uzun olan yani 5 milimetre daha derinde ve bir buçuk santimetre (15 mm) daha uzun segmentte olduğu durumlarda ilaçla tedavisi çok mümkün değildir. Mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Biz de ameliyatla kasları daraltan myokard liflerini kestik. Hastanın rahatsızlığının uzun süredir devam etmesi nedeniyle bozulan damar yapısı için de, ilaveten bypass yaptık. Şu anda hastanın durumu gayet iyi.”   

11 ayda yaklaşık 650 operasyon

Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinin bir yılda hem tıbbi hem de fiziki olarak çok önemli mesafeler kaydettiğine işaret eden Prof. Dr. Uyar, 100’ü açık kalp ameliyatı olmak üzere 11 ayda yaklaşık 650 operasyon gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu operasyonlarda ölüm oranının yüzde bir olduğunu ifade eden Prof. Dr. Uyar, bölgenin en iyi Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi haline geldiklerini vurguladı. Artan hasta talebini karşılamak amacıyla Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği bünyesinde tek kişilik özel odaların olduğu bir servisin hizmete girdiğini dile getiren Prof. Dr. Uyar, bir ameliyathane ve beş yataklı yoğun bakım ünitesinin de faaliyete geçmesi ile birlikte hastaların takip ve tedavisini daha kaliteli ve modern bir ortamda yürüteceklerini belirtti.

Tüm erişkin kalp ameliyatları yapılabiliyor

Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabilen operasyonlara imza attıklarını vurgulayan Prof. Dr. Uyar, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde kalp nakli hariç tüm erişkin kalp ameliyatlarını gerçekleştirebildiklerinin de üzerinde durdu.  Prof. Dr. Uyar, kalp ve damar cerrahisi bünyesinde 30’a yakın sağlık personelinin Düzce ve bölgesine en iyi sağlık hizmetini sunmak amacıyla özveriyle çalıştıklarını vurguladı.

Hasta Seçkin Hasat’ı ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi alan Başhekim Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, hastaya geçmiş olsun dileklerini iletirken, Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Sami Uyar ve ekibini tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Yorumlar (3)
Absot 2 hafta önce
Geçmiş olsun. Menenjit hastalığı çok kötü bir hastalıktır. Zamanında müdahale edilmezse mutlaka bir yerlere vurmakta. Hastanız inşAllah iyidir. Yaşayan biri olarak bilmekteyim. Hemen yanımda bu hastalık nedeniyle %90 engelli olan 48 yaşındaki kız kardeşim oturmakta.
Rüzgarınoğlu 2 hafta önce
Hatta geçen hafta hiç bir şeyi yok denildi röntgen Beyin BT çekildi o akşamı benim çocuğum nöbet geçirdi.. Boşuna böyle reklam yapmayın.Yok onları iyi ettik yok bunlar oldu diye herşeyin farkındayız saf degiliz
Rüzgarınoğlu 2 hafta önce
Doğru her türlü ameliyat yapılıyor ama bi kan sonuçundan çocuğun meneninjit geçiriyo diyemiyorlar.yok şant ı kaymış yok tıkanmış böyle bi şaçmaĺık olamaz benim çocugum bi kan tahlili yüzünden 2 ay yoğun bakımda kaldı ölümlerden döndü.Herkez hakĺi
21
açık