banner851

banner614

DELTA KÂBUSUNDA DÜZCE’DE SON DURUM…

banner619

Yaşamın her alanında derin değişikliklere neden olan yeni tip koronavirüs salgınıyla geçen 16 aylık süre geride kaldı. Uzun bir aranın ardından kısıtlamalar olmadan kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesinde Öncü Haber mikrofonuna konuşan Düzce’de sağlık yönetiminin başındaki isim İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “Uzun süre sonra ilk kez bir bayram tatilini normalleşme dönemi ile birlikte yaşayacağız. Sevdiklerimiz ile bir araya geleceğiz. Bu süreçte bir araya gelmeden önce muhakkak aşılarımızı yaptırmamız lazım.” dedi. Ayrıca Düzce’de yüzde 62 olan aşılama oranının yüzde 70’in üzerine çıkarılması gerektiğini belirterek, Kurallara uymaya devam’ dedi.

banner846
Sağlık & Çevre 14.07.2021, 17:54 15.07.2021, 17:38
2425
banner844

Uzun süre sonra ilk kez bir bayram tatilini normalleşme dönemi ile birlikte yaşayacağız. Sevdiklerimiz ile bir araya geleceğiz. Bu süreçte bir araya gelmeden önce muhakkak aşılarımızı yaptırmamız lazım. İlk dozunu yaptırmayan Düzceli hemşehrilerimiz var. Ben buradan onlara tekrar sesleniyorum. Lütfen, şu anda bütün sağlık tesislerimizde, otogarda, valiliğin önünde açmış olduğumuz aşı ofisinde aşılarımızı yapıyoruz.” Sözleriyle aşı olma çağrısını bir kez daha tekrarladı.

Dünyada ilk kez Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün Türkiye’de ilk görüldüğü tarihin üzerinden 16 ay geçti. Bu süre içerisinde ülke genelinde yaklaşık 6 milyon insana bulaşan virüs, 50 bin kişiyi de hayattan kopardı. Düzce’de ise 40 bin kişiye COVİD-19 teşhisi konulurken 190 kişi de salgın kaynaklı olarak yaşamını yitirdi. Kısmi ve tam kapanma tedbirlerinin devreye sokulmasıyla kontrol altına alınan vaka ve vefat sayılarının ardından Türkiye uzun bir süre sonra kısıtlamasız bayram kutlamaya hazırlanıyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Koca’dan uyarı açıklamaları peş peşe gelirken Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Düzce’de salgın ve aşılamadaki son durumu Öncü Haber mikrofonuna anlattı.

EN BÜYÜK SİLAH OLAN AŞILAMA DÜZCE’DE YÜZDE 61

Düzce’de el birliğiyle mücadelenin sürdüğünü belirten Dr. Yılmaz, “Açıklanan on haritaya göre 100 binde 33 civarında vaka oranımız var. Tabii biz bunu uzun süreden beri Düzce halkımızla birlikte, Sivil Toplum Kuruluşları, kamu kuruluşları, herkes el birliği ile bu konu ile mücadelesine devam ediyor. Bu mücadelede destek veren herkese teşekkür ediyorum. Başta çalışma arkadaşlarım sağlık çalışanları olmak üzere. Gelinen bu süreçte de aşı diye bir silahımız var. Aşılama oranlarımız yüzde 61-62 seviyelerinde devam ediyor.” dedi.

AŞI OLMAYANLARA HAYAT KURTARAN DAVET

Önümüzdeki günlerde başlayacak olan Kurban Bayramı tatiline değinen Yılmaz, “Önümüzdeki süreçte Kurban Bayramı tatilimiz de var. Hepinizin malumu uzun süreden beridir birçok sosyal etkinlikten, yaşantımızdan kısıtlamalara gitmek durumunda kaldık. Uzun süre sonra ilk kez bir bayram tatilini normalleşme dönemi ile birlikte yaşayacağız. Sevdiklerimiz ile bir araya geleceğiz. Bu süreçte bir araya gelmeden önce muhakkak aşılarımızı yaptırmamız lazım. İlk dozunu yaptırmayan Düzceli hemşehrilerimiz var. Ben buradan onlara tekrar sesleniyorum. Lütfen, şu anda bütün sağlık tesislerimizde, otogarda, valiliğin önünde açmış olduğumuz aşı ofisinde aşılarımızı yapıyoruz.” Sözleriyle aşı olma çağrısını bir kez daha tekrarladı.

AŞILAMA ORANININ DÜŞÜK OLDUĞU İLLERDE VAKALAR ARTIYOR

Özellikle BioNTech aşısının kısa sürede etkili olduğunu kaydeden Yılmaz, “BioNTech aşısı özellikle kısa dönemde hızlı bir şekilde antikor seviyesini yükseltiyor, koruyuculukta sağlıyor bir hafta 10 gün içerisinde. Sevdiklerimizle daha iyi, daha güzel günler geçirmek için elimizdeki silahımızı mutlaka kullanmamız lazım. Aşı haritasından maviye dönmemiz lazım. Dönen illerimiz var. Biz de başarabiliriz, biz de yapabiliriz. Dün açıklanan vaka haritasında aşılama oranı düşük olan iller listesinde bu normalleşme ile birlikte yükselmeler var. O yüzden bizim hep birlikte dikkat etmemiz lazım.” diyerek vaka sayısının yüksek olduğu ilerde aşılamanın düşük olmasına dikkat çekti.

