banner851

banner955

BU HABERİ OKUMADAN ET YEMEYİN!

Kurban Bayramı’nda doğru beslenmenin tüyolarını paylaşan Düzce Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Tuğçe Uzun, kavurma ve kırmızı etin çoğunlukla öğle öğününde tüketilmesi gerektiği, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi sindirimi ete göre daha kolay olan yemeklerin tercih edilmesi yönünde önerilerde bulundu. Ayrıca kalp-damar, hipertansiyon, diyabet, böbrek ve gut hastalarının et tüketimine özellikle dikkat etmesi uyarısı yaptı.

Sağlık & Çevre 17.08.2018, 15:24 18.08.2018, 17:43
1314
BU HABERİ OKUMADAN ET YEMEYİN!
banner1032

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Tuğçe Uzun, Kurban Bayramı’nda doğru beslenme hakkında önemli bilgiler paylaştı.

“Kurban eti, 24 saat bekletildikten sonra tüketilmeli”
Bayram günü kesilen hayvan etinin, bekletilmeden birkaç saat içinde pişirilerek tüketilmesinin, en sık yapılan yanlışlardan biri olduğuna dikkat çekerek açıklamasına başlayan Diyetisyen Tuğçe Uzun, “Kurban eti, 24 saat bekletildikten sonra tüketilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“Kavurmayı haşlama tüketin”
Kurban Bayramı’nın geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın, tereyağı veya iç yağı eklemeden kendi suyunda kısık ateşte pişirilmesi gerektiğini belirten Uzun; eti pişirmede haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemlerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu.
 


“Etin yanında asitli/gazlı içecekler tüketilmemelidir”
Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine salata ve sebze yemekleri tüketilmesi gerektiğini ifade eden Uzun; “C vitamininden zengin sebze ve salataların tüketilmesi, etin içindeki demirin emilimini artrırır. Etin yanında asitli/gazlı içecekler tüketilmemelidir. Mümkün olduğunca çay ve kahve, et tüketiminden en az 45 dakika sonra içilmelidir.” diye konuştu.

“Aşırı et tüketimi kalp-damar hastalıklarına yol açabilir”
Gün içindeki bütün öğünlerde et tüketmekten kaçınılmasının faydalı olacağını söyleyen Diyetisyen Uzun; kavurma ve kırmızı etin çoğunlukla öğle öğününde tüketilmesi gerektiği, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek ve sindirimi ete göre daha kolay olan yemeklerin tercih edilmesi yönünde önerilerde bulundu.
 
Bu hastalar dikkat!
Kalp-damar, hiperlipidemi ve hipertansiyon, diyabet, böbrek ve gut hastalarının et tüketimine özellikle dikkat etmesi gerektiğini bildiren Uzun;  ülser, gastrit gibi mide şikâyeti olan kişilerin, kurban etini 24 saat beklettikten sonra pişirip tüketmesi gerektiğini belirtti.  

“Tatlı, şeker, çikolata, hamur işi tüketimlerinden kaçınılmalıdır”
Bayramda kahvaltı öğününün atlanmaması gerektiğini ifade eden Diyetisyen Tuğçe Uzun, “Tatlı, şeker, çikolata, hamur işi tüketimlerinden kaçınılmalıdır. Ayrıca günde 40-45 dakika tempolu yürüyüş yapmak sindirim  sistemi için önemlidir. Etlerin sindirimi üzerine çiğnemenin de etkisi bulunmaktadır. Etlerin yeterli miktarda çiğnenmeleri gerekmektedir.” dedi.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (1)
Hakmı 4 yıl önce
Kurban kestikte yemesi kaldı büyükbaşa gireyim desen 2000 lira zaten maaş mesailer ile 2200 û buluyor 200lira ile uşaklar bir ay duvarları kemirsin sayın hocam eti bulsak gece 3:00 te kalkar yine yeriz ama şükür Allah devlete zarar vermesin
16
parçalı bulutlu