banner851

banner614

DURUM NE ÇOK İYİ NE ÇOK KÖTÜ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede Türkiye’nin batı illerinde aşılama oranları, yüzde 75’lerin üzerine çıkarak "mavi" kategoriye ulaştı. Düzce ise orta risk grubunu temsil eden sarı kategoride yer almaya devam ediyor.

banner619
Sağlık & Çevre 14.08.2021, 15:00 15.08.2021, 12:33
1547

Kısıtlamaların kaldırıldığı normalleşme dönemi 1 Temmuz itibarıyla başladı. Ancak 1.5 ayda aşılamanın yeterli düzeye ulaşmadığı illerde vakalar hızla artmaya devam ederken, toplum bağışıklığı için 20 bin kişiye daha aşı uygulanması gereken Düzce de tehlikeden uzaklaşamıyor.

Bu durum Türkiye koronavirüs risk haritasına yansıyor. Aşıda hedefe ulaşan batı illeri maviye bürünürken, Düzce ‘orta risk’i temsil eden sarıya adeta demir atmış gibi duruyor. Korkulan ise günlük 100 vakaya kadar çıkması nedeniyle yakın tarihte kurtulduğumuz turuncu yani ‘yüksek risk’ grubuna gerilemek…

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, yaptığı açıklamada, aşılama haritasında her geçen gün mavi kategorideki illerin sayısının artmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Kovid-19 salgınıyla mücadelenin aynı kararlılıkla sürmesi gerektiğine işaret eden Şener, şöyle konuştu:

"Tüm Ege Bölgesi'nin mavi olması, önümüzdeki günlerde, özellikle vaka sayılarında düşüşlere yansıyacaktır. Okullar açıldığı zaman karşı karşıya kalacağımız küçük sıçramaların önüne geçecektir. Ege Bölgesi'nde yaygın bir şekilde hemen her ilde bir yükseköğretim kurumunun olmasını da dikkate alacak olursak, bizim için çok önemlidir. Bu salgın sürecinde çok net bir şekilde gördük ki, Sağlık Bakanlığının belirlediği aşılama perspektifi, sağlık çalışanlarının fedakar ve özverili bir şekilde, gece gündüz çalışmalarıyla tüm illerimizi maviye çevirmenin tek önemli hedefimiz olması gerekiyor." (ÖNCÜ HABER/AA)

banner844
Yorumlar (0)