banner851

banner614

ÇOCUKLARDA VAKA ARTIŞI YAŞANIYOR

Kovid-19 salgını nedeniyle maske kullanımının artması ve okulların kapalı olmasının etkisiyle 2020 yılında çok az görülen gribal enfeksiyonun son zamanlarda özellikle çocuklarda artış gösterdiği bildirildi. Buna bağlı olarak, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Çocuk Servisinde yoğunluk yaşanıyor.

Sağlık & Çevre 05.01.2022, 12:30
3445
ÇOCUKLARDA VAKA ARTIŞI YAŞANIYOR

Kuş gribi ve domuz gribinin de influenzanın bir çeşidi olduğunu belirten uzmanlar, 2020'de hem kapanmalardan hem de maskenin yaygın kullanımından gribal enfeksiyonlarda düşüş yaşandığına dikkati çekti.

Uzmanlar, son dönemlerde ise çocuklardaki vakalarda artış olduğuna işaret ederek, Son bir aydır vaka sayılarında ciddi artış yaşandığı uyarısında bulunuyor. , Bir haftadır da influenzadan kaynaklı acil başvurularında yüzde 100 artış yaşandığına dikkat çeken uzmanlar,  “Bu yıl artış var çünkü çocukların birçoğu okula yeni başladı ve influenzayı daha önce görmediler, geçirmediler. Şimdi birçoğu influenza geçirmeye başladı. Biz bunu çok ciddi bir vaka artışıyla salgın şeklinde görmeye başladık. İnfluenza nedeniyle acilimizde ciddi bir hasta artışı var” uyarısında bulundu.

"Çocuklarda influenza ön planda"

Grip ile Kovid-19 arasındaki farklılıkları anlatan uzmanlar, gribal enfeksiyonda ateşin ön plana çıktığını, çocuklarda 5 günü bulan yüksek ateşin etkili olduğunu ifade ediyor.

Kırgınlık, kas ağrısı, burun akıntısı ve bazen de öksürüğün buna eşlik ettiğine değinen uzmanlar, salgın konusunda anne ve babaların dikkatli olmalarını belirtiyor. Öncü Haber Merkezi / AA

banner844
Yorumlar (0)
0
kar yağışlı