“GENÇ YAŞLARDA AŞILAMA ORANI DÜŞÜK”

Sağlık çalışanları ile 50 yaş üzeri vatandaşlarda başlayan hatırlatma dozu uygulamasına da ilginin yüksek olduğunu kaydeden Yılmaz, “3. doza ilgi çok yüksek. Şu anda aşı yaş grubumuz 16 yaşa indi. Gençlerde daha hafif seyrediyor diye düşünüldüğü için yaş grubu aşağıya indikçe aşılama oranları da düştü. Yaş grubu yüksek olanlarda aşılama oranlarımız şu ankinden çok çok yüksekti. İlk aşılarımız açıldığı zaman da vatandaşlarımız çok yoğun ilgisi oldu. Tabii şu anda nüfusun belli bir kısmını aşıladığımız için aşılama için beklediğimiz nüfus sayımız da göreceli olarak azalmış oldu ama yine de bizim oransal olarak yüzde 70’in üzerine çıkmamız lazım. Artık tekrar bu elde etmiş olduğumuz kazanımları kaybetmememiz lazım. Normalleşme sürecinde artık normal olarak yaşamamız lazım diye düşünüyoruz.” diyerek yaşamın normalleşmesi için de aşının önemine vurgu yaptı.

“AŞILAMA DÜŞÜK OLURSA VAKALAR ARTAR”

Vakaların yeniden yükselişe geçme eğilimi göstermesiyle ilgili de vatandaşları uyaran Yılmaz, “Aşılama oranımız düşük olursa eğer vakalar tabii ki ister istemez tedbirlere de uymazsak artış gösterme eğiliminde olabilir. Şu anda bizim ilimizde böyle bir sıkıntı yok ama olmayacak anlamını taşımıyor. O yüzden biz yine ziyaretlerimizde mümkün olduğu kadar sosyal mesafe, maske kuralarına dikkat etmemiz lazım ve muhakkak aşılarımızı olmamız lazım. Birbirimizi teşvik etmemiz lazım. Çeşitli spekülasyonlara itibar etmemek lazım.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz, dünyanın pek çok ülkesinden yeniden kısıtlamalara başvurulmasına neden olan ve Türkiye’de ilk görüldüğü anda Düzce’nin en çok vaka görülen ikinci il olduğu delta varyantı ile ilgili de yüreklere su serpen açıklamalarda bulundu.

“DELTA VARYANTINDA SIKINTIMIZ KALMADI”

Düzce’de delta varyantı görülen 18 kişinin de iyileşerek taburcu olduğunu ve yeni vaka görülmediğini kaydeden Yılmaz, “Şu anda o kaygı gitti, şuanda öyle bir sıkıntımız yok ama burada önemli olan o zamanda ifade etmiştim varyant olabilir ama aşının varyanta karşı koruyuculuğu mevcuttur. Varyantın olmuş olması aşısı olan vatandaşlarımız için çok önem arz etmemiş olacak çünkü koruyuculuğun çok yüksek seviyede olduğu bilim kurulumuz tarafından olsun bakanlığımız tarafından açıklandı biliyorsunuz ki. Burada elimizdeki en önemli silahı az önce de belirttiğim gibi varyanta karşı kullanmamız lazım sonuçta virüslerin doğasında mutasyona uğramak var aşının koruyucu olmasında bizim için çok önemli bir avantaj bunu da tüm vatandaşlar olarak değerlendirmemiz lazım.” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (4)
İsimsiz 2 hafta önce
Düzce de kimse maske mesafe kuralına uymuyor düzce halkı virüse karşı hiçbir şekilde tebri veya kural koymuyor merkeze inen birisi video olarak çekse magazalar tıklım tıklım mesafe 0 hiç kimse de maske yok bir kişide virüs çıksa herkesin sağlığını tehlikeye atar yazık ya valla karar alınacaksa bütün magaza avm gibi yerlerin komple süresiz bir şekilde kapatılması lazım çift maske kuralına geçilmesi lazım acilen. ülkemiz de kara kara mantar hint mutasyonu delta plas delta varyant var ve dsö açıklamasına göre bu varyantların hiçbir şekilde asısı ve ilacı yok acıklamasında bulundu. Düzce halkı çok tedbirsiz davranıyor..agustos ayında tüm Türkiye de vaka sayısı 90 bin eylüle kadar 100 bin vakayı görürüz daha siz tedbirlere yasaklara uymayın maske takmayın
Seyyah 2 hafta önce
Aşılama oranı en yüksek 4 il Turistik illerimiz. Bu rakamların değerlendirmesini anında yapmak doğru bir açıklama değil. Turizm sezonu bitişinde bu illerde aşılama/vaka oranı karşılaştırmasının sonuçlarını en doğru şekilde yaparsınız. Turizm sebebi ile aşısız Turist sayısı artmış, Maske-Mesafe-Temizlik gibi önlemleri rafa kaldırmış şehirlerimizi şu şartlar içinde bizim için değerlendirmek yanlış olur. 2 ay sonra görüşelim.
Klavye 2 hafta önce
Bir gün hemşerilerinden değil çocuklarından bile utanacaksın bu içeriği hakkında en ufak bir bilgi veremeyeceğin sıvıların propagandasını yaptığın için.
Qwerty 2 hafta önce
Nasıl aşılama düştükçe vaka sayısı artıyor ya. Dün türkiyede 1 milyon 240 bin kişiye aşı vurulmuş. Demek ki ne aşı faydalı ne de bu hastalık bitecek. Delta biter plus plus biter plus plus başlar