banner851

banner955

DR. YILMAZ, ARADAKİ FARKI ANLATIP DÜZCELİLER’E TAVSİYELERDE BULUNDU

Soğukların başlamasıyla, geçen sene tedbirlerle geçen günlük yaşamda dibi gören gribal enfeksiyonlarda artış yaşanırken, vakaların yükseklerde seyretmeye devam ettiği Düzce’de ‘COVİD-19 muyum, grip miyim?’ endişesiyle acil servislere koşanların sayısı katlandı. Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, kimlerin hastaneye başvurması gerektiğiyle ilgili Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Dr. Yılmaz, “Vatandaşlarımız kendileri 1-2 gün takibe alsınlar. Normal virüs veya nezle gibi bir durumda 24 ila 48 saat içerisinde kendilerine geleceklerdir. Ancak süreç uzuyorsa sağlık kuruluşlarımıza gelerek test yaptırsınlar” dedi. Aşılı vatandaşların ‘Ya hafifi atlatıyorsam?’ düşüncesiyle ilgili de konuşan Yılmaz, salgının başından bu yana hayati tedbirler olan maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasının başlıca gündem olması gerektiğini kaydetti.

Sağlık & Çevre 15.11.2021, 15:30 16.11.2021, 13:51
2634

COVİD-19 vaka sayılarının da yükseklerde seyretmeye devam ettiği Düzce’de; öksürük, ateş ve burun akıntısı gibi durumlarda belirtileri birbirine çok benzeyen ‘Acaba grip miyim yoksa COVİD-19 mu?’ kafa karışıklığı başladı. Aşı olmuş kişilerdeyse ‘Ya COVİD-19’u hafifi geçiriyorsam?’ düşüncesi oluştu.

1 Temmuz’da başlayan tam normalleşme süreciyle maske, mesafe ve hijyen kurallarının ihlal edilmesi nedeniyle geçen sene dibi gören grip vakaları yüzde 40 arttı. Soğukların başlamasıyla gribal enfeksiyonlar nedeniyle yeni tip koronavirüs şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı da katlandı.

Sağlık Müdür Yılmaz’dan Öncü’ye özel açıklama

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Düzce’de soğukların iyiden iyiye kendisini hissettirmeye başladığı şu günlerde hangi durumda COVİD-19’dan şüphelenilmesi gerektiği ve hastaneye başvuru sürecinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

‘Kış ayları karmaşık geçiyor’

Kış aylarının COVİD-19 olmayan virüslerin de yayılmasına müsait olduğu için zor geçtiğini belirten Dr. Yılmaz, “Normal viral enfeksiyonlar COVİD-19 sürecindeki gibi çok uzun seyretmiyor. Nezle veya grip olduğunuzda 2-3 günde süreç kendiliğinden tamamlanıyor. COVİD ilk başladığı günden bu yana farklı farklı semptomlarla şekil değişikline uğradı. Uğramaya da devam ediyor. Virüslerin doğası bu şekilde kendisini değiştirir. Bazen semptomlarda da farklılıklar gösterebiliyor. Kış ayları bizim için karmaşık geçiyor. Vatandaşlarımız için de aynı şekilde.” dedi.

‘Normal grip ve nezle 2 günde geçer’

Normal gribal enfeksiyonlarla COVİD-19 arasındaki farkları anlatan Yılmaz, “Burada dikkat edilmesi gereken şu. COVİD-19 ağır semptomlarla, vücutta büyü bir kırgınlık oluşturuyor. Bir yerden bir yere hareket etmekte dahi çok sıkıntı oluşturuyor. Diğer virüsler bu kadara ağır etki oluşturmuyor çoğunluklar. Vatandaşlarımız kendileri 1-2 gün takibe aldıklarında anlarlar. Normal virüs veya nezle gibi bir durum geçiriyorlarsa 24 ila 48 saat içerisinde kendilerine geleceklerdir.” dedi.

COVİD-19, 5-7. günlerde zirveye ulaşıyor

Yeni tip koronavirüsün ise  uzun ve ağır bir süreç olduğunu belirten Yılmaz, “Ne yazık ki biliyorsunuz karantina süreçlerimiz de çok uzun. COVİD’in bulaş süreci de uzun. Hastalığın kendi içindeki gelişimi ve oluşturduğu etkiler de aynı şekilde uzun. Bu hastalık 5 ile 7. gün arasında pik seviyesine ulaşıyor. Bu süreç 5 gün uzarsa o muhakkak COVİD-19 olabilir. O zamanda da vatandaşlarımıza sağlık tesislerine gelerek test yaptırmalarını öneriyorum.” diyerek vatandaşlara hastane başvurularından önce bir süre evlerinde kendilerini takip etmelerini tavsiye etti.

‘Hafif veya semptomsuz mu atlatıyorum?’ düşüncesindekiler ne yapmalı?

Aşılı vatandaşların ‘Ya hafifi atlatıyorsam?’ karmaşasına düşmek yerine başkalarına bulaşı önleyen 3 kurala uymalarında fayda olduğunu belirten Yılmaz, “1-2 gün içinde geçerse büyük ihtimalle diğer virüslerdir diye düşünebiliriz. Tabii aşı sayesinde COVİD-19’u da semptomsuz atlatan vatandaşlarımız var ama bu süreçte dikkat etmemiz gereken yine aynı şey: maske, mesafe ve hijyen. Bu kurallara uyacağız. Bunlara uyduğumuz zaman da, sevdiklerimize bulaşı açısından hangi virüse yakalandığımız çok da önemli olmamış olacak. Önemli olan sevdiklerimizi korumak.” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (6)
GERCEK 1 yıl önce
İKİSİDE DEGİL..SENİN SINSILIGIN VE INSANLARI BIRBIRINE DUSURMEN
Dzc 1 yıl önce
Sayın müdürüm kendiniz söylüyorsunuz virüs bu değişim gösterir diye... O zaman Aşı niye oluyoruz covid mutasyona uğruyor ise
Hlk. 1 yıl önce
Devlet hst.de Polikliniklerde sekreterler 16.00 da cikiyor diger calisanlar 17.00 de.Bu ne celiski Mudr bey.Hemsirelerinize kan almayi ogretin servislerde.Babamn kolu delik desik oldu.4 kere kan almak icin girdi yaa.Sonra saglikciya şiddet niye var..I igneyi ona batirmamak icin zor tuttum kendimi..Mdr bey hast.neyle ilgilen biraz..
Seyyah 1 yıl önce
Aradaki farkı geçen sene niye anlatmadınız da herkese Covidli muamelesi yaptınız?
Seyyah 1 yıl önce
Haber başlığında; "Geçen sene tedbirle dibi gören gribal enfeksiyon" ifadesi geçiyor. Hayır, geçen sene de grip vardı ama her hastaneye gidene Covidli muamalesi yapıldı.
T.C 1 yıl önce
Bu hastaligin seyrini doktorlar bile tam bilmiyor bir kere en basindam beri ates e bakiliyor.. oysa ki bende 1 gran ates olmamisti halsizlik basladi test verdim ve pozitif oylece hic atesim olmadan cok agir bir halsizlikle terlemeyle gecirmistim
Yeni Sayımız