banner851

banner955

ÇAĞRILARIN YÜZDE 60'I ASILSIZ

112 Günü dolayısıyla Düzce Valiliği'nden yapılan açıklamada, geçen yıl 112 Acil Çağrı merkezine gelen 438 bin 614 çağrıdan, yüzde 60'ının asılsız olduğu bildirildi.

Sağlık & Çevre 10.02.2019, 11:04 11.02.2019, 12:00
513

“11 Şubat 112 Günü” tüm Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye'de de kutlanıyor. Toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl “11 Şubat 112 Günü” çeşitli etkinliklerle halka tanıtılırken, gereksiz ve asılsız çağrılar engellenmek amaçlanıyor.

Tek çatı altında toplandı

Bu önemli güne vurgu yapmak amacıyla Düzce Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar neticesinde, birden fazla olan acil çağrı numaralarının tek numara altında toplanmasını sağlamak üzere 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlükleri kurulduğu belirtildi. Açıklamada, acil çağrı merkezlerinde sağlık, itfaiye, jandarma, polis, AFAD ve orman çağrı hizmetleri ile valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekanda olduğu modelin tercih edildiği vurgulandı.

Son 3 yılın utanç rakamları

Çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonunun, aynı salon içerisinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilmesinin sağlandığına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"19 Kasım 2015 tarihinde ilimizde faaliyete geçen 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü'ne, 2016 yılı içerisinde gelen 471 bin 715 çağrının yüzde 67’si, 2017'de gelen 468 bin 891 çağrının yüzde 64'ü, geçen yıl gelen 438 bin 614 çağrının ise yüzde 60'ı gereksiz ve asılsız çağrılardan oluşmaktadır. 112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbar yapmak suretiyle meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden kişilere, 250 lirası idari para cezası verilir. Tekerrür halinde bu ceza iki katı olarak uygulanmaktadır."

Gereksiz meşgul etme, yaşama yol ver!

Açıklama şöyle devam etti: "Bu kapsamda; 112 Acil Çağrı Merkezi numarasının amacı dışında kullanılması, hattın gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardım bekleyen kişilerin, çağrı merkezine ve dolayısıyla yardıma ulaşmasında zaman kaybı yaşamasına sebep olabilmektedir. Ayrıca, gereksiz ve asılsız çağrılar, kamu hizmetlerinin aksamasına, kamu araçları ile kamu kaynaklarının gereksiz yere kullanılmasına ve israfa da yol açmaktadır. Dakikaların, hatta saniyelerin önemli olduğu hayati durumlarda, asılsız ve gereksiz çağrılar sebebiyle telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplar, hatta can kayıpları olabileceği göz önünde bulundurularak konu hakkında hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir."

HABER: C. ÜSTÜNER

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 


 

banner844
Yorumlar (3)
Yorgan 4 yıl önce
Hapis cezasını takacaksın genç çocuk bayan yaşlı demeden bak bir daha lüzumsuz aranıyor mu ah nerde öyle bir yasa 2 ay yatsa yeter eline bi daha telefon almaz
selim 4 yıl önce
para cezasi verılck o numaraya bakdın asılsın kardeşim ver o numaraya cezayı bak nasl düzeliyor bu insanlar para cezasindan korkar bak bi kac kere ver ne oluyor bak gor sonra
Birkan 4 yıl önce
Bazı insanlar farkında olmadan arayabiliyor telefonlarda 112 hattı tanımlanmış olduğu İçin
22
açık