banner851

banner955

DOKTOR UĞRAŞ, UYARDI

Korona virüs salgını sonrasında insanların yoğun talep gösterdiği bağışıklık güçlendiricileri konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, “Vatandaşların hiçbir üretim tesisi olmayan firmaların ürünlerinin etiketlerine bakarak dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Sağlık & Çevre 12.03.2021, 12:30 12.03.2021, 16:04
1835

Korona virüs salgını sonrasında bağışıklık güçlendirici ürünlere talep arttı. Özellikle propolis ürünlerini kullanım sayısı artınca, merdiven altı diye tabir edilen hiçbir üretim tesisi olmayan firmalarda türemeye başladı. Ürünleri farklı yerlerden toplayarak üzerine etiket koyarak satışa sunulan faydalı olarak bilinen ürünlerin aslında zararlı olduğunu belirten Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, vatandaşların ürünleri aldıkları firmalara dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

“Ürünleri gelişi güzel kullanmamak gerekir”

Arı ürünlerinin faydasından bahseden Dr. Halil İbrahim Uğraş, geleneksel tıp ürünlerini alan vatandaşların satın alırken bazı parametrelere dikkat etmesi gerektiğini ürün alındıktan sonra gelişi güzel kullanılmaması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Uğraş, “Arı ürünleri genelde geleneksel tıp ürünlerine bir fayda sağlayıcı olarak görüyoruz. Ama bu fayda sağlama etkisini kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Geleneksel tıp kadim bir bilgiye dayanıyor. İnsanların binlerce yıldır kullanım becerilerinden yola çıkarak hangi hastalıklara iyi geldiği veya hastalıkları önlemede nasıl faydalanacağımız ile ilgili bu bilgiler insanoğlu tarafından geliştirilmiştir. Özellikle Korona virüs döneminde bu geleneksel tıp ürünleri arı ürünlerinin kullanım miktarı devasa boyutlara ulaşmıştır. Bu noktada yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu ürünlerin kalitesi ve içeriğidir. İnsanlar bu ürünleri kullanırken gelişi güzel bir şekilde kullanmamaları gerekiyor. Satın alırken de gelişi güzel bir şekilde satın almamaları gerekiyor” dedi.

“Ne yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz”

Korona virüs salgını sonrasında bağışıklık ürünlerine vatandaşların taleplerinin arttığını belirten Prof. Dr. Uğraş, vatandaşların ne yediğine ve ne içtiğine dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Bağışıklık ürünlerine çokta ihtiyacımız olan bu günlerde bu ürünleri alırken gerçekten dikkat etmemiz gerekiyor. Bu ürünler gerçekten faydalı mı değil mi hangi kalite parametrelerine göre test edilip analiz edilmiş bunları mutlaka araştırmamız gerekiyor. Yani ne yediğimize ne içtiğimize dikkat edip hangi analiz süreçlerinden bilimsel araştırmalarından geçtiğini mutlaka irdeleyip satın almamız gerekir. Yoksa çocuklarımıza ailemize faydalı olacağımıza zarar verici maddeleri kendi elimiz ile yedirmiş oluruz” diye konuştu.

“Toplama ürünleri paket ettiren firmalara dikkat edilmeli”

Geleneksel tıp ürünlerinin korona virüs salgını sonrasında Dünya genelinde ticaret hacminin 100 milyar doları geçtiğini belirten Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, “Geleneksel tıp ürünlerinin ticaret hacmi Dünya’da 100 milyar doların üzerinde ve bu kadar büyük bir ticaret hacmine sahip olan ürünler pazarında gerçekten işini layıkı ile yapan bazı firmalar olduğu gibi merdiven altı üretim yapan hiçbir üretim tesisi olmayan sadece formülasyona oradan buradan toplama ürünleri alıp paketlettirerek merdiven altında üretim yapan yerlere halkımızın dikkat etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. (İHA)

banner844
Yorumlar (8)
Maskeli 2 yıl önce
Doktor ünvanı Dünya genelinde kabul gören bir ünvandır ve sadece tıp fakültesindeki doktorlar için geçerli değildir. Alanında doktor olarak propolis ve sahte ürünler hakkında bilgilendirme yapılmış ve tıbbi bir konuya değinilmemiş. Eleştirmek dünyanın en kolay şeyi. O yüzden herkes takkesini önüne koyup düşünmeli. Bu arada gereksiz eleştiri gizli hayranliktir demiş üstad.
İstanbullu 2 yıl önce
Hoca doktor olduğunu iddaa etmemiş ki haber başlığını atanlar doktor ilan etmiş
Düzceli 2 yıl önce
Başarılı olunan her ürünün reklamının yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Karamel 2 yıl önce
Hocanın doktor olduğunu iddaa ettiğine dair birşey okumadım. Hayır siz nerden ve nasıl bu bilgiyi çıkardınız acaba?
Düzceli 2 yıl önce
Öncelikle röportajı iyi okumanızı tavsiye ederim. Hoca röportajında halk sağlığı ile ilgili tavsiye verirken hekim olarak değilde kendi uzmanlığı olan kimyager olarak tavsiyeler vermekte. En basitinden bir gıda takviyesi bile alırken hangi analiz süreçlerinden geçtiğini gerçekten güvenilir bir kaynaktan olup olmadığına merdiven altı bir ürün olmamasına vs dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor.
Esnaf ali 2 yıl önce
Eyy doktor uğraş hangi tıp fakültes mezunusun ne ara doktor oldun diploma göster
Düzceli 2 yıl önce
Doktor diye anlattığınız kişinin tıp fakültesi diploması var mı? Hekim olmayan kişilerin halk sağlığı hakkında tavsiye vermesi sizce doğru mu? Ya da daha doğrusu korona olsanız bu adamın kapısını çalar mısınız? Öncü haber adam gibi haber yapacaksan yap yapmayacaksan doktor olmayan kişilerin fikirlerini görmek istemiyoruz ağzı olan konuşuyor
Resul İnan 2 yıl önce
HABERSE ETİK KONULARA ÖZEN GÖSTERİN DEĞİLSE REKLAM DİYE BAŞLIK ATIN HER GÖRSELDE TİCARİ BİR ÜRÜNÜN PAKETLERİ GÖZÜKÜYOR
Yeni Sayımız