banner851

banner955

ÇİLİMLİ’DE BULUNDU, KORUMAYA ALINDI

Çilimli’de vatandaştan gelen ihbar üzerine harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Düzce Şube Müdürlüğü ekipleri Atina’dan yola çıkan ve yorulunca Düzce’de mola veren Avrupa’nın en yırtıcı kuş türü olan kara akbabayı koruma altına aldı.

Sağlık & Çevre 29.10.2021, 11:36 29.10.2021, 18:36
5411

Çilimli’de bir vatandaş üzerinde takip cihazı olan dev bir kuş ile karşılaşınca durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Düzce Şube Müdürlüğü’ne haber verdi. İhbar üzerine harekete geçen ekipler yapılan inceleme sonucu söz konusu kuşun koruma altında olan bir tür olan kara akbaba olduğunu tespit etti.

ATİNA’DAN TAKİP EDİLİYORMUŞ

Üzerindeki takip cihazı ve ayağındaki halkadan yola çıkan ekipler kara akbabanın Yunanistan’da bulunan Atina Üniversitesi tarafından takip edildiği belirledi. Avrupa’nın en büyük yırtıcı kuş türü olan kara akbabanın yaklaşık 900 kilometrelik yolculuk ardından yorularak Düzce’de dinlendiği saptandı.

TEKRAR DOĞAYA SALINACAK

Müdürlük personelince bulunduğu yerden alınan kuş, Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Saha’sına götürülerek sağlık kontrolü yapıldı. Herhangi bir yaraya rastlanmazken kara akbabanın uçabilecek duruma gelmesinin ardından yeniden doğaya salınacağı öğrenildi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (3)
Belediyeci. 1 yıl önce
yunanistandan gelmesi düşündürücü.yunanlıların ne yapacağı belli olmaz.
. 1 yıl önce
Uçan kuşada rahat yok herkes çip li
misafir 1 yıl önce
Uzun yoldan gelmiş. misafire iyi bakın :)
Yeni Sayımız