banner851

banner955

‘ÇEVREYİ KİRLETİYOR, TARIMI VURUYOR’

Düzce’de sanayi kuruşlarının hava kirliliğini tetiklediği bir kez daha gelen şikâyetlerle gözler önüne serildi. Doğanlı Köyü’nde uzun yıllardır faaliyet gösteren Kelebek Mobilya’nın hem çevreyi hem de havayı kirlettiğini savunan bölge sakinleri ilgili makamlara yaptıkları şikâyetlerden dönüş alamamaktan yakındı.

Sağlık & Çevre 22.11.2021, 15:10 23.11.2021, 11:09
2270
‘ÇEVREYİ KİRLETİYOR, TARIMI VURUYOR’

Düzce’de yıllardır süren ve insanları sağlığından eden kronik hava kirliliği problemi bu sene henüz ekim ayında baş gösterdi. Düzceliler’e geçen yılın 195 günü zehirli hava solutan kirliliğe karşı önlemler alınmaya devam etse de, kentin farklı bölgelerinden vatandaşlardan serzenişler yükseliyor.

‘Sabaha karşı kara dumanlar yükseliyor’

Tepkinin adresi bu kez Merkez’e bağlı Doğanlı Köyü’nde üretim yapan Kelebek Mobilya isimli fabrika oldu. Çevre sakinleri yaklaşık 5 yıldır sabaha karşı bacasından kara dumanlar yükseldiği iddia ettikleri fabrikadan çevreyi kirlettiği ve tarıma zarar verdiği gerekçesiyle şikâyetçi oldu.

‘Şikâyet etmediğimiz yer kalmadı’

Verdikleri mücadeleden sonuç alamadıklarını belirterek 0 542 767 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattı’na başvuran bir vatandaş, “4-5 senedir her sabah saat 4’te yakıma başlıyorlar. Gün ağarıncaya kadar da devam ediyorlar. İçeride çalışan arkadaşlarım o saatlerde yakımı yasak olan reçineli suntaların yakılarak imha edildiğini söylüyor. Şikâyet etmediğimiz yer kalmadı.” dedi.

‘Ceviz ağaçlarımız kurudu’

Kelebek Mobilya’nın bacasından çıkan siyah dumanların hava kirliliğine katkı sağladığı kadar bölgede tarımsal üretime de zarar verdiğini savunan çevre sakini, “Ceviz ağaçlarımız hep kurudu. Belediyeye gidiyorum. Bakanlığa git diyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da en az 10 kez şikâyette bulunduk. 10’unda da ‘Denetimlerde sorunla karşılaşılmadı’ yanıtı aldım. Denetime gitmeden haber veriyorlar. Onlar da ‘Buyurun gelin’ diyor.” diye konuştu.

Vatandaşlar hem fabrika yönetiminden hem de ilgili kamu kurumlarından konuya ilişkin açıklama bekliyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (15)
Gitsinde 1 yıl önce
Konyaya tasinsinda rahatlarsiniZ ıssız kalın aç kalın görürsünüz
VATANDAŞ 1 yıl önce
alırsın 1 tane küçük uçak sürekli havadan denetletsin hem ölçer hem denetler
kemal 1 yıl önce
fabrikanın bacasından duman çıkıyor diye şikayet eder olduk Allah sonumuzu hayretsin.
kimse 1 yıl önce
herkes halinden memnun
çalışan 1 yıl önce
siz bir de gentuğ tekstilin bacaları görün.
halk 1 yıl önce
MÜCADELE EDEN MEDEN YOK..HAYAL KURMAYIN...
halk 1 yıl önce
divapan içinde haber yapsanız hadi görelim yüreğiniz.
Düzceli Hasan 1 yıl önce
Kimsenin umrunda değil, haber aynen doğrudur, gece yakıyorlar en sıkıntılı maddeleri, Zehir SOLUYORUZ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız