banner851

banner614

COVİD-19, HAVA KİRLİLİĞİ OLAN YERLERDE DAHA RİSKLİ…

Yıllardır sonbahar ve kış aylarında zirve yapan kronik hava kirliliği problemiyle boğuşan Düzce için kötü haber geldi. Hava kirliliğinin ölümcül yeni tip koronavirüs salgınına yakalanma ve hastalığı ağır belirtilerle geçirme riskini artırdığı tespit edildi.

banner619
Sağlık & Çevre 23.09.2021, 12:30
1935
COVİD-19, HAVA KİRLİLİĞİ OLAN YERLERDE DAHA RİSKLİ…

Düzce, senelerdir süregelen kronik kava kirliliği problemiyle boğuşmaya devam ederken yaklaşık 1.5 yıldır yaşamı kabusa çeviren yeni tip koronavirüs salgını ile hava kirliliği arasındaki ilişki riski gözler önüne serdi. Belçika Yüksek Sağlık Konseyi’nin yayımladığı rapora göre, çevresel etki çalışmaları, iklim ve hava kirliliği parametrelerinin virüsün bulaşma oranıyla bağlantılı olduğunu gösterdi.

Bulgular, havadaki ince toz konsantrasyonundaki 1 mikrogramlık artışın bile hastanede yatan COVİD-19 hastalarında solunum cihazına bağlı kalma süresini uzattığına ve ölüm oranlarını da yüzde 8-11 artırabildiğine işaret etti.

Geçtiğimiz yıl kasım ayında zirve yapan hava kirliliği seviyesiyle mücadele için çalışma başlatılmış ve hazırlanan acil eylem planı ilgili kurumlar bazında uygulamaya koyulmuştu. Mücadele çalışmalarının kirlilik üzerindeki etkisinin önümüzdeki günlerde Düzce’de üç sabit noktada yapılmaya devam edilen ölçümlere yansıması bekleniyor.

Öte yandan kısıtlamasız hayatın sürdürülebilmesi için vaka ve vefat sayılarının arttığı şu günlerde salgınla mücadelede en önemli silah olan aşılamada en az iki doz aşılı oranının Düzce’de hızla arttırılması gerekiyor.

(Öncü Haber Merkezi / AA)

Yorumlar (4)
Vatandas 4 hafta önce
Ozellikle butun fabrikalar dogalgaza gecmesi lazim sehir merkezinde kömür kullanilirsa sonra yesil alan olmazsa her yer beton oldu tabii olur hava kirliligi
Seyyah 4 hafta önce
Türkiye'nin en kirli havalarından biri olan Düzce'nin halkı maske ile daha bir nefes alamaz oluyor. Nefes alıp verme alışkanlığı değişen insanlar daha kolay hasta oluyor.
Murat 4 hafta önce
Sayın başkan programınıza katılacak lütfen sorarmısınız düzcelilerin zehirlenmesine neden olan hava kirliliğinin müsebbibi fabrikalar için hangi somut yaptırımda bulundu..cek,cak değil ne yapıldı..başarıldı mı yoksa fabrika ağaları yine kendileri çalıp kendileri mi oynuyor.. gazetecilik görevinizi yapın ve sorun..cek,cak sız olsun.
Cakir 4 hafta önce
Ulan öncü musun öcü musun felaket tellalı gibisin seni uygulamani hayatımdan da siliyorum telefonumdan da sildim